“Haklarımız için ortak mücadele etmeliyiz”

8
 Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şubesi Başkanı İrfan Özeklioğlu, özürlülerin hakları için ortak mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

*HABER MERKEZİ
10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şubesi tarafından 10 Mayıs 2010 Pazartesi günü saat 12.30’da Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde bir tören düzenlendi.
Düzenlenen törene; Şube Başkanı İrfan Özeklioğlu, Başkan Yardımcısı Mehmet Özbilen, Şube Sekreteri Arif Uzunoğlu, Mali Sekreter Bahadır Genim, Yönetim Kurulu Üyesi Savaş Eskici, dernek üyeleri, Kırklareli İş Eğitim Merkezi ve Uygulama Okulu Müdürü Serkan Dündar ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.
Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından Başkan İrfan Özeklioğlu yaptığı açıklamasında, özürlülerin hakları için ortak mücadele etmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:
“Yıllardır ülkemizde yaygın olarak Engelliler Haftası düzenlenmektedir. Bu hafta içinde bedensel, işitme-konuşma, görme, zihinsel engelliler ve süreğen hastaların sorunlarını topluma, yönetimlere anlatmaya çalışmaktadır.
Günümüzde birçok alanda sorunu olan engelliler, hala çeşitli engellerle karşılaşmanın sıkıntısını yaşamaktadır. Birleşmiş Milletler Engellilerin Hakları Sözleşmesi’nin onaylanarak, yürürlüğe girmesine rağmen, uygulamalarda ayrımcılığa yol açan yaklaşımlar devam etmektedir.
Yasa değişiklikleri, Kanun Hükmünde Kararnameler, Bakanlar Kurulu kararları, fiziki çevre sorunlarını çözmeye yetmemiştir. Daha kötüsü, hukuka bizzat hükümet ve belediyeler uymamaktadır. Engelliler kendilerini kuşatan engelleri aşamaz; eğitim, sağlık, çalışma gibi en önemli ihtiyaçlarına, haklarına ulaşamaz durumdadır.
2010 Bütçesinde yapılan son düzenleme, engellilerin memur olarak istihdam edileceği beklentilerini artırmıştır. Yıllardır boş tutulan 39 bine yakın kadronun dolacağı umudu yayılmıştır. Ancak kurum ve kuruluşlardan yapılan duyurular ve istenilen koşullar bu umutları kıracak kısıtlamalar taşımaktadır.
Bunların ilk başında yüksek öğrenim görme koşulu gelmektedir. Engellilerin yalnızca yüzde 2’si yüksek okul bitirebilmektedir. İlköğretim, orta öğretim mezunu olan işsiz engellilerin ne olacağı belirsiz bırakılmıştır. Bu yolla engelli memur istihdam edilmesinin maddi koşulları kalmamaktadır.
Sorun yalnızca bunlarla sınırlı değildir, çeşitli kanallarla edinilen bazı duyumlar bütün engelli memurları ve memur adaylarını tedirgin etmektedir.
657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nda a yapılması planlanan değişikliklerin;  
* Engellilerin istihdam kotasında Bakanlar Kurulu’na yüzde 5’i aşmamak üzere değişiklik yetkisi verilmesi,
* Sözleşmeli personel uygulamasının yaygınlaştırılarak iş güvencesinin kalkması,
* Engelli memurların mesleklerini yapmaları için gerekli araç ve gerecin kurumlarınca karşılanması kuralının kısıtlaması,
Gibi birçok ciddi hak kaybını getireceği endişesi doğurmaktadır.
Yine aynı düzenlemelerle, uzun yıllardır boş tutulan kadroların doldurulması işleminin 7 yıla yayılmasının planlandığı bilgisi edinilmektedir.
Bütün bu bilgilerin doğru olmadığına inanmak istiyoruz. Hem 2010 bütçesinin ayarladığını söyleyip, ardından engelli memur alımlarını 7 yıla yaymanın bir aldatmaca anlamına geleceğini hatırlatıyoruz.
Atılan her adımda, bir yüzüme gülünürken diğer yüzüme şamar vurulmasını kabul etmeyeceğimizi ilan ediyoruz.
Her yıl olduğu gibi hükümete, meclise, siyasete sesleniyoruz,
* Engelli aylıklarının artırılmasını,
* Hak kaybı yaratan sağlık kurulu raporları yönetmeliğinin yeniden düzenlenmesini,
* Sağlıkta alınan katkı paylarının kaldırılmasını,
* Fiziki çevre ve toplu ulaşım araç ve sistemlerinin derhal engellilere uyumlu hale getirilmesini,
* Kamudan başlayarak engelli istihdamının artırılmasını ve iş güvencesinin sağlanmasını talep ediyoruz.
Bütün engelli örgütlerini, yapılması planlanan değişiklikler konusunda uyanık olmaya, haklarımızın korunması için iş ve güç birliği yapmaya, ortak mücadeleye davet ediyoruz.”
Yapılan konuşmanın ardından törene katılanlara karanfil dağıtıldı. Herkes İçin Spor (HİS) Kırklareli İl Temsilcisi İsmail Tırpancı tarafından Dernek Şube Sekreteri Arif Uzunoğlu ile Dernek Üyesi Fatma Karakoç’a üzerinde Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım’ın resmi bulunan hediyeler verildi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here