Havaların soğuması sigara yasağını deldi

19
* Kırklareli Belediyesi Zabıta Müdürü Uğur Tuncan havaların soğumasıyla kapalı mekanlarda sigara içildiğine dair şikayetlerin arttığını belirtti.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi Zabıta Müdürü Uğur Tuncan yaptığı açıklamada sigara yasağının başladığından bu yana sigara yasağına nizami bir şekilde uyulduğunu, fakat havaların soğumasıyla beraber kapalı mekanlarda sigara içildiğine dair şikayetlerin arttığını ve denetlemelere yoğunluk verileceğini belirtti. Tuncan; “Sigara yasağı başladığında ilimizde tüm mekanlar sigara yasağına nizami bir şekilde uyuyordu. Fakat son günlerde kapalı mekanlarda sigara içildiğine dair şikayetler artmaya başladı. Bu artışın nedenini ise havaların soğumasına bağlıyoruz.
Sigara yasağı başladığı günden bu yana 10 işyerine sigara içilmesinden dolayı işlem yapıldı. Bu 10 işyerinden 9’una Encümen tarafından uyarıda bulunma kararı alındı. Fakat daha önce uyarılmasına rağmen tekrar sigara içilmesine izin verilen bir iş yerine 560 TL ceza kesildi. Havaların soğuması ve beraberinde şikayetlerin artması nedeniyle hafta sonu ve gece denetleme yapılması için özel bir grup oluşturulacak. Bu grubun faaliyete geçmesinin ardından ceza uygulanan işyeri sayısında önemli bir artış olmasını bekliyoruz. Bu güne kadar uyarılarda bulunuyorduk. Ama bundan sonra maddi ceza uygulayacağız” dedi.
* “İşyeri sahiplerine önemli rol düşüyor”
Sigara yasağının uygulanmasında işyeri sahiplerine önemli rol düştüğünü belirten Müdür Tuncan; “Özellikle alkollü lokantalarda sigara içmek için ısrar edenler olabilir. Bu şekilde ısrarla karşılaşan işyeri sahipleri mekanında uyarı yapıldığı halde sigara içildiğini kolluk görevlilerine bildirirlerse kendilerine kesilecek olan 560 ila 5 bin 600 TL cezayı ortadan kaldırmış olacaklar. Kısacası sigara yasağı konusunda işyeri sahiplerine önemli rol düşüyor” şeklinde konuştu. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.