“Engel tanımayan tek güç insandır”

19
* “Eğitim Her Engeli Aşar Kampanyası”, engelli vatandaşlarımızın eğitim sistemi içerisinde yer almalarını, çalışan ve üreten bireyler olarak sosyal hayatın bir parçası olmalarını ve daha saygın bir geleceğe uzanmalarını hedefliyor.


HABER MERKEZİ
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde,  Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet Bakanlığı ile ortaklaşa Türkiye Beyazay Derneği koordinatörlüğünde hayata geçirilen; Kırklareli Valiliği’nin önderliğinde hazırlanan "Eğitim Her Engeli Aşar" Kırklareli İI Tanıtım Toplantısı 31 Mayıs 2010 Pazartesi günü Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Rektörlüğü Kültür Merkezi Salonunda saat 11.00’da gerçekleştirildi.
Gerçekleştirilen toplantıya; Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mehmet Yiğit, Vali  Yardımcıları H. Volkan Köksal, İsmail Gültekin, İ. Hakkı Çınarsoy, İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı ve EHEA Kampanya Genel Koordinatörü İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şube Müdürü Halis Kuralay, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Nurettin Konar, Rehberlik ve Araştırma Merkezi Kırklareli Şubesi Üyesi Ayfer Dündar, Kırklareli Sakatlar Derneği Üyeleri Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi öğrencileri ve öğretmenleri katıldı.
Kırklareli Valiliği’nin önderliğinde hazırlanan "Eğitim Her Engeli Aşar" Kırklareli İI Tanıtım Toplantısı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Faaliyet Filminin ardından konuşmalarını yapan Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu; “Aslında insan her engeli yaşar. Bu gördüğümüz alemin içerisinde insan olduğu için diğerleri vardır. Ağaçlar, kuşlar, gökyüzü, yeryüzü, yıldızlar bütün diğer bildiğimiz, bilmediğimiz alemler içinde insan olacağı için yaratılmıştır ve burada engel tanımayan tek güçte insandır. Diğer bütün yaratıkların yapabilecekleri vardır kabiliyetleri sınırlıdır, saatte insanın kabiliyeti sınırsızdır. İnsan dediğimiz şeyde şuanda ben karşınızda konuşuyorum. Ben bu beden değilim, bundan başka bir şeyim. Allah göstermesin şuanda kolum kopsa, kopan kolu eğer tekrar dikemezsek buraya götürür gömeriz. O ben değilim çünkü insan başka bir şey o vücudu değil. Nitekim bir yakınımız öldüğünde o cesetten bir müddet sonra korkarız. Hatta biraz bekletirsek kokar. Onu götürür bir yere muhafaza altına almak veya bir yere gizlemek yada yok etmek isteriz, bazıları yakarlar biliyorsunuz.
İnsan nedir? İnsan öyle bir şeydir ki. İnsan bu bedenden ibaret değildir. O açıdan, engellileri hakikatten engelli saymıyoruz. İnsan engelli olamaz, insan engellenemez. Gözü görmeyen, kulağı duymayan, eli ayağı olmayan gibi vücudundaki eksik olan bir şey insanı eksik kılmıyor.
Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, vücudumuzdaki herhangi bir organı, fonksiyonunu yerine getirmeyen değil ruhundaki kalbindeki, gönlündeki, zihnindeki, vicdanındaki her hangi bir eksiklik, insanı eksik kılıyor, engelli kılıyor. Bunu çok iyi biliyoruz ve onun için eğitim her engeli aşar diyoruz. Bu faaliyetin asıl kahramanları sizlersiniz. Engelli kardeşlerimiz ve Sayın Milletvekilimiz Lokman Ayva bey. Bizler sizlere elimizden geldiği kadarıyla destek vermeye çalışıyoruz. Hep birlikte insan her engeli aşacak diyorum.”
Vali Aydoğdu’nun konuşmasının ardından ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ konulu reklam filmi izletildi. Kırklareli’de engellilerin eğitimi konusunda yapılan çalışmaları anlatan Rehberlik ve Araştırma Merkezi Kırklareli Şubesi Üyesi Ayfer Dündar İlimizde 644 zihinsel engelli, 52 otistik, 169 bedensel engelli, 14 görme engelli, 48 işitme engelli olduğunu belirterek şunları kaydetti;
“ 07 Şubat 2010 tarihli İl Özel Eğitim Kurulunun aldığı kararla İstiklal İlköğretim Okulu’nda 2 tane OÇEM Sınıfı açılma kararı alınarak gerekli girişimlerde bulunuldu. İstiklal İlköğretim Okulu’nda açılması için başvurulan OÇEM sınıflarımızda toplan 8 öğrenciye eğitim verilecektir. Öğrencilerin rahat hareket edebilecekleri 20 metre kare sınıflar düzenlenecek olup, sınıfların karşısında engelli tuvaletleri hazırlanmış bulunmaktadır.”
Engellilere eğitim konusunda fırsat verilmesi ve bu konuda toplumda oluşması gereken farkındalığı anlatan İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şube  Müdürü Halis Kuralay şunları kaydetti;
“Türkiye’nin küçüklü büyüklü her yöresinde bu konu artık dikkat çekiyor, çalışmalar yapılıyor, emek sarf ediliyor ve engellilerimiz olması gerektiği saygıyı görme yolunda büyük ilimler kaydediyor. Engelli malum gözleri görmeyen olabilir, kulakları işitmeyen olabilir, bedensel engelli olup tekerlekli sandalyeye bağlı olabilir veya ayaklarından birini kullanamıyor olabilir, zihinsel engelli olabilir, otistik olabilir. Bütün bunlara biz engelli diyoruz. Görme engelliler, işitme engelliler, zihinsel engelliler, bedensel engelliler ve kronik hastalıklar diye 5’e ayırıyoruz” dedi.
İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Nurettin Konar’da engelliler hakkında sunumlarını yaptı.
Düzenlenen Tanıtım Toplantısı’nda İstanbul Milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi ve Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, KÖK Teorisi hakkında sunumunu gerçekleştirdi.
Sunumun akabinde gerçekleştirilen  Ödül Töreni’nde Türkiye Özel Sporcular Federasyonu 11-13 Mayıs 2010 tarihlerinde Bolu ilinde gerçekleştirildiği “Türkiye Bocce şampiyonası”nda Kırklareli Eğitim Ugulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Spor Kulübü’nden Türkiye Şampiyonu olan Ali Demir, Güray Yılmaz, Mert Mete ve Büşra Kapılı’ya ödüllerini Vali Aydoğdu, İstanbul Milletvekili Ayva, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mehmet Yiğit ve Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur verdi.
Kırklareli Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi öğrencileri ve öğretmenleri’nin hazırladığı serginin gezilmesinin ardından program son buldu. (ue)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.