GAZDAŞ’tan güvenli doğal gaz kullanımı için Kırklareli’ye öneriler

8
GAZDAŞ, kış aylarının yaklaşması ile birlikt eartan doğal gaz dönüşüm işlemlerinin güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapılması konusunda aboneleri bilgilendirdi. GAZDAŞ Kırklareli İşletme Müdürü …..
HABER MERKEZİ
GAZDAŞ, kış aylarının yaklaşması ile birlikt eartan doğal gaz dönüşüm işlemlerinin güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapılması konusunda aboneleri bilgilendirdi. GAZDAŞ Kırklareli İşletme Müdürü Halil Ay, doğal gaz iç tesisatının güvenli ve sağlıklı şekilde kurulmasının hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.
GAZDAŞ, kış aylarının yaklaşması ile birlikte ev veya iş yerlerinde doğal gaz kullanmak üzere dönüşüm işlemlerini başlatan aboneleri, iç tesisat güvenliğikonusunda bilgilendirdi.
Belirli bir süreci gerektiren iç tesisat dönüşüm işlemlerinde vatandaşların dikkat etmeleri gereken konuları açıklayan GAZDAŞ Kırklareli İşletme Müdürü Halil Ay sözlerini şöyle sürdürdü:
“Doğal gaz iç tesisatının en az altyapı şebekeleri kadar güvenli şekilde kurulması büyük önem taşıyor. Bunun için abonelerimiz, düşük maliyetli ve güvenliklerini hiçe sayan uygulamalardan kaçınmalı ve bu işlemi sertifikalı firmalara yaptırmalılar.” 
Son günlerde sertifikasız firmaların giderek arttığına dikkat çeken Ay; “Aboneler, iç tesisat firmalarını seçmeden önce, GAZDAŞ’tan bilgi alabilir veya şirketin daha önce yaptığı işleri araştırabilirler. Ortaya çıkabilecek her tür mağduriyeti önlemek adına mutlaka firmalardan GAZDAŞ tarafından verilen sertifikaları istemeliler” dedi. Halil Ay, “Tesisat için gelen yetkililere GAZDAŞ tarafından verilen kimlik belgelerini sormak da önem taşıyor” şeklinde konuştu. Bu kimlik belgesinin bu işi yapmaya yetkin olunduğuna dair bir gösterge olduğuna dikkat çeken Ay, gaz kullanmaya başlayan abonelerin de tesisatlarına GAZDAŞ onayı olmadan asla müdahale etmemeleri veya ettirmemeleri gerektiğinin de altını çizdi.
* “İç tesisat firmaları daha önce yapmış oldukları işlere dair referans sunmalı”
Sözleşmede dikkat edilmesi gereken konulara da değinen Halil Ayaçıklamasını şöyle sürdürdü:
“Abonelerimizin, tesisatın yapımı sırasında bir sorun yaşamamaları ve tesisatın kalite standardına uygun şekilde kurulması için çalıştıkları firma ile sözleşme imzalamaları gerekiyor. Sözleşmede firmanın sahip olduğu sorumluluklar, işin tamamlanma süresi, kullanılacak malzemenin nitelikleri ve ödeme şekli mutlaka yer almalı. Mevzuat gereği zorunlu olan iç tesisat sigortasının iç tesisat firmasından talep edilmesi de unutulmamalı.”
İç tesisat firmalarına yetki verirken çok hassas davrandıklarını belirten Halil Ay; “İç tesisat kurulum işlemi, uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Firmaların sertifika alabilmesi için öncelikle deneyimli olmaları ve daha önce yapmış oldukları işlere ait iş bitirme belgelerini ve referanslarını sunmaları gerekiyor. Bu firmalara yapacakları tüm projelerde teknik şartnameye uymalarını ve uygun olmayan hiçbir malzemeyi kullanmamalarını şart koşuyoruz” dedi.
* “İç tesisat işlemlerinin standartlara uygun yapılması, abonelerimizingüvenliği açısından önemli”
İç tesisatın kurulumu sonrasında GAZDAŞ yetkililerinin tesisatı incelediklerini ve güvenli olmayan tesisatlara onay vermediklerini belirten Halil Ayşunları söyledi: “Bu süreçte önce keşif ve teknik etüt yapılıyor. İnceleme sırasında kalorifer kazanı, baca, kazan dairesinin havalandırması, elektrik ve topraklama tesisatları ile aydınlatma sisteminin uygunluğu kontrol ediliyor. Bütün bu işlemlerin standartlara uygun yapılması abonelerimizin güvenliği açısından büyük önem taşıyor.”
* “GAZDAŞ onayı olmayan dairelere doğal gaz verilmiyor”
Halil Ay, yeni ev satın alanların müteahhitlerden GAZDAŞ yetkili sertifikalı firmaların bilgilerini ve doğal gaz tesisat projelerinin GAZDAŞ onaylı olup olmadığını öğrenmeleri gerektiğini vurguladı. Ay; “Doğal gaz tesisat projeleri GAZDAŞ onaylı olmayan dairelere doğal gaz verilmemektedir” dedi.
Halil Ay, vatandaşların GAZDAŞ’ın yetki verdiği firmaların listesine www.gazdas.com web adresinden ulaşabileceğini, bilgi almak isteyenlerin GAZDAŞ Abonelik Merkezleri’nden de telefonla (444 9 429) veya yüz yüze bilgi edinebileceklerini söyledi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.