İkinci Cemre Cumartesi Günü suya düşüyor

11
Halk arasında yaygın olarak baharın müjdecisi olarak bilinen, sıcaklıkta artışın göstergesi olduğuna inanılan ve 3 tane olduğu kabul edilen cemrenin, ilki 19 Şubat Cumartesi günü havaya düştü. Eski Kasım’ın 112’inci günü yani 26 Şubat Cumartesi günü ikinci cemre suya düşecek.

Daha sonra eski Kasım 119’da da ( 5 Mart 2011) üçüncü cemre toprağa düşecek. Cemrelerin düşmesi, havaların yavaş yavaş ısınması baharın yaklaşması anlamına gelmekte. Cemrelerin belirli aralıklarla düşmesi ile de kış günlerini de geride bırakmış oluyoruz.
"Kor halindeki ateş" anlamına da gelen cemre, meteorolojik kapsamda ise takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılan ısıl güç veya sıcaklık yükselmesi olarak tanımlanıyor. Saatli Maarif Takvimine göre, cemre düşüşleri genellikle fırtınalı geçiyor ve yurdun pek çok yerinde kar yağışı görülüyor. Üçüncü cemrenin ardından da baharın geleceği kabul ediliyor.
Arapça kökenli cemre, "ateş parçası", "ateş halindeki kömür" anlamına geliyor ve ısınmayı ifade ediyor. Eskiden, Kasım yani kış ve Hızır yani yaz olmak üzere yılı ikiye ayrılan takvime göre, Kasım 180 ve Hızır ise 186 gün sürmekte. Kasım günlerinin 8 Kasım’da başladığı, Kasım’ın 46’sında "kırk gün" anlamına gelen "Erbain", 86’sında "50 gün" anlamına gelen "Hamsin’in girdiği ve böylece kışın en soğuk zamanlan sayılan 90 günün geçmiş olduğu kaydediliyor.
Kasım’ın 105’inde (20 Şubat) birinci cemrenin havaya, 112’sinde (27 Şubat) ikinci cemrenin suya, 119’unda (6 Mart) üçüncü cemrenin toprağa düştüğü, buna göre de önce havanın, sonra suyun, sonra da yerin ısındığı kabul ediliyor. (mc)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here