“İğneada’nın Ramsar’a alınmama sebebi ne?”

17
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek İğneada Longozları’nın Ramsar Sözleşmesi kapsamına alınma kararı olduğu halde alınmama sebebini sordu.
HABER MERKEZİ
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Ulusal Sulak Alan Komisyonu 2012 Yılı 1. Toplantısında Sulak alanlar ve Ramsar alanı olmayan Nemrut Krater Gölü ve İğneada Longozu’nun öncelikli olarak yıl sonuna kadar Ramsar alanı ilan edilmesi kararlaştırılmasına rağmen, komisyonun ikinci toplantısında ise "Nemrut Kaldera Gölü’nün Ramsar alanı olarak ilan edilmesi için sürecin başlatılarak, Sözleşme Listesine dahil edilmesinin uygun olduğuna oybirliği" ile karar verirken İğneada Longozları ile ilgili bir karar çıkmadı.
Bir bölgenin Ramsar kapsamına alınması için 9 kriterden birini taşıması yeterli olduğuna dikkat çeken CHP’li Dibek, “5 kriteri sağlayan İğneada Longozu için Ramsar alanı ilan edilmedi” dedi.
Konuyu Meclis gündemine taşıyan Turgut Dibek, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ya: “Ulusal Sulak Alan Komisyonu 2012’nin ilk toplantısında Ramsar alanı ilan edilmesi için çalışma başlatılan İğneada Longozları için neden ikinci toplantıda bir karar çıkmamıştır? İğneada Longozlarının Ramsar alanı olarak ilan edilmemesinin sebebi nedir? Armutveren Sarpdere bölgesine yapılası planlanan hidro elektrik santral nedeniyle mi İğneada Longozları Ramsar alanı ilan edilmemiştir? Yoksa kurulması düşünülen mermer ocakları ve Demirköy’e yapılması planlanan baraj nedeniyle mi Ramsar alanı ilan edilmemiştir? Ülkemizde Ramsar alanı ilan edilen yerler nereleridir? 9 kriterden kaçını yerine getirerek Ramsar alanı ilan edilmiştir? 5 Kriteri yerine getiren İğneada Longozlarının Ramsar Alanı ilan edilmemesinin başka bir nedeni mi vardır?” diye sordu. 
İlk toplantıda Ramsar Alanı’na alınması kararlaştırılan İğneada’nın ikinci toplantıda adının dahi geçmediğini vurgulayan Dibek, “Ramsar sürecine almamalarının nedeni çok önemli. İğneada’ya yapılmak istenen nükleer, termik ve hidro elektrik santralleri var, Demirköy’e baraj var, mermer ocakları var. Doğa harikası İğneada Longozları Ramsar sözleşmesi kapsamına alınırsa bunları yapamayacaklar. Bunun için mi Ramsar sürecini baltalıyorlar? Bu sorunun yanıtı bakan vermek zorundadır. İğneada’yı cennet olmaktan çıkartacak hiçbir projeyi yaptırtmayız” diye konuştu.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here