Engelleri aşan çocuklardan coşku ve eğlence dolu bir gece

19
Engelleri aşan çocuklardan coşku ve eğlence dolu bir gece

Kırklareli Eğitim Uygulama Okulu ve Iş Eğitim Merkezi öğrencileri 3 Aralık Dünya Engelliler Günün’de muhteşem bir etkinliğe imza attılar. Geçtiğimiz Perşembe akşamı Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen bu anlamlı programda kimi katılımcılar göz yaşlarına hakim olamazken, kimisi de çocukların eğlenceli gösterilerini kahkalarla izledi.

Saat 20.00’de başlayan programa; Kırklareli Vali Yardımcısı Ismail Gültekin, Il Milli Eğitim Müdürü Ziya Eser, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Yasin Özdil, Harun Sagun, Şube Müdürü Salih Ünsal, Eğitim Uygulama Okulu ve Iş Eğitim Merkezi öğretmenleri Ilyas Yalçın, Zeliha Yaşık, Nihal Ekiz, Safiye Ardıç, Zehra Sözen, Nilden Erdoğan Kırklareli Kent Konseyi’nden Kayhan Kuralay, TSD Kırklareli Şube mensupları ile çok sayıda veli ve öğrenci katılım gösterdi.

Nihal Ekiz’in sunumu ile gerçekleşen etkinlikte ilk olarak okul müdürü Serkan Dündar bir konuşma yaptı. Dünra anlamlı konuşmasında şunları kaydetti;

“Sayın Valim. Sayın Belediye Başkanım. Sayın II Milli Eğitim Müdürüm. Saygı Değer Veliler, Sevgili Öğrenciler: 2002 yılının Aralık ayında "Eski Tekel Binası"’ olarak bilinen küçük bir yerde 14 öğrenciyle eğitim-öğretime başlayan okulumuz şu an 60 öğrenci ile 6860 m2’lik alanda tüm birimleri ile eğitimini sürdürmektedir.

Okulumuzun bu kadar kısa sürede tüm bu kazanımları edinmesinde ilimizde çeşitli zamanlarda görev yapmış mülki amirlerimize, il milli eğitim müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız ve şube müdürlerimize, özel eğitim alanında faaliyet göstermiş ve göstermekte olan sivil toplum kuruluşlarımıza, velilerimize ve öğretmenlerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Okulumuz gibi özel eğitime muhtaç bireylere eğitim veren okullar sadece bir eğitim kurumu olmakla kalmayıp, öğrencilerin ve ailelerinin problemleri ile de ilgilenerek zaman zaman onlara yol gösteren, mezuniyetleri sonrası durumlarını takip eden, özel eğitime muhtaç çocuğa sahip olmanın zorluklarının ailelerle paylaşan kurumlar olmak durumundadır. Şüphesiz bu sorumluluk okul idaresinin üstesinden gelebileceğinden çok daha ağırdır; bu yüzden toplumun tüm kesimleri ile paylaşılmalı ve yardım alınmalıdır.

Toplumun her ferdi gibi engelli bireylerinde ihtiyacı olan eğitim, sağlık ve sosyal haklar konusunda geçen yıllarda ülkemizde çok mesafe kat edilmiş, birçok engellinin kendisinin ve ailesinin kısmen mağduriyeti engellenmiş ise de, daha alınacak daha çok yol vardır. Toplum olarak engellilere acımak değil, yardımlaşmak, sahip çıkmak, paylaşmak ve birlikte olabilmek hepimize düşen görevdir.

Birazdan izleyeceğiniz gösterilerde de öğrencilerimiz, kendilerine fırsatlar verildiğinde eğitimin de desteği ile neleri başarabileceklerini sizlere göstereceklerdir. Lütfen bu gece olduğu gibi hayatları boyunca da çabalarında bizler de onların yanında olalım.”

Ardından öğrencilerin eğlenceli gösterileri başladı. Öğretmen Zeliha Yaşık’ın önderliğinde öğrenciler “Ah Kalbim” adlı rontu sergilediler. Daha sonra ise Öğretmen Nihal Ekiz’in öğrencileri “Komşu Komşu Hu! Hu!” adlı halk oyununu sundular. Sonrasında ise “Sarı kız” isimli halk oyunu ile izleyenlerin karşısına çıkan öğrenciler, performansları ile büyük alkış aldılar.

Gösteriler, “Ördek” isimli müzikli dans gösterisi ile devam etti. Çocukların ördek kıyafetleri ile gerçekleştirdikleri şov, izleyenleri oldukça eğlendirdi. Safiye Ardıç ve Zehra Sözen’in önderliğinde sahnelenen “Yumurtlasın” isimli kısa tiyatro gösterisi ise konusu ve oyucuların performansı itibariyle izleyenlerden büyük ilgi gördü.

Öğretmen Nilden Erdoğan’ın hazırladığı “Damat Havası” isimli halk oyunun ardından ise “Fındık Kıran” isimli dans gösterisi sahnelendi. Yine Safiye Ardıç ve Zehra Sözen’in hazırladığı “Trafik Kazası” isimli oyun da espirileri ile katılımcıları adeta kırdı geçirdi.

Nihal Ekiz’in hazırladığı “Efeler” adlı halk oyunu ise programın belki de en anlamlı gösterisi oldu. Efe kıyafeti giyen küçük bir öğrenci, dansı esnasında kuşağının içinden bir Türk Bayrağı çıkardı ve bayrağı Vali Yardımcımız Ismail Gültekin’e sundu. Minik öğrenciyi öpen Gültekin bayrağı teslim aldıktan sonra, efeler danslarını sonlandırdılar.

Bu güzel gece 13. Eğitim Uygulama Okulu ve Iş Eğitim Merkezi’nin çaldığı birbirinden güzel şarkılar ile son buldu. Program sonunda tüm öğrenciler sahnede coşku ile dans ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.