Ergene için Karamusul’da “10 Nisan’da 10 bin insan” buluşacak

13
* Ergene Platformu, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde ölüm kusan Ergene’nin sıfır noktasındaki Karamusul Köyü’nde 10 Nisan 2011 Pazar günü düzenlenecek eylem için herkese çağrıda bulundu.

 

HABER MERKEZİ
Ergene Nehri’nin kirlilik sorununun acilen çözülmesini isteyen Trakya’dan 60’a yakın kurum ve Sivil Toplum Kuruluşu’nun desteklediği Ergene Platformu, 10 Nisan 2011 Pazar günü Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Karamusul Köyü’nde düzenlenecek eylem için herkese çağrıda bulundu.
Ergene Platformu, Uzunköprü’de geçen Ekim ayından gerçekleştirilen “Ergene Hayata Dönsün-1” eyleminin ardından 10 Nisan 2011 Pazar günü Ergene’nin sıfır noktasındaki Karamusul Köyü’nde düzenlenecek ikinci miting için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Karamusul Mitingi için Lüleburgaz’da bir araya gelen platform, eylem planı üzerinde kararlar alırken, Tertip Komitesi oluşturuldu. Toplantı sonundaki bildiride şu görüşlere yer verildi:
“Ergene Platformu toplantısı, Ergene’nin 30 yıllık makus kaderine terk edildiğinin, artık burada yaşayan insanların bıçak kemiğe dayandığı noktada yeter artık biz ölmek istemiyoruz diyorlar.
Ergene, bereket bolluk yeniden doğuşun adıyken, günümüzde yok oluş, ölümle eş-değer bir konuma gelmiştir. Yaklaşık 30 yıldır sistemli bir şekilde kirletilen, bir doğa katliamına uğratılan Ergene Nehri, artık bir isyanın başlangıcına zemin hazırlamıştır.
Ergene Havzası Türkiye’nin en verimli tarım topraklarına sahip bir vatan parçasıdır. ‘İnsan eksen insan çıkar’ deyimi söz yerindeyse Ergene Havzası’nı anlatmaktadır.
Trakya topraklarının yüzde 74’ü tarım topraklarıdır. Eğer buna marjinal tarım toprakları da eklenirse bu oran yüzde 84’e çıkmaktadır. Trakya bu topraklarda Türkiye ayçiçeği üretiminin yüzde 63’ünü, pirinç üretiminin yüzde 44’ünü, buğday üretiminin yüzde 9’unu yetiştirmektedir.
Kirli sanayiye izin verenler, işletenler ve denetim ve kontrol görevini yerine getirmeyenlere sesleniyoruz. Kirlenmede hiçbir sorumluluğu olmayanlar, bedel ödemektedirler. Bu bedeller artık canlarla ödenmektedir.
Kendilerine Ergene’nin bu kirli akışını dert eden ve Ergene Hayata Dönsün şiarıyla yola çıkan Ergene Platformu, hiçbir siyasi ve ideolojik bir kurum veya kuruluşun arkasına sığınmadan, hiçbir STK’nın Ergene kirliğinin önüne geçmesine izin vermeden bir araya gelmiştir. Sadece ve sadece geleceğe, temiz bir gelecek bırakmak gayretinde olan doğa dostlarıdır.
Platform, Trakya’nın çeşitli yerleşim yerlerinde faaliyet gösteren STK’larından oluşmakta, çeşitli dünya görüşlerine sahip insanların bir araya geldiği ve bu kimliklerin geri planda bırakıldığı bir oluşumdur. Bunu özellikle vurgulamak gerekirse Ergene Platformu, sesini ilk önce 24 Ekim 2010 tarihinde Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde gerçekleştirdiği, “Ergene Hayata Dönsün-1” eylemi ile duyurmuştur.
Bu konular doğrultusunda çeşitli çalışmalar ve ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Birtakım görüşmeler sonucunda ortak bir akıl oluşturularak hareket edilmektedir.
Ergene Platformu, Ergene Nehri temiz akana kadar çalışmalarını sürdürmeye yeminlidir. Bu nedenle ikinci bir eylem kararı alınmıştır.
10 Nisan 2011 tarihinde saat 13.00’te Trakya karalar bağlayarak Karamusul’da buluşacak. Sloganımız Ergene Hayata Dönsün diye “10 Nisan’da 10 bin insan” olacak. “Ergene Hayata Dönsün-2” temasında olacak bu eylem için Karamusul Köyü’nün seçilmesi önemli bir ayrıntıdır. Ergene Nehrine sıfır noktasında bulunan bu köy nehrin kirliğinden bire bir etkilenmekte ve oradaki canlı yaşamını doğrudan etkilemektedir.
İnsanlar burada ecelsiz ölmektedirler. Ergene Havzası ölüm havzası olmaktadır ve etrafına bereket bolluk değil ölüm saçmaktadır. Doğduğu kaynaklarda hayat veren, 30 km boyunca da her türlü canlının yaşam kaynağı Ergene sanayi ile buluştuğu noktadan itibaren ölmeye ve öldürmeye başlamaktadır. Ergene hayata dönmelidir. Bu sorunda en büyük suça sahip olan günahkarlar derhal cezalandırılmalı ve gereken yapılmalıdır.
‘Yeter artık Ergene zehir akmasın, o eski günlerine dönsün, bu akışa bir dur densin’ diyen tüm herkesi bu toprakları sanayi ya da evsel atıkları ile zehirlenmesine göz yummayan tüm vatandaşlarımızı 10 Nisan’da Karamusul Köyü’ne davet ediyoruz.
Bu etkinlikte Karamusul kadınlarını yalnız bırakmayacağız. Onlarla omuz omuza kol kola yürüyerek sesimizi sadece ülkemize ve bölgemize değil, tüm dünyaya duyurmak için orda olacağız.
Toplumsal barışın topraktan geleceğine inananlar, Atamızın bu toprakları emanet ettiği gençliği, ihtiyarı, köylüsü, şehirlisi orda olacak ve tek bir ağızdan haykıracaktır. ‘Ergene hayata dönsün’ diye haykıracaktır…
10 Nisan’da kara giysilerle, karalar bağlamış, Karanlığa bürünmüş, Ergene’deyiz, Karamusul’dayız, yolumuzdan dönmeyeceğiz, yılmayacağız, Ergene Nehri o eski günlerine dönene kadar bu işin peşini bırakmayacağız. Bu yoldan bizi hiçbir güç döndüremeyecektir. Mücadelemiz ; Ergene doğduğu yerden döküldüğü yere kadar, hayat verene kadar sürecektir. Geleceğe, temiz bir gelecek bırakmak için Ergene hayata dönsün diyoruz.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.