El emeği, göz nuru ürünlerini kermeste sergilediler

8
Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından, 2010–2011 Eğitim-Öğretim Yılı Mesleki Kurslarda hazırlanan ürünlerden oluşan, bölgenin kültürünü tanıtım amaçlı kermes düzenlendi.


HABER MERKEZİ

Atatürk İlköğretim Okulu eski binasında düzenlenen kermeste; Giyim, Makine Nakışı, El sanatları, Kumaş Boyama Kursları’nda hazırlanan el emeği ve göz nuru ürünlerin sergilenmesinin yanı sıra ayrıca, Halk Eğitimi Aile Birliğine ve Cezaevi çalışanlarına gelir amaçlı hazırlanan ev ürünleri gözleme, börek ve tatlı çeşitleri satışa sunuldu.
Eski Atatürk ilköğretim okulu bahçesinde düzenlenen törene; Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah  Hacı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Çakıcı, Şube Müdürü Ahmet Dal, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ercan Oraltay,  Yeşilyurt Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Merve Cankurt, İlköğretim ve Orta Öğretim okul Müdürleri, daire amirleri, oda ve dernek başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Törende açılış konuşmasını yapan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ercan Oraltay, şunları söyledi;
“Kurumumuz 2010–2011 eğitim-öğretim yılı mesleki kursu kursiyerlerinin bugüne kadar oluşturdukları ürünlerden örnekler oluşan yöremiz kültürünü tanıtım amaçlı kermes açılışımıza katılmanızdan onur duyarız. Sayın Kaymakamım Sayın Belediye Başkanım Sayın Garnizon Komutanım ve Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürümü Kermes Açılışını Yapmak üzere arz ederim.”
Daha sonra, 2010–2011 Öğretim yılında Giyim, Makine Nakışı, El sanatları, Kumaş boyama, Mis sabun, Anne ve Çocuk Eğitimi kurslarında hazırlanan el emeği ve göz nuru ürünlerin sergi açılış kurdelesi törene katılan bayanlara kestirildi.
Düzenlenen Kermeste, sergilenen ürünleri gezen Kaymakam Alkan, 1 paket mutfak temizlik bezi ve 1 adet anahtarlık satın aldı. Belediye Başkanı Hacı ise annesine 2 çift çetik ve kızı için kumaş boyama havlu satın aldı. 
Kaymakam Alkan, Kermes ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Her İlçede olduğu gibi Babaeski Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce çeşitli konularda kurslar açıldı. Bu kurslarda hazırlanan ürünlerin bir kısmını burada kermeste gördük. Bütün kursiyerler gerçekten el emeği göz nuru emeklerini sergilemişler gerçekten çok beğendik. Bizde katkı amaçlı Belediye Başkanımız ile birlikte birkaç parça bir şeyler aldık. Her sene bu kursların çeşidinin ve kalitesinin artması dileğimizdir. Bu kursların hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve kursiyerlerimizi de tebrik ediyoruz.”
Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı’da konuşmasında şunları söyledi. “Gezdiğimiz kermes sadece gelir getirici değil ayni zamanda eğitici de olmuş. Ben daha önce bu tip kermeslerde yapılan eşya ve ürünlerden bir bölüm hediye olarak Çin’e götürmüştüm. Çin’de de çok beğenilmişti. Oranın Belediye yetkilileri tarafından, bugünde gezdiğimiz kermesi çok beğendim. Hayırlı olsun diyorum. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”
Serginin gezilmesinin ardından konuklara kursiyerler tarafından evde hazırlanan yiyecekler ikram edildi. (a.b.)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here