“Hazreti Mevlana’nın hoş görüsünü çevremize yaymalıyız”

8
Kırklareli Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Okulu Hz. Mevlana’nın 737.
Vuslat Yıldönümü sebebi ile 9 Aralık 2010 Perşembe günü “Mevlana’yı
Anma” Programı düzenlendi.

HABER MERKEZİ
 Saat 19.00’da Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Salonu’nda yapılan programa Kırklareli Valisi Muammer Muşmal, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Yalçın, Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, Kırklareli Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Okulu Müdürü Hüdayi Akgün ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Kırklareli Valisi Muammer Muşmal günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapması için kürsüye davet edildi. Mevlana’nın ve kendisinin Konyalı olması sebebi ile kendisinden konuşma yapmasını istediklerini belirten Vali Muşmal şunları kaydetti;
“Mevlana Hazretlerinin Konya’lı olması benimde Konya’lı olmam sebebi ile “Konuşur musunuz?” dediler. Bende sizlere Mevlana’nın meşhur 7 altın öğüdünden bahsedeyim. Konya Hazreti Mevlana ile özdeşleşmiş ve Dünya tarafından önemli bir şahsiyet olarak biliniyor. Hazreti Mevlana hoşgörüsü ile Dünya’ya mesaj vermiştir. Eğer biz dünyada ve ülkemizde Hazreti Mevlana’nın hoş görüsünü çevremizin her köşesine yerleştirebilsek, bu hoşgörüyü uygulayabilsek sanıyorum ülkemizin yaşadığı problemlerin çok büyük bir kesimini yaşamayız diye düşünüyorum.” Vali Muşmal konuşmasının devamında Mevlana’nın 7 altın öğüdünü sırayla okuyarak öğütler üzerinden günümüzde yaşananları karşılaştırdı.
Programda Mesnevi’nden şiirler okunarak bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Programın devamında öğrenciler tarafından hazırlanan bir drama canlandırıldı. Dramanın ardından yine okul öğrencilerinden oluşan bir koro eşliğinde bir Sema gösterisi sergilendi. Ney’lerde İsmail Ak ve Ali Osman Hanay, Ut’da Sinan Akgün ve Bendir’de Gönül Canan program boyunca en güzel Tasavvuf Müziği eserlerine can verdiler. Semazen Dursun Kızılkaya öğrencilerin koro halinde seslendirdiği eserler ile bir sema gösterisi yaparak salondakilerden büyük alkış aldı. Programın sonunda bir konuşma yapan Kırklareli Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Okulu Müdürü Hüdayi Akgün, bu güzel geceye katılan davetlilere, bu güzel programı gerçekleştiren sanatçı, öğretmen ve öğrencilere, katkılarından dolayı Okul Aile Birliği Başkanı Uğur Arıkök’e sonsuz teşekkürlerini sundu. Program verilen ikramların ardından son buldu. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here