“Gazze konvoyu Akabe’de bekletiliyor”

15
“Gazze konvoyu Akabe’de bekletiliyor”

Saadet Partisi Il Başkanı Murat Hızır, yayımladığı basın açıklamasında; Gazze’ye gitmek için 6 Aralık tarihinde Londra’dan yola çıkan Insanlık ve Barış Konvoyu’nun, geçtiğimiz hafta Ipsala sınır kapısından Türkiye’ye giriş yaptığını, karşılama heyeti arasında Saadet Partisi’nin Edirne ve Tekirdağ teşkilatlarının yanı sıra Kırklareli teşkilatının da hazır bulunduğunu belirtti.

Hızır açıklamasında şunları kaydetti;

“Filistin’e giden insanlık konvoyu Mısır’ın engellemesi sebebiyle 4 gündür Ürdün’ün Akabe şehrinde bekleyişini sürdürüyor.

Gazze’ye gitmek için 6 Aralık tarihinde Londra’dan yola çıkan Insanlık ve Barış Konvoyu, geçtiğimiz hafta Ipsala sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapmıştı. Karşılama heyeti arasında Saadet Partimizin Edirne ve Tekirdağ teşkilatlarının yanı sıra bizde Kırklareli teşkilatı olarak orada hazır bulunduk. KID-YAD’ın sayın başkanı Hüseyin Kasap ve ekip arkadaşları da bu karşılama heyetinde yer aldılar. Kendilerine duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ederim. 79 araç ve 200 kişilik grubun giriş yaptığı gün büyük coşku yaşandı.

Araçların ağırlık olarak ambulanslardan oluştuğunu gördük. Gelen malzemeler de ilk yardım malzemeleri ve bebek mamalarından oluşuyordu. Ingiliz, Iskoçyalı, Hollandalı, Danimarkalı ve Avrupa da yaşayan her Müslüman milletin temsilcilerinden oluşan bu konvoy Istanbul’a hareket etti ve Saadet Partisi Istanbul il teşkilatının Eyüp sultanda kurduğu Filistin’e destek çadırında karşılandılar. Bu konvoya Türkiyeden de katılımlar oldu.

Sağlık malzemeleri, ambulans, gıda maddeleri, battaniye tedarikleri yapıldı.Toplam 500 kişiden oluşan konvoyda 200 Türkiye vatandaşı bulunuyor.                

Organizasyonu yapan IHH Başkanı Bülent Yıldırım ile yaptığımız görüşmede; ”Mısır’ın engellemesi sebebiyle 4 gündür Ürdün’ün liman şehri Akabe’de bekliyoruz. Mısır hükümeti, konvoy ekibini Mısır’a getirecek gemiye izin vermedi. Akabe dar geçit demek. Ama biz bu dar geçidi geçeceğiz. Şimdi bütün dünya bu konvoyu konuşuyor. Inşallah bu konvoy Gazze’nin özgürlük bayrağı olacaktır" dedi.                                                                                                                                                        

Ekibin bir kısmı dışarıda kurulan tek kişilik çadırlarda kalırken diğer bir kısmı da uyku tulumlarında soğuk geceyi geçiriyor. Konvoy ekibindeki Türkler, dün gece de marşlar söylediler, halaylar çektiler.

 Etkinliğe Ingiliz Parlamenter George Galloway ve diğer yabancı aktivistler de katıldı. Ingiltere’den katılım yapan aktivistlerin açlık grevine başladıkları haberini almaktayız.                                 

Ürdünlü kadınlar evde pişirdikleri yemekleri ekibe ikram ediyor. Duyarlı sivil toplum kuruluşları da ekibin yemek, içecek ve ulaşım gibi diğer ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı oluyor.                                                                                                                               

Ekiptekiler Mısır’dan gelecek izin haberini bekliyorlar. Biran önce Mısır  üzerinden Gazze’ye girmenin heyecanını yaşıyorlar. Konvoy ekibinden hiç kimse ülkesine geri dönmeyi düşünmüyor. Türkiye, Ingiltere ve Amerika vatandaşları, ülke hükümetlerinin desteğini bekliyorlar. Mısır’ın izin vermesi için devreye girmesini istiyorlar.                                                                                                                    

Yol güzergahı  olan Ingiltere, Fransa, Italya, Yunanistan, Türkiye, Suriye ve Ürdün’de büyük bir ilgiyle karşılanan konvoyun Mısır tarafından engellenmesi tepkilere yol açıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.