Geçmişi, ağaç kütüklerinden oyduğu biblolarda yaşatıyor

8
Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde, emekli olduktan sonra oymacılığa başlayan ve geçmişe iz bırakan aletleri yaptığı biblolarda yaşatan Mümin Genç, eserlerini 22-25 Temmuz 2010 tarihinde düzenlenecek ”Uluslararası 20. Hayrabolu Ayçiçeği ve Sanayi Fuarı”nda sergileyecek.

     55 yaşındaki Genç yaptığı açıklamada, geçmişte iz bırakan öküz, at arabaları, at figürleri, saban, ahşap mutfak aletlerini, kuru kavak ağaç kütüklerini kullanarak biblo şeklinde oyduğunu belirtti.
     Geçmişte teknolojik imkanlardan yoksun, ancak hayatın vazgeçilmezleri arasında yer almış ev eşyalarından, manda arabalarına, yayıklardan çıkrıklara kadar birçok eşyayı kuru ağaç kütüklerine işlediğini anlatan Genç, ”Yaptıklarımı sergilemek, bunları gelecek kuşaklara aktarmak en büyük amacım. Mahalli bir sanatçı olarak çevre il ve ilçelerden gelen talepler doğrultusunda yaptıklarımı şenlik, festival ve özel günlerde sergileyerek, bir dönemin revaçta olan araç ve gereçlerini şimdiki kuşaklara sergiliyorum. İnsanların ilgisi beni memnun ediyor” diye konuştu.
     Genç, biblolarını en ince ayrıntısına kadar planlayarak yaptığını ifade ederek, çalışmalarından hiçbir maddi kazanç beklemediğini yaptığını söyledi.
     Genç, yaptığı bibloları, 22-25 Temmuz tarihlerinde yapılacak ”Uluslararası 20. Hayrabolu Ayçiçeği ve Sanayi Fuarı”nda sergileyeceğini kaydetti. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here