Engellilere muhteşem gece

3
* Kurulduğu kısa süre içerİsinde yaptığı faaliyetlerle adından söz ettiren Kırklareli Ay Işığı Özel Sporcular Spor Kulübü Derneği muhteşem bir geceye imza attı. Bir birinden değerli sanatçıların sahne aldığı gecede özel insanlar ve onların yakınları gönüllerince bir gece yaşadılar. 
HABER MERKEZİ 
Kırklareli Ay Işığı Özel Sporcular Spor Kulübü Derneği “Tanışma ve Dayanışma Gecesi” düzenledi. 22 Mayıs 2015 Cuma günü Paşa Cafe’de düzenlenen Tanışma ve Dayanışma Yemeği’nde engelli vatandaşlar ve aileleri bir araya gelerek muhteşem bir gece yaşadılar. 
* “Özel sporcular ilimizi en iyi şekilde temsil edecekler.” 
Birbirinden değerli sanatçıların katıldığı gece Kırklareli Ay Işığı Özel Sporcular Spor Kulübü Derneği Başkanı Nihal Bircan’ın konuşması ile başladı. Bircan, Kırklareli Ay Işığı Özel Sporcular Spor Kulübü Derneği’nin 17 Aralık 2013 tarihinde kurulduğunu söyledi. Derneğin ve derneğe bağlı spor kulübün amacının, özel çocukların  sosyalleşmesine sağlamak ve özel sporcular federasyonunun düzenlemiş olduğu sportif faaliyetlere katılmak olduğunu ifade eden Bircan konuşmasının devamında şunları kaydetti;
“Özel çocuklarımızı bu tür etkinliklere hazırlamak, geliştirmek, topluma kazandırmak ve bu etkinliklerde ilimizi en iyi şekilde temsil etmektir. Derneğimize bağlı spor kulübü bünyesinde bugüne kadar bottçe, atletizim, masa tenisi, jimnastik,  borling, alanlarında alanların da yarışmalara katılmış olup, bu alanlarda çocuklarımız çeşitli dereceler elde etmişlerdir. Yüzme, voleybol, basketbol gibi takım oyunlarına da katılmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Derneğimiz Kırklareli İl Spor Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırlamış olduğumuz ve özel sporcularımızın antrenman çalışmalarında kullanmak üzere bir adet servis aracını da içeren projemiz ön elemeden geçmiş olup projenin onaylanması halinde özel çocuklarımızın antrenman alanlarına daha sağlıklı bir şekilde ulaşmalarını sağlayarak birçok alanda hizmet etmeyi amaçlamaktayız. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Avrupa Birliği kapsamında sunmuş olduğu engelli öğrencilerin yenilikçi uygulamalarından haberdar olmalarını ve engellilerin iş piyasasında yer almalarını sağlamada kolaylık sağlayacağını umduğumuz projeye derneğimiz ortak olmuştur. Projenin onaylanması durumunda ilimizdeki özel çocuklarımızın çalışma ortamlarının iyileştirilmesi ve Avrupa’daki yenilikçi uygulamaların ilimizde uygulanması konusunda rehberlik etmesini ummaktayız. Dernek faaliyetlerimizde bizleri yalnız bırakmayan maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen tüm halkımıza, bu gecenin düzenlenmesinde emeği geçenlere, bu güzel gecemizde bizleri yalnız bırakmayan ve gecemize renk katan İstanbul’dan katılan değerli sanatçı ve oyuncu arkadaşlarıma dernek yönetim kurulu olarak teşekkür ediyorum. Ayrıca bizleri destekleyen ve yardımlarını hiç esirgemeyen Onursal Başkanımız Ahmet Talikacı’ya ve Esenler Trakya Balkanlar ve Rumeli Dernekleri Federasyon Yönetim Kurulu üyelerine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Onların destekleri gecemize ayrı bir renk kattı.”
* Engelli Annesinin konuşması duygulandır. 
Gecede Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrenci velisi Yeliz Uçan bir konuşma yaptı.  Uçan yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “Merhaba ben 12 yaşında DOWN Sendromlu bir kız çocuk annesiyim. Hayat iyi ve kötü sürprizlerle dolu. Dünya’ya sağlıklı bir çocuk getirmeyi Beklerken engelli bir çocuk doğması çok üzücüydü.  Doktorum çocuğumun Zihinsel özre sahip olduğunu söylediğinde kendimi çok kötü hissetmiştim. O an Duyamıyor. Göremiyordum. Kalbimdeki büyük bir acı hissinden başka bir şey Hissetmiyordum. O acı beni tamamen hareketsiz bırakmıştı. Yerine korkular Sarmıştı. Engelli çocuğumun olmasına sebep olacak bir şey mi yaptım acaba ben bir şey yüzünden cezalandırılıyor muyum diye düşüncelere kapıldım, içimde sessiz çığlıklar kopuyordu. Gözyaşlarım, içime akıtmak zorundaydım. Yavruma gözyaşlarımı göstermemeliydim. Meleğim zihinsel engelli olsa da beni hissedebiliyordu. Benden asla vazgeçme beni yalnız bırakma anne dercesine bakıyordu. Rabbim bana onu bir melek olarak göndermişti. Benim meleğim asla büyümeyecek hep çocuk kalacak bunu çok iyi biliyorum. Ama o benim canımdı küçük meleğimdi yavrumla beraber bütün engelleri aştık şimdi dünya tatlısı ve başarılı bir sporcu oldu ben ondan vazgeçmedim o küçük elleriyle hayata tutunmaktan vazgeçmedi. Yavrumu dünyaya getirdiğim için hiç  bir zaman pişman olmadım. Ben bütün engelli annelerine sesleniyorum her şeyden önce böyle bir özel bir çocuğa sahip olmak ceza değil bir lütuftur diye düşünmekteyim. Çünkü onlar bize cennetten gönderilmiş meleklerdir. Meleklerimizden asla vazgeçmeyip onlara sıkı sıkı sarılıp onlarla beraber hayat yolculuğunda mutlu olmayı öğrendik ve çokta muyluyuz.” 
* Yurdaer Ulus’tan büyük jest
Kırklareli’nin tanınmış ve sevilen işadamlarından Yurdaer Ulus’tan Kırklareli Ay Işığı Özel Sporcular Spor Kulübü Derneği’ne büyük jest. Gecede açık artırmaya çıkarılan Mevlana tablosunun fiyatını dernek yönetimine bırakan, ve tabloyu alan Ulus, bu tabloyu derneğe hediye etti. Yurdaer Ulus bu davranışı karşısında salondan büyük alkış aldı. 
* Ve eğlence zamanı 
Konuşmaların ve yenilen yemeğin ardından değerli sanatçılar eşliğinde eğlence başladı. İlk olarak Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencileri folklor gösterisi yaptı. Öğretmenleri eşliğinde bütün hünerlerini sergileyen özel öğrenciler salondan büyük alkış aldı. Gece Sanatçı Engin Arda,  Işık Manço, Kurtlar Vadisi Dizi Oyuncusu Hamit Kaya, Şair Gülsel Bal ile Ali Gündüz sahne almasıyla son buldu. (Kadir Sinici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.