İl Genel Meclisi şut ve gol

12
*Kırklareli İl Genel Meclisi Nisan ayı 5. birleşiminde görüştüğü 1/25
Bin Çevre Düzeni Planı’nın en son halini bazı plan notlarına şerh
koyarak 2 red oyuna karşılık oy birliği ile kabul etti.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Nisan ayı 5. Birleşimi 8 Nisan 2011 Cuma günü Meclis Başkanı Behçet Şen Başkanlığı’nda yapıldı.
Geçtiğimiz yıldan beri İl Genel Meclisi gündemine gelerek görüşülen fakat kabul edilmeyen 1/100 Bin ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı kararları çerçevesinde hazırlanan 1/25 Bin ölçekli Çevre Düzeni Planı üyelerin uzun mesaisi sonucu Nisan ayında oy çokluğu ile kabul edildi. Yaklaşık olarak 9,5 saat süren Nisan ayı 5. birleşimi son maddesi olan İl Özel İdaresi’nin 30/03/2011 tarih ve 2193 sayılı 1/100 Bin ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı kararları çerçevesinde hazırlanan 1/25 Bin ölçekli Çevre Düzeni Planı üzerinde yapılan değişiklikler görüşüldü. CHP’li İl Genel Meclis Üyeleri Hüseyin Taşkın, Aydın Karakoç ve Nedim Orcan planın sağlıklı bir biçimde incelenip gözden geçirilmesini talep ederek maddenin Mayıs ayına bırakılıp Bakanlık yetkililerinden bilgi alınarak görüşülmesini önerdiler. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Kızmaz maddenin Mayıs ayına bırakılmasına gerek olmadığını, bu işin uzatmanın bir anlam taşımadığını belirterek biran önce görüşülüp onaylanması gerektiğini belirtti. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hasan Dağ ise planların onaylanması gerektiğine inandığını ifade etti. Kırklareli İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdür Vekili Osman Yeter Somer, plan hükümleri üzerinde yapılan öneri değişiklikleri ve ilaveleri okuyarak üyeleri bilgilendirdi. CHP grubunun kendi içinde yaşadığı görüş ayrılıkları ile süren birleşim sonunda
Başkan Şen 1/25 Bin Çevre Düzeni Planı görüşmelerinin tamamlandığını, fakat oylamaya geçmeden önce bazı çekinceler üzerinde açıklama yapmak istediğini belirterek; “Plan hükmü olan 2.50’da bulunan notun sanayi alanında anlaşılır hale getirilerek değiştirilmesini, 2.46 plan notunda yer alan yet altı ve yer üstü sularının idaresinin “Su İhtisas Komisyonu” ibaresi yerine “Su Yönetim Birliği” ibaresinin tanımlar bölümüne konulmasını öneriyorum.” dedi.
Söz alan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın TAB ve TOB’ların değiştirilmesi içi Çevre ve Orman Bakanlığı’na itirazda bulunduğunu belirterek; “1/25 Binliklerde TAB ve TOB’ları ben kabul etmiyorum. Çıkartılmasını öneriyorum. Madencilik faaliyetleri ile ilgili konun meclisimizden karar çıkartılarak planlardan çıkartılmasını öneriyorum.” dedi.
CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç’ta söz alarak plan üzerindeki çekinceleri hakkında şöyle konuştu;
“Beğendikteki limanın yat limanı olarak işlenmesi, TAB ve TOB’ların kesinlikle kaldırılması, taş ocakları, içme suları madenler ile ilgili bölümün kesinlikle değiştirilmesi, Kırklareli OSB’de kirli sanayilere yol açacak kısımların 1/100 Binliklerden tamamen kaldırılması, su yönetim birliği, ceza evi konusunun netliğe kavuşmadığı taktirde ben 1/25 Binliklere hayır oyu kullanacağımı belirtiyorum. Hukuksal gerekçemi söylüyorum; 1/25 Binlik kabul edilir ise 1/100 Binliklerde değişiklik yapma şansımızı kaybediyoruz. Aydın Karakoç olarak 1/100 Binlikler iptal edilmediği taktirde kesinlikle hayır oyu kullanacağımı belirtirim. Bu söylediklerimi red oyumun gerekçeler bölümüne yazılmasını talep ediyorum.”
CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Çetin Şinikoğlu Pınarhisar Belediyesi’nin değiştirilmesini istediği maddelerin çoğunlukla değiştirilmediğini ve bu konuda çekinceleri olduğunu söyleyerek; “Bende sayın başkanımın belirttiği maddelerde dahil olmak üzere bu planı hükümlerini şerhli olarak kabul edeceğimi belirtiyorum bunlarında tutanaklara geçmesini istiyorum.” şeklinde konuştu.
AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Metin Güvenç şahsı adına konuştuğunu, grup olarak karar almayı uygun görmediklerini, herkesin kendine ait fikirleri olduğunu belirterek; “Biz bugüne kadar bu çalışma ile ilgili birçok ayrıntıyı konuşup görüştük. Yapılmış en kötü plan plansızlıktan iyidir. Bende bu fikrime dayalı olarak evet oyu kullanacağımı bildiriyorum.” dedi.
Başkan Şen görüş bildiren üyelerin şerhlerini göz önüne alarak maddeyi oylamaya sundu ve madde 2 red oyuna karşılık oy birliği ile kabul edildi.
Başkan Şen, birleşimin sonunda Mayıs ayı 1. birleşiminin 2 Mayıs 2011 Pazartesi günü saat 10.30’da yapılacağını belirterek birleşimi kapattı. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here