“Hukuk mücadelemiz sürüyor”

15
Bağımsız Tarım Orman ve Çevre Sendikası Genel teşkilatlanma Sekreteri
Göksal Çidem; “Bağımsız Tarım Orman Çevre Sendikası olarak
çalışanlarımızın meşru ve haklı çıkarlarını korumak ve geliştirmek için
verdiğimiz mücadelede 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu G.3 maddesi gereği 4
yıldır ödenmeyen Üretimi Teşvik Primleri’nin ödenmesi  için 06 Ocak
2011 tarihi itibari ile Danıştay’daki hukuk mücadelemiz başladı” dedi.

HABER MERKEZİ

Başlatılan süreçle ilgili olarak açıklamada bulunan Çidem şunları kaydetti:
“Bölge İdare Mahkemesi’nde başlayan süreç Meclis gündemine taşınmış, Tarım Bakanı’nın cevaplaması istemiyle soru önergesine, Sayın Bakan tarafından bu konuda gerekli çalışmaların başlatıldığı ve ödemelerin yapılacağı belirtilmiş olmasına rağmen. Üretimi teşvik primi ödenmemiştir.
Kurum çalışanları Mesai mefhumu gözetmeden ülke tarımına ve çiftçisine hizmet etmek için gece gündüz fedakarca çalışmış, ancak karşılığını alamamıştır. Üretimi Teşvik Primi alacaklarımız Yerel Mahkeme kararında dava konusu alacağın takdir yetkisi idare yetkisinde olduğunu belirtmiş olsa da Danıştay’ın emsal ve içtihat kararları açıktır.
TİGEM ve TMO çalışanları her türlü mevsim şartlarında ağır koşullarda  açık arazide çalışmaktadırlar.  Tohumculuk Kanunu’nda prim ödeneceği ilan edilmiş, personelden daha fazla efor sarf etmesi istenmiş, ancak yıllardır ödeme yapılmamıştır.
Medeni Kanunun 2. maddesine göre objektif ve iyi niyet kurallarıyla bağdaşmayan bu uygulama nedeniyle BATOÇ-SEN Üyeleri’nin meşru haklarını korumak adına Hukuk mücadelesini Danıştay’a taşımıştır.  
BATOÇ SEN olarak hizmet kolumuzda çalışanların haklı taleplerini korumak ve geliştirmek adına verdiğimiz sendikal mücadelenin yanı sıra, Toplumsal sorumluluk gereği Sivil Toplum Örgütü olmanın bilinci ile Hava, su, toprak ve çevre sorunlarına  yol açan geleceğimiz adına yapılan düzensiz ve plânsız yapılaşmaların önlenmesi için düzenlenen etkinliklere de destek olmaya devam edeceğiz.
Hak arama ve hak almanın yanı sıra; topluma götürülen hizmetlerde verimlilik, üretkenlik, hakkaniyet ve kaliteyi yükseltmeyi amaçlayan, siyasi partilerin  vesayetine ve boyunduruğuna karşı çıkan, piyon ve payanda olmayan, gücünü çalışanlardan alan Hakkını aramak, haksızlığa ve zulme karşı çıkan, arta kalanı değil hakkı olanı almayı düşünen Tarım Orman ve Çevre çalışanlarını bu çatı altına davet ediyoruz.” (s)

TEILEN
Önceki İçerikAysbergler
Sonraki İçerikKışlık indirimler başladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here