Halkın sabrı taşıyor

21
* Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı tarafından yürütülen ve İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nce desteklenen "Türk Yerel Medyası AB Yolunda" projesi kapsamındaki ikinci bölgesel bilgilendirme seminerinde önemli detaylar ortaya çıktı. “Türk halkınn AB konusundaki sabrı taşıyor”
Elmas Cankurt
Seminer; Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova illerinde çalışan yerel medya mensuplarının katılımı ile 30 – 31 Ocak 2013 tarihlerinde Balıkesir’e bağlı Edremit ilçesinin Güre beldesindeki Adrina isimli termal otelde gerçekleştirildi.
Avrupa Birliği Bakanlığı’nın yanı sıra, Balıkesir Valiliği, Ekonomi Muhabirleri Derneği, İnternet Medyası Derneği, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti yönetici ve temsilcilerinin de bilgilendirme konuşmaları yaptığı seminerde katılımcılara AB süreci, sürecin günlük hayatımıza etkileri, medyaya yönelik proje ve programlar ile çevre, enerji, tarım gibi sektörel konular hakkında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca katılımcılara, çalışmalarında AB sürecini takip etmelerini kolaylaştıracak bilgi ve belgeler de verildi.
* İlk gün önemli tahliller yapıldı
AB Bakanlığı Sivil Toplum, İletişim ve Kültür Başkanlığı Koordinatörü Zelal Şen, bakanlığının çalışmaları ve proje hakkında bilgilendirme yaptı. Günün son oturumunda ise "Türk Yerel Medyasının AB Sürecinde Etkin Rol Alması" konusunda panel düzenlendi. Panel başkanlığını AB Bakanlığı Katılım Politikası Başkanı Seval İskender yaptı.İki gün süren seminere Balıkesir Vali Vekili Selda Dural, Avrupa Birliği Müsteşar Yardımcısı Dr. F. H. Burak Erdenir, İngiltere Başkonsolos Yardımcısı RafeCourage, Edremit Kaymakamı Osman Tunç, Edremit Belediye Başkan Vekili Fatih Çağlar, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.
İlk gün düzenlenen Panele konuşmacı olarak Ekonomi Muhabirleri Derneği Başkanı Turgay Türker, İnternet Medyası Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ünal Tanık ve Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir katıldı.
“Markadeğeriyüksekşehirgazeteleriyaratılmalı”
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir, hayatın yerelden başladığını belirterek; Marka değeri yüksek şehir gazeteler yaratılması gerektiğini söyledi. "Türk Yerel Medyası AB Yolunda" projesinin Balıkesir ayağında, 12 ilden gazetecilerin katılımıyla düzenlenen seminerde konuşan Demir, Anadolu medyasının hamisi olarak nitelediği Başbakan Yardımcısı BülentArınç’a teşekkür etti.
* “Resmî ilana dayalı gazetecilik”
Türkiyeve dünyadaki gazetelerin satışlarıyla ilgili bilgiler de veren Demir, yerel gazetelerin yeni dönem de yeni hedefler belirmesi gerektiğine değindi. Demir, şöyle konuştu; "Sadece resmî ilanı hedef seçerek gazette çıkaranların, gelecekte yok olup gideceklerini de bugünden kabullenmeye başlaması gerektiğini söylemenin bir kehanet olmadığını bilmeliyiz. Yerel gazeteler için resmî ilanın kader olmadığı bilinmeli, yeni arayışlar içine girilmesinin gerekliliğine artık inanılmalı. Yoksa 300 ile 2 bin arasındaki tirajlarla Türk yerel medyasının ayakta kalması, Avrupa Birliği standartlarına ulaşması, okuyucusuyla buluşması kanımca zor. Marka değeri yüksek şehir gazeteleri yaratılmalı. Böyle gazetelerse güçlü haber merkezleriyle yerel gelişmelerin önplana çıkarılmasıyla oluşabilir. Marka olmak için de yerel gazetelerin farkındalık yaratması gerekiyor. Hayatın yerelde başladığını unutmamalı, buna gore yerel haberciliği v egazeteciliği öne çıkarmayı amaçlamalıyız."
* “Son gün eğlenceli geçti
Projenin Balıkesir etabındaki 2. ve son günde ise, Türkiye-AB Müzakere Süreci, Avrupa Birliği Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı sunumu, Balıkesir’in tarihi ve turistlik mekanlarının ziyareti, Avrupa Birliği İletişim Stratejisi ve AB’nin Günlük Hayatımıza Etkileri, AB Fonlarıyla Yürütülen Bir Projenin sunumu, katılımcı fonlarıyla yürütülen bir projenin sunumu gerçekleştirildikten sonra katılımcı sertifikalarının takdimi ve Avrupa Birliği Bakanlığı yetkilileri ile birlikte diğer bölgelerden seçilecek olan gazetecilerle 1 hafta boyunca İngiltere’nin Başkenti Londra ile Avrupa Birliği ve Belçika Başkenti Brüksel’i ziyaret programına katılacak şanslı gazetecinin seçiminin yapılacağı kura çekildi. Yapılan kura çekimini seminere Balıkesir’den katılan Medyabar Editörü Aziz Güvener kazanırken seminere Yalova’yı temsilen katılan Arman Tuna yedek talihli oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.