En iyisi aç duralım!

15
Zaman zaman Tv ekranlarında ve gazetelerdeki haberleri izler ve okurken kafamız iyice karışmaya başladı. 
Görsel ya da yazılı basında, sağlıkla ilgili açıklamalar yapan bazı Profesörler ve Sağlık Uzmanları, Kırmızı Et’in sağlık açısından pek yararlı olmadığını fazlasının ise zararlı olduğunu, bunun yerine Beyaz (yani Balık ve Tavuk) Eti’ni öneriyorlar. Bir müddet sonra bu defa başka Profesör veya Doktor ya da Sağlık Uzmanı çıkıyor;
“Denizler kirlendi balıklar eskisi gibi değil, tavuklar kapalı alanda 30-35 günde yetiştirilip piyasaya sürüldüğünden onlar da hormonlu olabilir. Dikkat etmek lazım!” diyor.
Peki etin kırmızısı zararlı, beyazı zararlı yok mu bunun pembesi, sarısı, yararlısı! Yok!.
Başka birileri çıkıyor;
“Sebzeler, meyveler hormonlu, bazı meşrubatlar zararlı, şeker, tuz ve hamurlu ya fazla itibar etmeyin, yağlıdan kaçının, onu- bunu yemeyin! Fakat Sağlıklı yaşam ak için bol-bol spor yapın, terleyin, sabahları 3-5 kilometre (Pestiliniz çıkana kadar!) koşun, yorulun, sonra işiniz yoksa ev gidip yatın!” diyor.
Aç karnında enerjisiz koşulur mu? İşimiz varsa işimizi verimli yapabilir miyiz? İş yapacak halimiz mi kalır. Bir atasözü var. “Aç ayı oynamaz” diye!
Vatandaşın kafasını iyi karıştırdılar! Yıllar önce Tavuk yumurtası çok zararlı kolesterolü yükseltir fazla yememeye bakın dediler. Amma daha sonra ne oldu? Yumurta kendini akladı. Her gün yiyebilirsiniz dediler. Bakalım böyle çelişkili açıklamalarla kafamızı karıştıranlar, acaba kendilerini aklayacaklar mı? Yoksa kafa karıştırmaya devam mı edecekler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here