Etkin mücadele suç oranlarını düşürdü

15
Etkin mücadele suç oranlarını düşürdü

Kırklareli’nde 2009 yılında meydana gelen 1081 olayda 1317 şüpheli yakalandı. Bir önceki yıla göre faili meçhul olaylarda yüzde 31 azalmanın görüldüğü il genelinde hırsızlık olaylarında yüzde 9, gasp ve yağma olaylarında yüzde 76 azalma oldu.

Kırklareli Il Emniyet Müdürlüğü 2008 ve 2009 yılı çalışmalarının değerlendirildiği raporda 2009 yılında meydana gelen asayiş olaylarında bir önceki yıla göre azalma olduğu görüldü.

2009 yılı içinde meydana gelen 1081 olayla ilgili olarak 1317 şüpheli gözaltına alınırken adli makamlara sevk edilen bu kişilerden 74’ü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Meydana gelen 1081 olayla da; 4 adet ruhsatlı, 7 adet ruhsatsız silah, 4 adet kuru sıkı tabanca, 37 adet kesici ve delici suç aleti ile 26 adet çeşitli suç aleti ele geçirildi.

2009 yılında meydana gelen olayların 2008 yılı ile karşılaştırmalarına bakıldığında toplam olay sayısında yüzde 6 artış, yakalanan şüpheli sayısında yüzde 14 artış, faili meçhul olay sayısında ise yüzde 31 azalma meydana geldi.

2008-2009 yıllarında meydana gelen asayiş olayları karşılaştırıldığında ise şahsa karşı işlenen suçlarda yüzde 15 artış, mala karşı işlenen suçlar da ise yüzde 7 azalma olduğu görüldü.

Toplumsal ve toplumda huzursuzluk yaratan olaylar ile mala karşı işlenen suçlarda 2008-2009 yılı karşılaştırılması yapıldığında ise hırsızlık olaylarında yüzde 9, gasp-yağma olaylarında yüzde 76 azalma oldu.

Artan ekip sayısı ve etkili denetim suç oranını düşürdü.

Raporda özellikle mala karşı işlenen suçların azalma nedenleri arasında; yaya ve motorize ekiplerin sayısı ile denetimlerin arttırılmasının etkili olduğu belirtildi.  

Suç oranlarının düşmesine yönelik olarak raporda şu ifadelere yer verildi;

"Ilimizde halkın yoğun olarak bulunduğu bölgelerde yaya ve motorize olarak görev yapan ekip sayısının arttırılması, suçtan elde edilen eşyanın alınıp-satılabileceği yerlerin görevlilerimizce sık sık denetlenmesi, mahkemeden alınan önleme araması kararlarına istinaden şehrin değişik noktalarında, değişken zamanlarda araçlar ve şahıslar üzerinde uygulama yapılarak incelenmesinin, periyodik olarak yapılan hizmet içi eğitimlerde "Suç ve Suçla Mücadele" , "Arama"  ve "El Koyma"  konularında eğitici seminerler verilerek daha etkin mücadele sağlanmıştır.

Halkımızın bilinçlenmesi amacıyla, hırsızlık olaylarına karşı eğitici ve bilgilendirilici broşürler bastırılarak, halkın yoğun olduğu yerlerde dağıtımı yapılmıştır" denildi.

Raporda ayrıca 2009 yılında olduğu gibi, 2010 yılında da suç ve suçlularla mücadelenin halkın desteği ile artarak devam edeceği vurgulandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here