Eski Bakan Aksu, Sinanlı Bahar Şenlikleri’ne katıldı

14
Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Sunanlı Beldesi’nde 12 Haziran 2010 Cumartesi günü düzenlenen “Geleneksel Bahar Şenlikleri” saat 16.00’da Eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu’nun da katılımıyla gerçekleşti.


HABER MERKEZİ
 Sinanlı Belediyesi tarafından bu yıl 2. düzenlenen düzenlenen Bahar Şenlikleri’ne geçen yıla göre daha yoğun bir katılım gözlendi.
Şenliklere AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’nun yanı sıra, Kırklareli AK Parti Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Babaeski Kaymakamı Mustafa Demir, İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Babaeski İlçe Emniyet Müdür Vekili Tuncay Sancak, Sinanlı Belediye Başkanı Ali Alkan, Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel, Karahalil Belediye Başkanı Dindar Seçen, Büyük Mandıra Belediye Başkanı Şükrü Çölgeçen, Kırıkköy Belediye Başkanı Abdurrahman Gürkan, Sinanlı Şenlik Ağası Tahsin Keskin, AK Parti Babaeski İlçe Başkanı Vehbi Tamerol, CHP Babaeski İlçe Başkanı Av. İrfan Altınel, AK Parti Babaeski İl Genel Meclis Üyesi Cemal Vural, Babaeski Belediye Meclis Üyesi Eşref Şahin, Babaeskispor Kulüp Başkanı İlker Dursun, Babaeski  Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Hasan Özgören, CHP Eski İlçe Başkanı Hüseyin Özşengül, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Ali Gencal, Babaeskili Muhtarlar, Sinanlı Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, çevre ilçelerden sayısız vatandaş katıldı.
Şenlikler saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Yerel Basın temsilcilerinin de oldukça yoğun ilgi gösterdiği şenliklere, DHA Babaeski Temsilcisi Metin Karakuş, Gazetemiz Babaeski Temsilcisi Özkan Başaran, Gündem Gazetesi İdari Müdürü Ceyhun Çolak, Yazı İşleri Müdürü Aydın Bilgili ve Anadolu Ajansı Babaeski Temsilcisi Kadir Tolga Soylu katılarak şenliklere verdikleri önemi sergilediler.
Sinanlı Belde Belediye Başkanı Ali Alkan’ın kısa konuşmasından sonra kürsüye AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam gelerek yaptığı konuşmada, gelenekselleşmeye başlayan şenliklerin daha da gelişeceğini düşündüğünü anlatarak, Sinanlı Beldesi’nin civarın örnek Beldesi olacağına inancının tam olduğunu vurguladı. Seçimlerde verilen sözlerin tutulduğunu ve kısa zamanda Sinanlıda çeşitli hizmetlerin gerçekleştiğinden duyduğu mutluluğu da sözlerine ekleyen Milletvekili Sarıçam, Şenliklerin hayırlı olması dilekleriyle sözlerine son verdi.
Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu konuşmasında; “Sayın Bakanımız, bizim için bakanlığının ötesinde meslekte de bizim büyüğümüz. Kendisi kaymakamlık, valilik görevlerinde de bulunmuştur. Hem siyaset adabını, hem yönetim adabını, kamu hizmetinin nasıl yapılması gerektiğini öğrendiğimiz bir büyüğümüz, bir devlet adamı. Kendisine huzurlarınızda, Kırklareli adına hoş geldiniz diyorum.
Bu tür etkinlikler, artık Türkiye’nin çok iyi alıştığı ve kullandığı hemşerilik faaliyetleridir. Bu tür etkinliklerin asıl amacı, halka mal olması ve halkın benimsemesidir. Bir şekilde insanların buralarda birbirlerini görmesi, merhabalaşması, gönül alış verişi yapmaları, buradaki hemşeriliğin, buradaki hayatın kalitesini, kamu hizmetlerinin istişaresini ve eksikliklerin, noksanlıkların dile getirilmesini sağlar. Bu tür etkinlik ve faaliyetleri, bu yüzden önemsiyoruz” dedi.
Vali Aydoğdu konuşmasının sonunda Sinanlı Belediye Başkanı Ali Alkan’a bir öneride bulunarak,  At yarışı, Sünnet Şöleni ve Yaz Şenliği olarak adlandırılan Sinanlı Şenliklerinin isminin çok uzun olduğunu, bunlardan sadece birini tercih etmelerinin daha iyi olacağını belirterek, kendi teklifinin de Sinanlı Yaz Şenlikleri olabileceğini ifade etti.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ise yaptığı konuşmasında,  yıllar önce belediyelerin klasik hizmetleri olduğunu, ancak şimdiki döneme bakıldığında belediyelerin artık bu tür sosyal ve kültürel etkinlikler içinde olduğunu, bu etkinliklerle dar gelirli ailelere yardımların yapılmaya çalışıldığını belirterek;
“Bu yıl ikincisi düzenlenen şenlikleriniz, giderek geleneksel hale gelecek. Bu tür faaliyetler, geleneklerimizin, göreneklerimizin, alışkanlıklarımızın, ananelerimizin yeniden yaşanmasına imkan veriyor. Sinanlı Beldesinden çok uzakta olan hemşerilerde bu şenlik, festival vesilesi ile buraya gelerek, akrabalarını ziyaret ederek, hasretle andıkları geleneklerini bir kez daha yaşamış olacaklar. Bu yüzden bu tür etkinlik ve faaliyetler, önemeli ve faydalıdır.
Yıllar önce belediyeler denilince, belediyelerin klasik hizmetleri akla gelirdi. Belediye yol yapar, içme suyu getirir, kanalizasyon yapar. Sosyal ve kültürel etkinlikler hemen hemen yok gibiydi. Bu tür etkinlikler düşünülemez ve akla gelmezdi. Birde o zaman, imkanlar ona müsait değildi. Ancak klasik hizmetleri yapabilirlerdi.
Bizim iktidar olarak gerçekleştirdiğimiz, yerel yönetim reformuyla, belediye ve il özel idaresi kanununda yapmış olduğumuz önemli değişikliklerle, artık yerel yönetimlerimiz, başta belediyelerimiz olmak üzere klasik faaliyetlerin yanında sosyal ve kültürel faaliyetlere de ağırlık vermeye başladılar. Burada da olduğu gibi belediyelerimiz sünnet olmamış çocuklarımıza sünnet şölenleri, düğün yapamayan gençlerimize toplu nikahlar gibi sosyal faaliyet göstermeye başladılar. Bunların yanı sıra belediyelerimiz yardıma muhtaç vatandaşlarımıza el uzatmaya başladı. “dedi.
Yapılan konuşmaların ardından, folklor ve mehteran takımının gösterileri ile “2. Geleneksel Bahar Şenlikleri” açılış törenleri son buldu. “2. Geleneksel Bahar Şenlikleri”nde at yarışı, sünnet şöleni gibi etkinliklerinin yanı, gece konserlerinde de Gamze, Yusuf ve Zeynep sahne alarak şenliklere renk kattı. (ö.b.)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here