Gazetemiz olarak yeni Kadastro Müdürü Özdal’ı ziyaret ettik

24
“Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi olarak yeni Kırklareli Kadastro Müdürü Yüksel Özdal’ı makamında ziyaret ettik.
HABER MERKEZİ
Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi Genel Koordinatörü Yasin Şendir, Kırklareli Kadastro Müdürlüğü görevine getirilen, 20 Haziran 2011 tarihinde göreve başlayan Kırklareli Kadastro Müdürü Yüksel Özdal’a 5 Temmuz 2011 Salı günü “hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu. 
Müdür Yüksel Özdal kendisine yapılan nazik ziyaretten ötürü memnun olduğunu ifade etti. Hoş sohbet içerisinde geçen ziyarette kendisini tanıtan Müdür Yüksel Özdal 1969 Zonguldak doğumlu olduğunu, doğu hizmetini Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi’nde yaptığını, 2005 Nisan ayı ve 2007 Ağustos ayı olmak üzere burada iki buçuk yıl çalıştığını, 2007 yılı Ağustos ayında Pınarhisar İlçe Kadastro Müdür’ü olarak atandığını, 4 yıl Pınarhisar’da görev yaptıktan sonra 20 Haziran 2011’de Kırklareli Kadastro Müdürlüğü’nde göreve başladığını söyledi.
Ziyarette Kırklareli Kadastro Müdürlüğü görevine neden getirildiğini açıklayan Müdür Özdal şu ifadeleri kullandı; “Kırklareli’de göreve başlama nedenimiz şöyle; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Teşkilat yasası değişti. 6083 sayılı yasa ile yeni teşkilat yasası oluşturuldu. 6083 sayılı Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü teşkilat ve görevler hakkında kanun 25 Kasım 2010 tarihinde kabul edildi. 10 Aralık 2010 tarihinde resmi gazetede yayımlandı. 6 ay kadar bir geçiş süreci oldu. Yeni kanuna göre teşkilat yeniden yapılandırıldı. Bu kanun sonrasında tüm ilçelerdeki kadastro müdürlükleri kapandı. 325 adet kadastro müdürlüğü kapandı yerine 81 tane kadastro müdürlüğü kuruldu. Bölge teşkilatı şeklinde yapılandırıldı. Kırklareli Kadastro Müdürlüğü’müz Edirne’de bulunan bölge müdürlüğüne bağlı olarak hizmet verecek. Bayındırlık ve İskan Bakanı Sayın Mustafa Demir il müdürü görevi yapacakların harita mühendisi olmasını istedi. Buna göre yeni il müdürleri görevlendirildi. 13 Haziran 2011’de yeni il müdürleri açıklandı. Bizde Kırklareli Kadastro Müdürü olarak görevlendirildik.”
Geçiş dönemi süresince ilçelerdeki hizmetlerin devam edeceğini belirte Müdür Özdal, bu geçiş dönemini yılsonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini belirtti. 
Kırklareli Kadastro Müdürlüğü olarak başarılı çalışmalar yapacaklarını sözlerine ekleyen Müdür Özdal; “Şuanda personel ile tanışma toplantıları gerçekleştiriyorum. Toplantılarda vatandaşa sunulacak hizmetlerin nasıl olacağını anlatıyoruz. İşleyiş hakkında kendilerine bilgiler veriyorum. Amacımız Kırklareli halkına iyi bir hizmet sunmaktır.” dedi.
*“Lisanslı Harita Büroları ile hizmet verilecek”
Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün hizmetleri hakkında bilgi veren Müdür Özdal, Lisanlı Harita Kadastro Mühendisleri hizmeti ile ilgili biler vererek şunları söyledi;
“Lisanlı Harita Kadastro Mühendisleri hizmeti başlayacaktı. Bununla ilgili bir sınav yapıldı. Sınav sonucuna göre Kırklareli’de bir Lisanslı Harita Bürosu hizmet veriyor. Kadastro Müdürlüğü’nün yaptığı bazı işlemleri Lisanslı Harita Bürosu yapacaktı. Bu konuda yenileme çalışmaları yapılacaktı. Gerekli altyapılar oluşturuldu. Babaeski İlçesi’ne bağlı 23 köy, Lüleburgaz İlçesine bağlı 7 köy olmak üzere toplam 30’köyde kadastro yenilemesi yapılacaktı. 2-B çalışmaları yapılacaktı. Bunların hepsi programa alınarak çalışmalarına başlanacaktı. Fakat Lisanslı Harita Bürosu ile ilgili bir vatandaşın açtığı dava sonrası tüm yapılması gereken çalışmalar iptal oldu. Yapılan sınavda iptal oldu. Lisanlı Harita Büroları bir düzene sokulacak, tekrar yeni büroların açılması için yeni sınav açılacak. Bu sistem oturtturulduktan sonra hizmet verilmeye başlanacak.”
*TAKBİS ile bilgisayarlı hizmet çağı başladı
Müdür Özdal yeni uygulamaya sokulan Tapu Kadastro Bilgi Sistemi hakkında bilgiler vererek şunları kaydetti;
“Kadastro paftalarını bilgisayar üzerinden sayısallaştırılması çalışması yapıyoruz. Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) sayesinde e-devlet üzerinden yapılan girişler ile vatandaşlar nerede arazisi varsa, ada ve parsel numaralarını girdiğinde arsasının krokisini bilgisayarda görecek. Bunun alt yapısını oluşturmaya devam ediyoruz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bilgisayar çağına uygun hizmetler vermeye başladı. Tüm çalışmalar bilgisayar sistemi üzerinden yapılıyor. Tüm vatandaşlar e-devlet ile şifresini girerek tüm tapu kayıtlarını bu sistem sayesinde görebilecekler.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.