Göktaşı Yağmurunu kaçırmayın

15
Dünyanın yörüngesinden geçen kuyruklu yıldız parçacıklarının atmosferde yanması sonucu oluşan göktaşı yağmurlarının, Temmuz ve Ağustos aylarında yoğun bir şekilde görülebileceği bildirildi.

Edinilen bilgiye göre Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Astronomi Laboratuvarı yetkililerinden, dünyanın yörüngesinden geçen kuyruklu yıldız parçacıkları, atmosfere girerek yanıyor, buna da “göktaşı yağmuru” deniyor.
Yetkililer, özellikle temmuzv ve austos aylarında yoğun bir şekilde gerçekleşecek göktaşı yağmurlarının, kaçırılmaması gerektiğini belirtiyor.
Bu yıl, 17 Temmuz-24 Ağustos arasında gerçekleşecek Perseid (Kahraman) göktaşı yağmurunda, 109P/Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı’nın bıraktığı taşların atmosfere girişinin gözlemlenebileceğini belirten yetkililer, “Özellikle 12 Ağustos’u, 13 Ağustosa bağlayan gecede, saatte 100 kadar göktaşı görebileceğiz. 27 Temmuz gecesi de, Delta Kova Göktaşı Yağmuru izlenebilecek. Ancak bu yağmur, Perseid Göktaşı Yağmuru’nda olduğu kadar yoğun olmayacak” dedi.
Göktaşı yağmurlarının balık gözü, geniş açılı fotoğraf makineleri ile yada teleskoplarla net bir şekilde görülebileceğini anlatan yetkililer, bu olayları izleyebilmek için yabancı ülkelerde partiler düzenlendiğini söyledi.
* TÜBİTAK 2010 yılı gök olayları yıllığı   
Bu arada, TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi tarafından hazırlanan ve internet sayfasında da yayınlanan 2010 yılı Gök Olayları Yıllığı’na göre, yıl sonuna kadar izlenebilecek gök olayları şöyle:
*Göktaşı Yağmurları
Göktaşı Yağmuru Etkin olduğu zaman aralığı Etkin olduğu tarih
Eta Kova 19 Nisan – 28 Mayıs 5-6 Mayıs
Delta Kova 12 Temmuz – 19 Ağustos 27 Temmuz
Perseid 17 Temmuz – 24 Ağustos 12-13 Ağustos
Orion 2 Ekim – 7 Kasım 21 Ekim
Aslan 10-23 Kasım 17-18 Kasım
İkizler 7-17 Aralık 13-14 Aralık
Büyük Ayı 17-26 Aralık 22 Aralık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here