Hepsi Tarihi Eser mi çıktı?

10

Vatandaşın canı hala tehlikede!

Kırklareli Merkezi ilçede bulunan ‘Harabe Yapılar’ ile ilgili birçok kez gazetemizde yer verdik.

HABER MERKEZİ
Bunun üzerine harekete geçtiğini belirten Belediye yetkilileri Kırklareli’deki harabe yapıların yerlerini tespit ettiklerini, yapı sahiplerinin adreslerini, telefon numaralarını bulduklarını belirtmişlerdi.
Yapılacak olan çalışmalar öncesinde Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile temasa geçerek tarihi eser değeri taşıyıp, taşımadığı konusunda yardım alarak, tarihi eser değeri taşımıyorsa yapı sahipleri uyarılacak, 15 gün içerisinde yapı sahipleri yıkmaz ise Belediye’nin imkanlarıyla yıkılarak yapılan işlemlerin ücretlerini yapı sahiplerine fatura keseceklerini belirtmişlerdi.
11 Mayıs 2010 Salı günü çıkan sayımızda ‘Eski binalar tehlike saçıyor’ başlıklı haberimizin ardından belediye yetkilileri harekete geçmişlerdi.
Kırklareli birkaç yapının yıkılması ile çalışmaların durdurulduğu vatandaşın dikkatini çekti. Birkaç yapının yıkılmasının ardından hiçbir değişikliğin olmadığı, harabe yapıların hala tehlike saçtığı belirten vatandaşlar, “Kırklareli Belediyesi’nde neler oluyor?” diyerek şunları kaydettiler;
“ Kırklareli’nin ilk yerleşim yeri Yayla Mahallesi’nde bulunan harabe yapılar hala yerinde duruyor. Bu yapıların önünde veya çevresinde hiçbir güvenlik önlemi alınmıyor. Buda Belediye’nin vatandaşa ne kadar önem verdiğini gösteriri. Harabe yapıların yerinde durması her an çökmesiyle yakınlarından geçen yayalara, etrafından geçen yada park halinde olan araçlara zarar verebilecek duruma geldi. Kimsenin canının yanmaması için artık yetkililer olayı dikkate alsın. Kimi eski evlerin üzerine asılı olan ‘Yıkılma Tehlikesi Vardır’ yazısı bile ya gözükmüyor yada okunmuyor.”
Kırklareli Belediyesi tarafından başlatıldığı belirtilen harabe yapıların yıkılması yada yıktırılması çalışmaları vatandaşın kafasında “acaba hepsi tarihi eser mi” sorusunu getirdi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here