Geleneksel hale gelen piknikte halaylar çekildi

31
Balkaya Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından bu yıl 8. düzenlenen Balkaya Köyü Geleneksel Pikniği 3 Temmuz 2011 Pazar günü yapıldı. Etkinliğe katılan protokol etkinlik süresince yapılan eğlencelere eşlik etti.
HABER MERKEZİ
Etkinliğe katılan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden, Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Salih Akgül, Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Vize Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Basri Korkmaz, Karahalil Belediye Başkanı Dindar Seçen, Yeşilyurt Gazetesi İmtiyaz Sahibi Elma Cankurt, Gelen Koordinatör Yasin Şendir ve Babaeski Gündem Gazetesi Sayfa Editörü Ceyhun Çolak diğer katılımcılar ile birlikte davul zurna eşliğinde halay çekti. 
Etkinlik süresince yapılan eğlenceler sırasında etkinliğe katılan protokol etkinlik hakkındaki görüşlerini belirtti.
*“Güçlü bir Türkiye ile bizler gibi Balkanlarda yaşayan halkımızda rahat edecektir”
Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Salih Akgül’de her yıl düzenlenen Balkaya Köyü Geleneksel Piknik Etkinliğine katılarak destek verdiğini belirtti. Piknik etkinliği hakkında görüş bildiren Salih Akgül şunları kaydetti; 
“Öncelikle 12 Haziran’da yapılan genel seçimlerin memleketimize, milletimize ve Balkaya’da yaşayan veya bizim gibi göç eden kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Güçlü bir Türkiye ile bizler gibi Balkanlarda yaşayan halkımızda rahat edecektir. Ben buna inanıyorum. Bu tarz piknik etkinlileri yapılarak insanlar bir araya getiriliyor. Uzun yıllar birbirini görmeyen akrabalar böyle piknikler ile birbirini görerek hasret gideriyor. Buna vesile olanlara teşekkür ediyorum.
*“Dernekler güzel hizmetler veriyor” 
“Türkiye’de 100’ü aşan Rumeli ve Balkan Derneği var. 20 federasyon, bir konfederasyon var. Bu kurumların güzel hizmetler yaptığına inanıyorum. Böyle etkinlikler güzel geçiyor. Bundan önceki etkinliklere de katıldım. Bu katıldığım etkinliğin 8.si yapılıyor. Tüm yapılan etkinliklere katılacağım.”
*“İnsanlar bir günde olsa hemşerilerini görüyor”
İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve aynı zamanda Balkaya Köyünden olan Şaban Erden, Balkanlardan göç edenlerin torunları olarak bu etkinliklerin kendilerine fayda sağladığını belirterek şunları söyledi;
“Her yıl böyle etkinliklerin düzenlenmesi bizler açısından fevkalade güzel bir durum. Bir defa, insanlar bir günde olsa hemşerilerini görüyor. Birbirlerini ziyaret ediyorlar. Yıllar önce Balkaya Köyü’nden ayrılmış olan insanlar birbirinden kopmuyor. Balkaya köyü insanları Balkanlardan göç edenlerin torunları, bu insanlar Balkanların yaşam kültürünü bu etkinlikler ile yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyor. Bu durumda bölgeye ayrı bir güzellik katıyor. Bu bölgenin alt yapı olarak çok eksiği var. Bu eksiklikler giderildiğinde bu bölge güzel bir cazibe merkezi olur. Biz bu konuda çalışma yapmayı düşünüyoruz. Bu alan Orman İşletme Müdürlüğü’nden tahsis edildi. Burada ufak değişiklik yaptırdık. Bir miktar düzenleme yapıldı. Fakat daha fazla hizmete ihtiyacı var. Piknik alanının yanında akan dere daha doğal bir konuma getirildiği takdirde bu alan Trakya’nın güzide bir mekanı olacaktır. İşte o zaman bu etkinlik daha farklı bir anlam kazanacak. İlerde bu çalışmaları yapmak düşüncesindeyiz. Bu çalışmalar hayata geçirilirse sadece Kırklareli değil, Trakya’da çok şey kazanacak. Bu organizasyonu gerçekleştirenlere ve katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum.”
“Başarılı bir organizasyon düzenleniyor”
Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, 7 yıldır Belediye Başkanı olduğunu, her yıl yapılan etkinliğe katılmaya gayret gösterdiğini belirterek şunları kaydetti; “7 yıldan beri baktığımda bu etkinliğe her yıl katılım sayısı artıyor. Demek ki başarılı bir organizasyon düzenleniyor. Bu derneğe inanmışlar. Bu etkinliğin amacı Balkaya Köyü’nden ayrılanları bir araya getirmek, bu insanların geneli Balkan kökenlidir. Bu insanlar yılda bir defada olsa dost ve akrabaları ile buluşuyor. Onlar buraya geldikçe, onların buraya geldiğini duyan diğer vatandaşlar buraların güzelliklerini görme fırsatına sahip oluyorlar.
*“Organizasyon için aylarca hazırlık yapılıyor”
“Dernekler gerçekten çok zor işler başarıyor. Yılda bir gün olan bu organizasyon için aylarca hazırlık yapılıyor. Derneğe ve bu organizasyonu yapanlara sonsuz teşekkür ediyorum. Bu organizasyonun hem köyün tanıtılması, hem de insanların birbirlerine olan bağların kopmaması açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. İnşallah ilerleyen yıllarda bu kalabalık artarak devam eder. Etkinlik daha faydalı ve tanınır hale gelir.”
Vize Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Basri Korkmaz, bölge açısından derneklerin yaptığı faaliyetleri güzel bulduğunu, bu etkinliklerin devam etmesini istediklerini, oda olarak bu etkinliklere katkı sağlayacaklarını belirterek, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.
*“Köy küçük ama katılım çok fazla”
Karahalil Belediye Başkanı Dindar Seçen, ilk defa böyledir etkinliğe katılmaktan ötürü mutlu olduğunu belirterek şunları söyledi;
“Böyle bir etkinliğe ben ilk defa katılıyorum. Burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Köy küçük ama katılım çok fazla, buda demek oluyor ki köyün dışında yaşayan çok fazla insanı var. Güzel bir kalabalık, gelen misafirler ayrı bir hava katıyor. Şaban Erden’in buralı olması buraya ayrı bir renk getiriyor. Bizimde 8 Mayıs 2011’de hıdrellez etkinlikleri kapsamında yağlı güreşlerimiz yapıldı. Bizimde dışarıda bulunan çok sayıda belde vatandaşımız etkinliğe ilgi gösterdi. Bizlerde görevde olduğumuz müddetçe buradaki gibi yağlı güreşlerimizi geleneksel hale getirip her yıl düzenleyerek insanlarımızın bir araya gelmesine katkı sağlamayı düşünüyoruz.
*“İnsanları bir araya getirip, kültürümüzü yaşatıyoruz”
Balkaya Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Alaattin Akgün her yıl düzenledikleri etkinlikler hakkında görüşlerini belirterek şunları söyledi;
“Köyümüz Kırklareli’nin Vize İlçesi’ne bağlı Derneğimizi 2003 yılında kurduk. Bu gibi etkinlikler ile insanları bir araya getirip, kültürümüzü yaşatıyoruz. Bu etkinliklerimizi sürdürmek niyetindeyiz. Bulunduğumuz piknik alanı derneğimize tahsis edildi. Bu alanda turizme yönelik faaliyetler yapmak istiyoruz. Bunu da gerçekleştirebilirsek derneğimize büyük maddi katkı sağlayacağız. Bu alanda her yıl piknik etkinliği düzenliyoruz. Bu yıl 8. etkilimizi gerçekleştirmekten ötürü mutluyuz. Dostlarımız ve hemşerilerimiz ile birlikte bir araya gelerek güzel bir gün geçiriyoruz.
*“Köyümüzü unutmamak ve borcumuzu ödemek için etkinlikler yapıyoruz”
“Bu köyde doğduk, birçoğumuz İstanbul’da yaşıyor. Köyümüzü unutmamak, köyümüze olan borcumuzu ödemek için bu tarz etkinlikleri yapıyoruz. Etkinliğimiz insanları kaynaştırarak eğlenmelerini sağlıyor. Etkinliğimizde küçük yarışmalarımız var. Esnafların bizlere verdiği hediyeler var. Bu hediyeleri düzenlediğimiz çekiliş ile dağıtıyoruz. Piknik etkinliğimize katılan misafirlerimizi en iyi şekilde ağılıyoruz. Güzel bir şekilde etkinliği sonlandırarak dönüş yoluna koyulacağız. Bu etkinliği 8 yıldır yapıyoruz. Ayrı bir heyecan yaşıyoruz. Yoruluyoruz, fakat insanları mutlu görünce yorgunluğumuz gidiyor ve bizlerde mutlu oluyoruz.”
“Köyümüzün potansiyellerini değerlendireceğiz”
“Biz sadece köyüz, ancak köyde olsak turizm açısından çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızı zaman yayıyoruz. Devlet desteği almaya çalışıyoruz. Bu çalışmaların ne şekilde olması ile ilgili proje çalışmalarımız var. Burada Bungalov Evler yapmayı düşünüyoruz. Bulunduğumuz bölge tam bir doğa harikası, orman içinde bulunuyoruz. Alabalık Deremiz var. Çok yakınımızda olan Kıyıköy Beldesi ile denize bir kıyımız var. Bu potansiyelleri değerlendireceğiz. Köyde kalan insanımıza iş imkanı sağlamak istiyoruz. Önemli olan bizim gibi köyden ayrılacaklarına köylerinde kalsınlar. Hayatlarını köylerinde idame ettirsinler. İnşallah bunu başarırız.”
Hazırda bulunan bazı projeler hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Alaattin Akgün projelerinin arasında 200 m2 kapalı bir alanda restoran tarzı bir hizmet vermek olduğunu, gelen misafirlere bu şekilde hizmet etmek istediklerini, Kalmak için gelen misafirlerde Bungalov tarzı evler ile hizmet vermek istediklerini belirtti. 
*“Bizleri yalnız bırakmadıkları için çok mutluyum”
Balkaya Köyü Muhtarı İrfan Erden’de etkinlik hakkında şu ifadelere yer verdi;
“Tüm katılımcıların bizleri unutmayarak piknik etkinliğimize geldikleri için çok mutluyum. Kendilerine teşekkür ediyorum. Muhtarlarımız, belediye başkanlarımız ve İstanbul’da yaşayan Balkayalılar derneğimizin organize ettiği 8. piknik etkinliğinde bizleri yalnız bırakmadı. Bir daha ki yıllarda da böyle etkinlikler düzenleyeceğiz. O zamanda inanıyorum ki bizleri yalnız bırakmayarak etkilimize artarak katılımlar olacak.”
*“Köyümüzde birlik ve beraberlik pekişiyor”
“Her yıl düzenlediğimiz etkinliklerde eksiklerimizi görüyoruz. Bir daha ki etkinlikte bu eksikliklerimiz giderilmiş oluyor. Etkinliğe olan katılımlar her yıl artıyor. Etkinliğimiz ile köyümüzde birlik ve beraberlik pekişiyor. Kültürümüzü yaşatıyoruz. Akrabalar birbirini bir günde olsa görüyor ve sohbetler ederek yeni dostlar edinip kaynaşıyorlar. Bizde bu kaynaşmaya katkı sağlıyoruz bundan dolayı çok mutlu oluyoruz.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here