Gökkuşağı Özel Eğitim Uygulama Merkezi anlamlı bir günde açıldı

83
Vali Yaman; “Hiçbir dezavantajlı gurubumuzu eğitimin dışında tutmuyoruz”

* Kırklareli İstiklal Ortaokulu bahçesinde yer alan Gökkuşağı Özel Eğitim Uygulama Merkezi anlamlı bir gün olan “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü”nde resmi olarak açıldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçedeki İstiklal Ortaokulu’nun bahçesindeki binada Kasım ayından bu yana hizmet vermekte olan Gökkuşağı Özel Eğitim Uygulama Merkezi anlamlı bir gün olan “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü”nde resmi olarak açıldı.
Düzenlenen açılış törenine; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.
* Değer; “Özel çocuklarımızın hayatını biraz daha kolaylaştırarak toplumda farklılıklarıyla yer almalarını hedefliyoruz”
02 Nisan 2014 Salı günü saat 10.00’da gerçekleştirilen açılış töreni Saygı Duruşu’nda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Şahin Değer şunları kaydetti:
“Bugün burada bizim için çok önemli bir gün olan 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününde okulumuzun açılışını gerçekleştirmek için bir araya gelmemizin heyecanı içerisindeyiz. Okulumuz 22 Kasım 2013 tarihinde eğitim öğretim faaliyetine başlamıştır. Şu anda Anasınıfı’ndan başlayarak 8. Sınıfa kadar toplam 6 sınıfta 13 birbirinden özel öğrencimize eğitim vermektedir. Gökkuşağı Özel Eğitim Uygulama Merkezi olarak, çocukların hayatlarını kolaylaştırabilmek adına çalışmalar yapmaktayız. Okulumuzun açıldığı günden bu yana otizm kavramını ilimizde tanıtmayı farkındalık yaratmayı misyon edindik. Bu kapsamda dünya otizm farkındalık gününü bütün hafta boyunca yapacağımız etkiliklerle farkındalık haftası haline getirerek ilimizde otizm kavramını tanıtmayı amaçlıyoruz. Önümüzde ki süreçte de otizm farkındalığını arttırmak adına gökkuşağımızın çatısı altında daha geniş ve daha etkili çalışmalar yaparak, bu özel çocuklarımızın hayatını biraz daha kolaylaştırarak toplumda farklılıklarıyla yer almalarını hedefliyoruz. Okulumuzun eğitime başladığı günden, bugüne kadarki kurulum sürecinde emeği geçenlere teşekkür etmeyi borç bilirim. Bu bağlamda başta Milli Eğitim Müdürümüz sayın İbrahim Korkmaz olmak üzere Özel eğitimden sorumlu Şube Müdürümüz Sayın Birsen Karael’e Destek Hizmetleri Şube Müdürümüz Sayın Mehmet Sadık Selçuk’a ve yardımlarını esirgemeyen bütün İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına, bu süreçte özveriyle çalışan saygıdeğer öğretmenlerimize ve okul çalışanlarımıza, başta okul aile birliği başkanımız Sevgi Moran olmak üzere tüm velilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.”
* Korkmaz; “Kırklareli’de eğitimin gelişmesi için büyük bir çaba içerisindeyiz”
Okul Müdürü’nün konuşmasının ardından Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz’da bir konuşma yaptı. Korkmaz konuşmasında; “Bu okulumuzun ilimizdeki diğer okullardan farkı orta ve ağır düzeyde olan ve sadece otistik öğrencilerimize yönelik bir okul olmasıdır. Bu okulumuzun açılması için Sayın Valimizin teklifleri ile Bakanlığımıza teklif yazısını yazdık. Yapılan görüşmeler sonucunda açılış onayı geldi. Bu eğitim ve öğretim yılında faaliyete başlattık. Farklı bir gün olsun diye de bugünü açılış günü olarak seçtik. Bu sebeple bu anlamlı günde burada bir araya geldik. Bizler başta Sayın Valimiz olmak üzere Kırklareli’ye geldiğimiz günden itibaren Kırklareli eğitimine ne şekilde katkı verebiliriz düşüncesi ile büyük bir çaba, gayret ve uğraş içerisindeyiz. Bu hizmetlerin verilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
* Yaman; “Eğitime önem veren bir hükümetin, eğitime önem veren bir iliyiz”
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman nüfus oranına göre eğitim alanında en fazla desteği alan bir ilin Valisi olmaktan dolayı son derece mutlu olduğunu belirterek şunları kaydetti:-
“Artık hükümet olarak devlet olarak hiçbir dezavantajlı gurubumuzu eğitimin dışında tutmuyoruz ve tutmayacağız da. Eğitimi yarım kalmış bayanlarımızı eğitime alıyoruz. Özel eğitim isteyen çocuklarımızı eğitime alıyoruz. Bugünde Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ve velilerimizin gayreti ile bu güzel eğitim kurumunu hizmete açıyoruz. Eğitime önem veren bir hükümetin, eğitime önem veren bir iliyiz ve nüfusumuza göre en fazla desteği alan illerden bir tanesiyiz.  Bu durum bir il Valisi olarak beni son derece mutlu ediyor. Bu nedenle de ben, mesai arkadaşlarım, milli eğitim camiası, velilerimiz ve öğrencilerimiz üstün gayret gösteriyorlar. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.”
Yapılan konuşmaların ardından Gökkuşağı Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nin açılış kurdelesi Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, Okul Müdürü Şahin Değer ve okul öğrencileri tarafından birlikte kesildi. Vali Yaman ve beraberindekiler öğrenciler tarafından hazırlanan Resim Sergisi’ni ve okulun sınıflarını gezerek yetkililerden bilgiler aldılar. Kırklareli Valisi Mustafa Yaman tarafından Okul Aile Birliği Başkanı Sevgi Moran ile Güzel Sanatlar Öğretmeni Filiz Hepson’a birer plaket verildi. (Savaş Eskici)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here