HAYKOOP Bölge Birlik Başkanı’ndan gazetemize ziyaret

26
Akkoç; “Çiftçimizin sorunlarını yakından takip edip çözümü için çalışıyoruz”
HABER MERKEZİ
Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) Bölge Başkanı Salih Akkoç gazetemizi ziyaret etti.  Gazetemiz Genel Koordinatörü Hacer Gökkaya ile çiftçinin sorunlarını  paylaşan Başkan Akkoç, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Kırklareli ziyaretinde Başbakan onuruna verilen “S.T.K. ile Buluşma” adlı yemeğe çiftçi temsilcileri olan HAYKOOP, KÖYKOOP ve Süt Üretici Birliği’nin davet edilmemiş olmasına bir anlam veremediğini belirterek; 
“Sayın Başbakanımızın Kırklareli’mizi ziyaretinden çok memnun olduk, onurlandık gururlandık. Ancak Başbakanımız onuruna verilen STK ile buluşma  yemeğine ürettiği ve yetiştirdiği ürünlerle toplumumuzu besleyen, doyuran,  hayvancılık yapan, süt sağan, besicilik yapan yaklaşık 20 bin tane üyesi bulunan ilimizin en büyük çiftçi temsilcileri çağrılmadı. Ne çiftçilerin kurdukları kooperatifler ne de birlikler davet edildi. Çiftçiler tarımın temel taşıdır ve Kırklareli için çok önemli bir faaliyetin üretenleridir. Bu eksikliğin veya dalgınlığın dikkate alınmasını toplumumuzu besleyen doyuran ve gıda ihracatında hammadde üreten çiftçi temsilcilerinin bu tip toplantılarda mutlaka olmaları gerektiği düşüncesi ile toplantının ilimize yararlı katkılar sağlamasını dilerim” dedi.
* Bakanlarla yapılan toplantıdan satır başları
 HAYKOOP Başkanı Salih Akkoç ile sohbetimiz esnasında aynı zamanda Ankara HAYKOOP Merkez Birliği Denetleme Kurulu Üyesi olduğunu  geçtiğimiz hafta Merkez Birliği olarak Tarım Bakanı Mehdi Eker ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile görüştüklerini öğrendik ve kendisine bu görüşmenin içeriğini sorduk ve şu cevabı aldık:
“Görüşmemizin konusu kooperatiflerin ana sorunu olan Sosyal alanda kırsal destek projeleri ile ilgiliydi, Türkiye genelinde birçok kooperatif bu projeler yüzünden kapandı ve kapanıyor binlerce vatandaşımızda icralık durumda bunu her iki bakanla görüşüp bir ortak yol oluşturup bir an önce çözülmesi konusunda görüş birliğine varıldı.
Tarım Bakanımızla yapılan toplantıda İlimizin bir sorunu olan tarım danışmanlarının (TARGEL) atandırıldıkları yerlerde yetkililerince çalıştırılmadığı konusunu  dile getirdim  tarım danışmanlarının alınma  sebepleri atandırıldıkları köylerdeki üreticilerle iç içe olup onları konusu ile ilgili alanlarda  yönlendirmek proje ve desteklemeler konusunda üreticileri bilgilendirmek olduğunu dile getirdim.    Bakanımızda bu konuda gerekli talimatları vereceğini görev yerine gitmeyen tarım danışmanlarının öncelikle amirleri hakkında işlem yapılacağını belirtti.
Tarım Bakanımıza üreticilerimizin rahatsız olduğu bir diğer konunun bir üreticiden yılda en az 7-8 defa  İl İlçe Müdürlükleri tarafından alınan dosya paralarını dile getirdim, aynı üreticiden ÇKS Dosyası, Anaç Sığır, Buzağı, Süt, Yem Bitkileri ve Besi Kesim Desteği için 10’ar TL. gibi defaten para alındığını bunun çiftçimizi mağdur ettiğini dile getirdim. Bakanımız da Tarım Reformu Genel Müdürümüze bu konu ile ilgili talimat verdi  ve 2015 yılında üreticilerimizden yılda bir defa 10 TL. tüm dosyalar için alınacak veyahut hiç dosya parası alınmayacak şeklinde söz aldık.
* Sözleşmeli Süt Alımı
Yine geçen hafta kooperatiflerimizi ilgilendiren Hayvancılık Genel Müdürlüğünde çok önemli bir toplantı yaptık. Sözleşmeli süt alım yönetmeliği taslağını  oluşturduk bu yönetmeliğe göre 2015 yılında sözleşmeli süt satımına geçilecek buradaki amaç; üretici veya üretici örgütleri vasıtasıyla sanayiye arz edilen çiğ sütün alım ve satımının sözleşmeli usulde yapılması, üretici örgütleri ile alıcılar arasında uyulması gereken kuralların belirlenmesi, üretim ve pazarlamada sürdürülebilirliğin sağlanması, arz talep dengesinin ve fiyatlandırma politikasını oluşturulması  süt üretiminde izlenebilirliğin sağlanması ile ilgili usul ve esasların belirlenmesi amaçlanmaktadır, ayrıca kooperatiflerimizle haksız rekabete giren köylerdeki süt toplayıcıları da bu yönetmelikle ortadan kalkacaktır.
Gazetemiz Genel Koordinatörü Hacer Gökkaya’ya içini döken çiftçi sorunları ile dolu Başkan Salih Akkoç, Gökkaya’dan destek isteyerek yayınlarımızda çiftçi sorunlarına da yer  vermemizi rica etti. (Hacer Gökkaya- Hacı Murat Cankurt)
 
 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here