Gazi Mustafa Kemal İ.Ö.Ö’den adına yakışır tiyatro gösterisi

12
Haksız düşman saldırılarına tam 253 Bin askerimizin şehit verildiği, ancak tarihe altın harfler ile “Çanakkale Geçilmez” sözünün yazıldığı, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 96. yıldönümü kutlaması münasebeti ile Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından “Çanakkale Geçilmez” adlı bir tiyatro gösterisi sergilendi.

HABER MERKEZİ
23 Mart 2011 Çarşamba günü saat 19.30’da Rektörlük Kültür Merkezi Salonu’nda düzenlenen gösteriye Kırklareli İl Milli Eğitim Müdür Vekili Resul Yeşilyurt, Şube Müdürleri Halil Yücel, Salih Ünsal Beyhan Turfan, Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okul Müdürü Cevdet Ağaca, okul öğretmenleri ile veliler katıldı.
Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Akabinde Çanakkale Zaferi’ni anlatan bir slayt gösterisi sergilendi. Ardından Okul Korosu tarafından “Çanakkale Bugün Toz ile Duma Türküsü” seslendirildi. “Çanakkale Geçilmez” tiyatro gösterisi ile salondakiler bir kez daha o yıllara geri gitti. Öğrencilerin rollerini çok içten ve gerçekçi bir şekilde canlandırmaları salondakileri duygusal anlamda çok etkiledi ve oyunun bazı bölümlerinde seyirciler gözyaşlarını tutamadı.
Gösteri sonunda öğrenciler hep bir araya gelerek sahnede büyük bir Türk Bayrağı açtılar. Öğrencilerin bu final hareketini salondakiler ayakta alkışladılar.
Kırklareli Milli Eğitim Müdür Vekili Resul Yeşilyurt gösteri sonrası bir konuşma yaparak şunları kaydetti; “Atatürk derki; Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük hizmetler yapabilmek için kendinde kuvvet bulacaktır. Türk çocuğu ecdadını nasıl tanıyacak. Sizin gibi anne ve babaların sayesinde, öğretmenlerimiz sayesinde tanıyacakdır. Yarının büyükleri, bugünün küçükleri olan öğrencileri bu güzel oyunu sergiledikleri için teşekkür ediyor kendilerini kutluyorum.”
Konuşmasında Japonya’nın bir felakete uğradığını hatırlatan Müdür Vekili Yeşilyurt, Japonların dünyada teknoloji bakımından en yüksek ülke olduğunu belirterek şöyle konuştu; “Rahmetli Özal döneminde Japon Devlet Başkanı Türkiye’ye geldi. Özal Japon devlet başkanına; “Mili ruhu ve vatan sevgisini çocuklara nasıl veriyorsunuz.” diye sormuş, Japon Devlet Başkanı; “biz okula başlayan çocuklarımızı teknolojiyi görsünler diye hızlı trene bindiriyoruz. Geçmişlerini unutmasınlar diye Hiroşima’yı gösteriyoruz.” demiş. “Sahipsiz ülkenin batması haktır, Sen sahip çıkarsan bu ülke batmayacaktır.” demiş ünlü şair, sahipsiz ülkelerin, milli ruhtan yoksun ülkelerin birer birer avlandığını görüyorsunuz. Bize Çanakkale’de saldıran güçler dün Irak’ı petrol için işgal ettiler, bugün Libya’yı petrol için işgal etmeye çalışıyorlar. Öğrencilerin gerçekleştirdiği oyunda vatan sevgisinin ne olduğunu gördünüz. Tekrardan öğrencilerimizi tebrik ediyorum.”
Daha sonra konuşma yapmak için kürsüye çıkan Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Müdürü Cevdet Ağaca; “Bizleri bu güzel etkinliğimizde yalnız bırakmayan sizlere çok teşekkür ediyorum. İnşallah hoş vakit geçirmenizi sağlamışızdır. Amacımı da gerçekten buydu. Bir taşıma merkezi olan ilköğretim okuluyuz. Öğrencilerimiz şehir dışından okulumuza gelerek eğitim öğretim görüyorlar. Bu etkinliği hazırlarken birçok zorluklar ile karşılaştılar. Siz velilerin verdiği destek ile öğrencilerimiz, öğretmenleri sayesinde başaralı bir çalışma gerçekleştirerek bu etkinliği gerçekleştirdiler. Bu okulun öğrencileri daha çok ve daha güzel şeyler yapacaktır.” şeklinde konuştu.
Okul Müdürü Ağaca daha sonra gösteriyi hazırlayan Türkçe Öğretmeni Fatma Turhan, 1/A Sınıf Öğretmeni Sevcan Akbayrak, Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Rengin Kurtulan, Müzik Öğretmeni Gönül Özocak’a teşekkürlerini sunarak Türkçe Öğretmeni Fatma Turhan ve 1/A Sınıf Öğretmeni Sevcan Akbayrak’a emeği geçen herkes adına bir buket çiçek takdim etti. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here