Heykellerle problemimiz ne?

5
* Kırklareli merkez ilçede Kırklareli Belediyesi tarafından Edirne Yolu
üzerine yaptırılan “Kiraz Toplayan Çocuklar Heykeli” sanat düşmanları
tarafından darmadağın edildi. Sanatseverler; “Toplum olarak heykellerle
problemimiz ne anlayabilmiş değiliz” diyorlar.

HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin en işlek noktalarından olan Edirne Yolu üzerinde Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü’nün ön tarafındaki park alanında Kırklareli Belediyesi tarafından yaptırılan “Kiraz Toplayan Çocuklar Heykeli” sanat düşmanlarının saldırısından kurtulamıyor.
Heykel grubu içerisinde bulunan Yaşlı Adam Figürü’nün elinde bulunan bastonu defalarca çalınıp, yetkililer tarafından yapılıp yerine konmuştu. Ancak bununla da yetinmeyen sanat düşmanları heykel grubu içerisindeki tüm figürlerin birer parçasını kırarak darmadağın ettiler.
Daha önce de kimliği belirsiz kişiler tarafından kolları ve bacakları kırılan, sonrasında tamir edilen heykellerin yeniden saldırıya uğraması bölgede oturan vatandaşları çileden çıkardı.
Sanat eserlerine karşı yapılan bu saldırılara bir anlam veremediklerini belirten vatandaşlar; “Bu sanat ve estetik düşmanı gerici zihniyeti anlamak mümkün değil. Bu çirkinliği yapanların amacını anlamak da mümkün değil. Belediye vatandaşın parası ile hizmet veriyor. Bu tür hizmetleri korumak zorundayız. Nasıl çarpık bir anlayışla kamunun parasını çarçur ediyorlar. Bu insanları, ülkesini seven, kamu mallarına değer vermeyi bilen duyarlı vatandaşlarımıza havale ediyoruz” diyorlar. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here