Grand Otel’in akıbeti ne olacak?

13
Grand Otel’in akıbeti ne olacak?

15 sene önce Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından yaptırılarak hizmete giren ve o zamanlar hem konsepti, hem mimari yapısı, hem de tarzıyla ilimiz için lüks tabirini bile kaldırabilecek kapasitede olan Grand Şampiyon Hotel’in sözleşmesi, bu ay sonunda doluyor.

Geçen 15 sene içinde Kırklareli’nin yaşayışındaki değişimler ve değişik yapılanmalar karşısında prestijini korumayı başaramayan Grand Şampiyon Hotel, hizmet ve kalite açısından düşük not alır bir vaziyete geldi.

Belediye Başkanı Çağlayan’a göre kira bedeli çok düşük

Bunun yanısıra başka otellerin yapılmasıyla da Grand, şehre gelen misafirlerin ilk ve tek konaklayabilecekleri mekan olmaktan çıktı. Geçtiğimiz hafta başında bir basın  toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, otelin sözleşmesinin bitmesine az bir zaman kala, halen konuyla ilgili karar veremediklerini belirten konuşmalar yaptı. Başkan Çağlayan, otelle ilgili açıklamalarında şu cümlelere yer verdi:

“Grand Hotel’in 15 yıllık sözleşmesi bildiğiniz üzere bu ay sonunda bitiyor. Bence satılması da olabilir, ihaleye verilmesi de. Ancak benim ilk görüşüm satılması yönündeydi. Çünkü belediyenin gelir artırıcı programları kapsamında, satılması daha iyi bir kazanç getirecektir. Otel’den 15 yıl boyunca alınan kiraları toplasak, değer olarak karlı bir kazanç olmadığı görülmektedir. Şu anda bile kirası, civardaki işletme kiralarıyla karşılaştırıldığında çok ucuz kalmaktadır. 3 bin TL gibi bir kira bedeli sözkonusu. Işte bu nedenle ilk etapta satışa sıcak bakıyordum.”

Başkan Çağlayan otelin satılarak, daha sosyal ve faydalı yatırımlar yapmayı hedeflediklerini belirttiği konuşmasının devamında ise şunları söyledi:

“Eğer o yapıya masraf olarak 1 milyar TL harcanacağını varsayarsak, 4-4,5 milyar TL arasında bir bedelle satılmasından yanayım.

Ama ilk aşamada otelcilerle yaptığımız gayri resmi sohbetlerde konuşulan bedel 1,5-2,5 milyar TL arasında olunca, satma fikri bana cazip gelmemeye başladı. Bakarsınız, yarın öbürgün Kırklareli’nin stratejik özelliği gelişir, o zaman yerin değeri daha fazla artar.”

Başkan hem para harcatmak, hem de yüksek kira almak istiyor

Şimdiki fikrinin oranın iyi bir otel olarak kalması yönünde olduğunu kaydeden Başkan Çağlayan, “Iyi bir otel haline getirme şartıyla ihale açıp, kiraya verirsekte, örneğin aylık bedelini 10 bin TL’den aşağıya belirlemeyelim. Böylelikle hem işletmeciye para harcatalım, hem de kira bedelini yükseltelim. En azından 3 yıldızlı kapasiteye ulaşsın. Bu vesileyle Kırklareli’nde de böyle bir otel olsun.” diye konuştu.

Belediye’nin kazandığı paralarla yapacağı hizmetler neler olacak?

Belediye Başkanlığı’nın son aylarda oluşturduğu gelir kaynaklarından elde ettiği kazançları, Kırklareli’nde ne gibi hizmetlerde kullanacağı da merak konusu olmaya başladı. Ilk olarak vatandaşlardan katı atık bertaraf ücreti almaya başlayan Belediye, sonrasında ise su ücretlerine % 18 zam yapmıştı. Geçmiş haftalarda parkmetre ihalesinin sonuçlanmasıyla, kasasına her ay 17 bin TL girecek olan belediye, şimdi de Grand Otel’den iyi bir kazanç elde etmek istiyor.

Başkan Çağlayan’ın görüşüne göre, satılması durumunda 4,5 milyar TL, ihale edilerek kiraya verilmesi durumunda ise 10 bin TL kira bedeli belediyenin kasasına girecek. Kamuoyu, gelir kaynaklarını artırmaya başlayan belediyenin bu paralarla ne gibi hizmetler yapacağını merak ediyor ve bilmek istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here