Eğitim-Bir-Sen’den Aktaş Ailesi’ne taziye ziyareti

6
Kırklareli’nde hunharca öldürülen Halil İbrahim Aktaş’ın ailesine Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcıları Ali Yalçın, Tevfik Yağcı ve Kırklareli Eğitim-Bir-Sen Şube Yönetimi taziye ziyaretinde bulundu.

 

HABER MERKEZİ
Kırklareli’nde hunharca öldürülen Halil İbrahim Aktaş’ın ailesine Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcıları Ali Yalçın, Tevfik Yağcı ve Kırklareli Eğitim-Bir-Sen Şube Yönetimi taziye ziyaretinde bulundu.
Taziye evinden Kuran okunmasının ardından konuşan Genel Başkan Yrd. Tevfik Yağcı; “Bediüzzamanın “Çocuk Taziyenamesi” risalesinde şöyle bir bahis geçer. Zamanın birinde bir adam, bir zindana düşmüş. Sevimli bir çocuğu varmış ve onu da zindanda adamın yanına göndermişler. O çaresiz adam, hem kendi sıkıntısını çekiyormuş, hem de çocuğunun rahatını sağlayamadığı için, onun zahmetiyle üzülüyormuş.
Sonra merhametli bir Padişah ona bir elçi göndermiş ve adama hitaben: “Şu çocuk gerçi senin evlâdındır, fakat benim de idarem altındadır. Onu ben alacağım, güzel bir sarayda beslettireceğim” demiş. O adam çocuğunun zindandan alınıp saraya götürülmesi karşısında ağlamış, üzülmüş ve; “Benim teselli kaynağım olan evlâdımı vermeyeceğim” diye diretmiş. Ona arkadaşları: “Senin üzüntün manasızdır. Eğer sen çocuğa acıyorsan, çocuk şu kirli, pis, karanlık zindan yerine; buradan daha rahat bir saraya gidecek. Eğer sen kendin için üzülüyorsan; çocuk burada kalsa, geçici şüpheli bir menfaatinle beraber, çocuğun çekeceği sıkıntılardan daha çok sıkıntı ve elem çekeceksin. Eğer padişahın sarayına gitse, sana bin menfaati var. Çünkü padişahın merhametine sebep olur, çocuğun sana şefaat eder. Padişah, onu seninle görüştürür. Elbette sizi görüşmek için çocuğunu tekrar zindana göndermeyecek, seni zindandan çıkarıp çocuğunun olduğu saraya gönderecek, çocukla görüştürecek. Bu hikâyede de anlatılmak istendiği gibi inşallah Halil Kardeşimizde ailesine şefaatte bulunacaktır. Ailesi olarak başınız sağolsun Allah sabır versin” dedi. Merhum Halil ibrahim Aktaş’ın babası Yılmaz Aktaş’ta; “Halil bu olaydan sonra sadece bizim oğlumuz değil herkesin kardeşi, oğlu oldu. Halkımız ona bizim kadar sahip çıktı. Allah; Halil in şafahati ona sahip çıkan halkımızın olsun. Onların günahlarını bağışlayıp cennetine kabul etsin” dedi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here