“İki farklı kültür bir noktada buluşacak”

12
* Kırklareli’nin Kofçaz Belediyesi ile Bulgaristan’ın Boljarovo Belediyesi arasında uygulanacak olan “İki Farklı Uygulama-Bir Ortak Hedef” isimli proje onaylandı.
HABER MERKEZİ
Bulgaristan’ın Boljarovo Belediyesi Başkanlığı’nın lider proje sahibi, Kırklareli’nin Kofçaz Belediye Başkanlığı’nın da proje ortağı olduğu, iki belediyedeki okullar arasında sınır ötesi ilişkilerin iyileştirilmesi, eğitim gelişimini ve sosyal yakınlaşmanın hayata geçirilmesinin amaçlandığı “İki Farklı Uygulama-Bir Ortak Hedef” isimli Poje hayata geçiyor.
AB Sınırötesi İşbirliği Bulgaristan-Türkiye Ortak Projeler kapsamında hibe almaya hak kazanılan proje ile ilgili olarak Kofçaz Belediye Başkanı Nuri Çalışkan iki farklı kültürün bir noktada buluşacağını belirterek;
“Avrupa Birliği (AB) Sınırötesi İşbirliği kapsamında Bulgaristan’da Boljarovo isimli bir Kardeş Belediyemiz var. Boljarovo Belediyesi ile çok güzel, sağlam ve güvenilir bir şekildi dostluğumuz bulunuyor ve ilişkilerimiz çok iyi durumda. Kardeş Belediyemiz ile iki tane projemiz var. Birisi kültürel amaçlı olan “İki Farklı Uygulama-Bir Ortak Hedef”, diğeri de daha çok altyapı ile ilgili olan “Çöplerin Daha Modern Usullerle Toplanıp Bertaraf Edilmesi” Projeleridir.  
Bu ilk söylediğim kültürel amaçlı projemiz kabul gördü. Öğrencilerimizi belirli bir plan dahilinde Kofçaz’dan alıp Bulgaristan’ın Boljarovo Belediyesi’ne götüreceğiz. 4-5 gün süreler ile 35-40 kişilik gruplar orada kalacak. Daha sonra Boljarovo Belediyesi’ndeki öğrencileri alıp Kofçaz’a getireceğiz. İki farklı kültür bir noktada buluşacak. 
Bu proje kapsamında ilçemize gelecek olan öğrencilere kültürümüzü, yemeklerimizi, folklorumuzu tanıtacağız. Aynı şekilde Boljarovo Belediyesi’ne gidecek olan öğrencilerimize de oraların kültürleri, yemekleri ve folklorları tanıtılacak. 
85 bin Euro civarındaki bu projemiz Avrupa Birliği (AB) Sınırötesi İşbirliği kapsamında geçti. Bu projemizin tamamı Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek. Bizim için çok önemli bir pyroj<eydi. Bu projemizin geçmesi bizi çok mutlu etti” dedi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here