Hamilelere Yoga Kursu

24
Sadece İstanbul ve Babaeski’de var…
* Türkiye’de bir örneği daha sadece İstanbul Zeynep Kamil Hastanesi’nde bulunan “Hamilelere Sertifikalı Yoga Kursu” Uygulaması, Babaeski Devlet Hastanesi’nde de hizmete girdi. İlgi büyük.
Şenol Goncagül
Özel Haber
Yeni binasında yepyeni vizyonu ile başarılı bir hizmet grafiği çizen Babaeski Devlet Hastanesinde, hastane kadın doğum uzmanı Emel Küçük tarafından başlatılan ve Türkiye ‘ de devlet hastanelerinde tek örneği İstanbul Zeynep Kamil Hastanesinde bulunan “Hamilelere Sertifikalı Yoga Kursu” ilçede büyük ilgi görüyor.
* Hamilelik süresince devam ediyor
Babaeski Devlet Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Emel Küçük’ün hocalığı ile  hamile Yoga Sınıfı açılmış olup, hamilelikte yapılan yoga ile anne adayları bebekleri ile daha doğmadan duygusal bağ kurmaya, hamileliğin getirdiği korku ve endişelerden uzaklaşmaya, derin gevşeme – nefes egzersizleri ile rahat ve keyifli bir hamilelik yaşanmasına vesile oluyor. Eğitimler sonrasında anne adaylarına sertifika veriliyor. Bu eğitime anne adayları gebeliğin her safhasında başlayabilmekte ve doğum haftasına kadar devam edebilme şansına sahipler.
* 3 yıllık eğitimin ardından
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Emel Küçük, İstanbul’daki Zeynep Kamil Hastanesi’nde görev yaparken,  yoga dersleri de almış. Dr. Küçük, 3 yıllık yoga eğitiminin ardından da, hamilelere bu kursları vermek üzere kolları sıvamış. Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olarak atandığı Babaeski Devlet Hastanesinde, yönetimin onayı ve destekleri ile de hamilelere yoga kursları vermeye başlamış. Kurslara katılan hamilelere, ayrıca sertifika bile veriliyor. Bu hizmet, Türkiye’deki devlete ait hastanelerden sadece Zeynep Kamil de varmış. Şimdilerde, 30 bin nüfuslu bir ilçe olan Babaeski’de de, bu hizmet ücretsiz olarak sunuluyor.
* Kursa katılım artırılabilir
Hastane yetkilileri; kursun iyi tanıtımı ve duyurulması ile birlikte, talep sayısının artabileceğini, gerekli takviyelerle de geniş bir kesime cevap verebilecek hale gelebileceğini belirtiyorlar.
* Hamilelikte Yoga’nın yararları
Fiziksel ve ruhsal sağlığın korunması açısından büyük yardımları olan yoga felsefesi, olumsuz hiçbir özellik taşımadığından, uygulayanlara kesinlikle zarar getirmediğinden dolayı, kadın erkek her yaş grubundaki kişilere rahatlıkla öneriliyor. Özellikle de bazı farklı durumları olan kişilerin yogayı mutlaka hayatlarına dahil etmeleri öneriliyor. Yogadan en büyük faydayı görenlerin başında da hamileler geliyor. Son yıllarda hamilelerin yogaya ilgisinin arttığı gözleniyor. Bunun en önemli sebebi, yoganın hem hamilelik sürecini hem de doğumu kolaylaştırması.
* Süreklilik önemli
Yoga’ya hamileliğin 3. ayından itibaren başlayıp, doğum sonrası da devam etmek gerekiyor. Düzenli olarak yapılan yoga egzersizleriyle kaslar esneyip güçlenir, vücudun yeni şekline uyum sağlar. Bacak kaslarının güçlü olması, hamileliğin son aylarının daha rahat geçmesine yardımcı olur. Taşınan ağırlığı kaldırabilmek, vücudun direncini arttırmak ve omurga sisteminde bel fıtığı gibi deformasyonlar olmasını engellemek de yoga sayesinde mümkün oluyor. Yoga egzersizleriyle vücut sıkılaştığından, doğum sonrası sarkmalar görülmez. Vücut esnekliğini ve zinde görünümünü korur.
* Yararları saymakla bitmiyor
Doğumun kolay geçmesinde de yoganın büyük payı var. Hamilelere yönelik yoga programlarında leğen kemiğinin ve kalça kaslarının esnetilmesine özel önem verilir. Bu sayede doğum, yoga yapmayan anne adaylarına göre çok daha rahat geçer. Ayrıca yoganın temelini oluşturan doğru solunum teknikleri doğum sırasında annenin işini kolaylaştıran en büyük yardımcısıdır. Yoga hamilelik döneminde tansiyonun normal kalmasına, kan dolaşımının daha iyi olmasına ve böylece vücudun daha iyi beslenmesine imkan sağlar. Bunlar da bebeğin sağlığına olumlu etki yapar. Yoganın anneye ve bebeğe psikolojik yardımları da yadsınamaz. Gerginliklerden ve stresten kurtulmayı hedefleyen yoga sayesinde anne mutlu bir hamilelik geçirir. Bedenindeki büyük değişimlerle barışık olmayı öğrenir. Kendini daha iyi hisseden annenin ruh hali de bebeğin sağlıklı gelişimini olumlu yönde etkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here