“Euro Farmer Projesi”nin Gala Gecesi yapıldı

27
Kırklareli’nin Babaeski Ticaret Borsası’nın “Euro Çiftçi-Çağdaş ve Modern AB Tarımı ile Sınırötesi Bölgesinde Kalkınma” konulu Euro Farmer Projesi’nin Gala Gecesi 8 Haziran 2012 Cuma gecesi Babaeski BOREAS Cafe & Bistro’da gerçekleştirildi.
HABER MERKEZİ:
Gala Gecesi’ne; Babaeski İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Babaeski İlçe Emniyet Müdürü Ali Haluk Karakuş, Alpullu Belediye Başkanı Ahmet Durgun, Büyük Mandıra Belediye Başkanı Şükrü Çölgeçen, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili  Hilmi Kahraman, Kırklareli AK Parti İl Başkanı Hüsmen Terkin, AK Parti İlçe Başkanı Güray Genç, CHP İlçe Başkanı Hasan Ali Eren, Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sebahattin Öner, AK Parti Babaeski İl Genel Meclisi Üyesi Cemal Vural, Yanbol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Bulgaristan’dan gelen heyet ile birlikte Babaeskili iş adamları katıldı. 
Babaeski Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Özün proje ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Euro Farmer; Sınır Ötesi Bölgede Çağdaş ve Modern Tarım Projesi’nin hedefi; tarım üreticileri ve yerel kurumlararasında  dialoğun oluşturulması, yeni teknolojilerin kullanılması, doğal kaynakların ve insan  kaynaklarının mevcut durumunun değerlendirilmesidir.
Borsamızın ortaya koyduğu çağdaş vizyonla bugün uluslararası projelere imza atmaya devam ediyor. Bu sayede yurtdışından kaynak temin ediyor ve Avrupa Oda ve Borsaları ile birlikte çalışmalar yapıyoruz. Proje uygulama gruplarına ve çalışanlara teşekkür ederim.
Yeni projelerimiz; “İyinin rakibi iyidir” 
Nisan ayında, uluslararası kriterlere göre akredite olma müracaatında  bulunduk. Yani Avrupa’nın en iyi odaları ile aynı hizmeti, en az aynı kalitede verir hale gelerek. Hizmet kalitesi ile Avrupa Birliği’ne girmiş olacağız. Mecliste iktidar ve muhalefet partilerimiz örnek bir uyumla, devrim niteliğinde yeni bir ticaret kanunu çıkardı. Üç siyasi parti genel başkanlarının da bu süreçte büyük emekleri oldu Ülkemizin her ilinde ilçesinde  Yeni Ticaret Kanunu’nu anlatılıp. Görüşler, öneriler ve sıkıntılar toplandı. Şeffaflık ve hesap verebilirlik gibi temel ilkelere dokunmadan, kanundaki sorunları ve aşırıya varan cezaları düzeltmesi için bu yasanın planlandığı gibi Temmuz 2012’de yürürlüğe girmesini temenni ediyoruz. Son günlerde iç piyasada önemli bir sıkıntı yaşanıyor. Karşılıksız çıkan çeklerde hapis cezasının kaldırılmasını desteklemiştik ama buna paralel şekilde, yeni bir kontrol mekanizması kurulmasına ihtiyaç olduğunu da vurguladık.
Ne yazık ki böyle bir sistem kurulmadan bu düzenleme başlatıldı. İlk 4 ayda karşılıksız çıkan çek sayısı yüzde 44 arttı. Bankalar müşterisine kredi verirken sicilini görüyor, buna göre karar veriyor. O halde alın teriyle çalışan, ticaret yapan tüccarımız, sanayicimiz de müşterisinin sicilini neden görmesin hem çek alanı, hem de çek verenin mahremiyetini koruyan bir sistem olmalı. İş hayatında daha fazla mağduriyete yol açmamak için, böyle bir sistemi kamu idaresiyle birlikte biran önce hayata geçmelidir.
Maliye bakanlığımızın e-haciz uygulaması da  biz mükellefleri mağdur ediyor. Bir sabah kalkıp bütün banka hesaplarının bloke edildiğini, ödemelerinizi yapamadığınızı, aslında ticari yasaklı hale geldiğinizi bir düşünün. Bunu ancak yaşayan bilir. Bu uygulamanın da  değiştirilmesini istiyoruz. Öte yandan Adalet Bakanlığımız, ev eşyalarına haczi kaldıran yeni ve çağdaş bir düzenleme yapıyor. İnsanlarımızın böyle bir utancı yaşamaması için bu doğru bir adımdır. Bu düzenleme geciktikçe, yasa çıkmadan ev eşyası haciz talepleri artıyor. Giderek daha fazla aile mağdur hale geliyor. Meclisimizin yasayı en kısa sürede hayata geçirmesi sosyal bir yaranın büyümesini engelleyecektir. 
Bir başka yakın tehlike, yurtiçi tasarruflardaki azalmadır. Bankalardaki mevduatın krediye dönüşüm oranı yüzde 100’e ulaştı. Eğer tasarrufları artırmazsak, önümüzdeki dönemde reel sektöre finansman bulmak daha zor ve maliyetli hale gelecek. Hükümetimizin tasarrufu teşvik edecek önlemleri bu açıdan isabetlidir.
Üstadın dediği gibi, tohum saç, bitmezse toprak utansın! Hedefe varmayan mızrak utansın! Hey gidi küheylan, koşmana bak sen! Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!  Allah gönlümüzü zengin, emeğimizi ve kazancımızı bereketli, milletimizin birlik ve beraberliğini daim kılsın. Yolumuz açık olsun.”
Babaeski Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Özün’ün sunumundan sonra İlçe Kaymakamı Alkan ve Yanbol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı kısa teşekkür konuşmaları yaptılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here