“En Güzel Boyacı Sandığı” ve “Fayton Yarışması” düzenlendi

19
* Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur: “Ayakkabı Boyacılığı mesleği yaşatılması gereken öğelerdendir”


HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi tarafından bu yıl 20’ncisi yapılan Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali kapsamında “En Güzel Boyacı Sandığı” ve “Fayton Yarışması” düzenlendi.
İstasyon Caddesi’nde düzenlenen yarışmaya 49 Ayakkabı Boyacısı ile bir Faytoncu katılırken zabıta görevlileri sandıkların süslenmesine, estetikliğine ve temizliğine bakarak birinciyi seçtiler.
Yarışmaya katılan tüm yarışmacılara belediyenin 20 TL vereceğini duyan bazı roman vatandaşlar ise karton kutu, meyve sandığı, köpük gibi şeylerden sandık şekline benzetmeye çalışarak hatta boyaları, fırçaları bile olmadan yarışmaya katıldılar. Bazı sandıkların ise ağaç yapraklarıyla süslendiği görüldü.
Zabıta görevlilerinden oluşan jürinin değerlendirmesine göre 100 puan üzerinden 100 alan Kırklareli’nin en eski boyacısı olan Ayhan Gülhane seçildi. Yarışmada 85 puanla Yavuz Yazlama ikinci olurken 80 puanlamada Şakir Kurapa üçüncü oldu. Diğer taraftan ise faytonuyla yarışmaya tek katılan Hüseyin Cahil’de birinci oldu
Törene katılan Kırklareli Belediye Başkan yardımcısı Ünal Başkur, Boyacı Sandığı Yarışması’nda 1. olan Gülhane ve Fayton Yarışması’nda 1. olan Cahil’e küçük altın hediye etti.
Başkur yaptığı açıklamasında, ayakkabı mesleğinin yaşatılması gereken öğlelerden olması gerektiğini söyledi.
Ayakkabı boyacılığı yitirdiğimiz sanatlardan, mesleklerden bir tanesi olduğunu hatırlatan Başkur; “Yıllardır bu yarışmayı düzenliyoruz. Ayhan abi 60 yıldır bu işi yapan bir ağabeyimizdir. Kendisi diğer boyacılarında temsilcisi durumunda. Boyacılık yaşam koşullarına karşı direnen bir meslek. Belediye olarak elimizden geldiği kadar katkı sağlamaya çalışıyoruz. Yaşatılması gereken ögelerden olduğunu düşünüyoruz” dedi.
Tören sonrası yarışmaya katılan bütün yarışmacılara 20 TL ile boya malzemeleri verildi. (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here