Hem kurs hem de para aldılar

17
* Babaeski Halk Eğitimi Merkezi’nde 04 Haziran 2010 Cuma günü Yılsonu Sergisi açılış töreni yapıldı.


HABER MERKEZİ
Babaeski Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan Giyim Üretim Teknolojisi Kursu’nun Yılsonu Sergisi yoğun bir katılımla gerçekleşti.
04 Haziran 2010 Cuma günü düzenlenen açılış töreninde bir konuşma yapan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ercan Oraltay şunları kaydetti:
“Halk Eğitimi Merkezleri; her yaş grubundaki fertlerin, günün gelişen teknolojik, toplumsal, sosyal ve kültürel şartlara uyumlarını, değişik meslek sahibi olmalarını sağlayan, okuma- yazma ve eksik eğitimlerini tamamlayan planlı, programlı eğitim faaliyetleridir. Eğitirken üretim yapan, üretim yaparken iş güçünü ekonomik katkı olarak aile bütçesine sektörlerinde değerlendirmek halk eğitimin en başta gelen amaçları arasındadır.
Merkezimizde 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılı başından bu yana; 7 Okuma-Yazma Kursu, 36 Meslek Kursu, 16 Sosyal ve Kültürel Kursu açılmıştır. Kurslarımıza bu eğitim-öğretim yılında 1284 vatandaşımız kayıt olmuş. Şu ana kadar 889 vatandaşımız kurslara devam ederek başarılı olup belge almıştır.
 İlçemizde ki okuma-yazma bilmeyen vatandaşlarımızın sayısını sıfıra indirmek amacıyla Ana- Kız Okuldayız Kampanyası’nı ilçemizde en aktif şekilde uygulamaktayız.
2009-2010 Eğitim öğretim yılında halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda merkezimizde iş- kur ortaklığında 6 meslek kursu açılmış. Sıhhi tesisat, alüminyum doğrama, boya badana, kilim dokuma, yaşlı refakatçisi ve düz dikiş makineci kursları ilçemiz merkezi, belde ve köylerinde bu ay içerisinde iş-kur işbirliği ile açılacaktır.
Halk Eğitimi Merkezimiz örgün eğitimden çeşitli nedenlerle ayrılmış vatandaşlarımızın eksik eğitimlerini tamamlamak amacıyla açık ilköğretim, açık lise iş ve işlemleriyle de uğraşmaktadır. Bugün merkezimize açık öğretime kayıtlı 321 öğrencimiz bulunmaktadır.
Babaeski Halk eğitimi Merkezi olarak önümüzdeki amacımız; Halk eğitimi etkinliklerinden halkımızın %45inin yararlanabilmesidir. Bu rakam aynı zamanda gelişmiş ülkeler seviyesidir. Halk Eğitimi; bir lüks değil kişilerin hayat boyu mutluluğu için yerine getirilmesi zorunlu bir hizmettir.’dedi.
Daha sonra kürsüye Halk Eğitimi Merkezi Giyim Öğreticisi Sevda Hasip konuşmasında şunları söyledi;
“Öğretici olarak görev yaptığım Giyim Üretim Teknolojisi alanında İş-Kur işbirliği ile meslek edindirme kursları açılmış olup sergi açılışını yapmakta olduğumuz bu kurslarımızda kursiyerlerimize mesleki yeterlikler kazandırarak istihdam edilmelerini sağlamayı amaçlamaktayız. Kurslarımızda uygulanan modüllerde kursiyerlerimize temel mesleki bilgilerin yanı sıra, halk eğitiminin amaçları kapsamında yer alan girişimcilik, çevre koruma, iş sağlığı ve güvenliği, vatandaşlık bilgisi gibi konularda da bilgiler verdik.
Ulu Önder Atatürk;’Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir.’ Sözü ile kadınlarımızın eğitimine verdiği önemi çok açık olarak ifade etmiştir.
Bizler Atatürk’ün Türk kadını için biçtiği rolün farkında olarak, Türk kadınına değer katacağımıza tüm benliğimizle inandık. Kursiyerlerimizle el ele verip becerilerini geliştirmek ve toplumda üretken sayısını arttırmak amacı ile tüm gayretimizle çeşitli çalışmalar yaptık. Öğretim yılı boyunca kursiyerlerimizin el emeği göz nuru ile meydana getirdikleri siz davetlilerimizin beğenisine sunuyoruz” dedi.
Daha sonra sergi açılışını Babaeski İlçe Kaymakamı Mustafa Demir ve davetliler birlikte yaptılar.  Sergiyi gezen kaymakam Demir el işi göz nuru ile yapılan işleri ve ahşap boyamaları ilgi ile inceledi. Ahşap boyama işlerinden bir tepsiyi inceleyen Kaymakam Mustafa Demir, tepsinin adının ‘Şımarık Tepsi’ olduğunu öğrenince daha bir ilgilendi. Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ercan Oraltay sergi gezi sırasında toplam 150 kursiyerin 4 ay boyunca kursa geldiklerini ve aylık olarak da 330 TL para aldıklarını söyleyince Kaymakam Mustafa Demir, kazanılan bu paranın iyi olduğunu ve el becerilerini geliştirmek isteyenlerin bu tür kurslara katılması gerektiğini de söyledi.
Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı’nın kursiyerlerle tek tek sohbet ederek, ürettikleri eserlerden satın alması da ayrıca teşvik ediciydi. (ö.b.)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here