“Eğitim-Bir-Sen olarak Mısır Halkı’nın yanındayız”

14
Kırklareli Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Bülent Kılıç Mısır’da yaşanan olaylarla ilgili olarak açıklamada bulundu.

HABER MERKEZİ
 Kırklareli Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Bülent Kılıç Mısır’da yaşanan olaylarla ilgili olarak açıklamada bulundu. Kılıç, Eğitim-Bir-Sen olarak her zaman Mısır halkının yanında olacaklarını belirterek şunları kaydetti:
“Bir insana yapılan haksızlık, bütün bir topluma yöneltilmiş tehdittir. Mısır’da yaşananlar sadece Mısır halkını telaşlandıran felaket değil, aynı zamanda bütün İslam ümmetine yöneltilmiş bir tehdittir. Bu nedenle bu protestomuz sadece Mısır için değil, aynı zamanda kendi geleceğimiz için bir protestodur. Emparyalist güçler yüzyıllardır Müslüman ülkelerde fütursuzca ameliyatlar yapmakta, inanılmaz oyunlar oynamaktadırlar. Sisi bir piyondur, maşadır.  Mübarek Ramazan ayında gerçekleşen Mısır’daki kanlı olaylar, İslam dünyasının ve kardeş halkların ve Eğitim-Bir-Sen camiasının yürüklerini dağlamaktadır. Mısır’daki katliamı lanetliyoruz.
Mısır’da meydana gelenler kaygı vericidir. Darbeyle gerçekleşen siyasi cinayet, yerini insanlık cinayetine bırakmıştır. Mısır’da yapılan darbe ile demokrasi, milli irade katledilmişti. Şimdi de millet katlediliyor. Batı basını katliamı görmezden geliyor. Katliamlar karşısında sessizliği koruyan Batılı ülkelerin tavrı utanç vericidir. Mısır’da akan masum sivillerin kanı, sessiz kalanların eline yüzüne bulaşmıştır. Sessiz kalan bu vahşetin ortağıdır. Mısır’da acilen seçime gidilmelidir. Kan durmalıdır. Artık dünyanın, BM’nin, Avrupa’nın, Amerika’nın, insan hakları kurum ve kuruluşlarının bu dramı, vahşeti ve katliamı görmesi lazım, buna ‘dur’ demesi lazım. Mısır’da güvenlik güçlerinin darbe karşıtı protestoların yapıldığı Rabiatul Adeviyye Meydanı’ndakilere silahlı müdahalesi sonucu 120 kişi ölmüş, 4 bin 500 kişi de yaralanarak tedavi altına alınmıştır. Mısır’da tüm dünyanın gözü önünde bir katliam yapılmaktadır. “İrademe sahip çıkıyorum. Benim iradem çarpıtılmasın. Bizim seçtiğimiz Mursi görevine iade edilsin, biz darbe istemiyoruz, demokrasi istiyoruz”diyen insanların üzerine binaların tepesinden rastgele ateş açılmaktadır. Mısır ordusunun saldırısı sonucu 120 kişi ölmüştür. (İhvan’ın açıklamalarına göre 200), 4 bin 500 kişide yaralanmıştır.
"Hala Amerika ‘bu darbe mi değil mi yasalarımıza göre buna ‘darbe diyemeyizi’ konuşuyor. Fütursuz bir şekilde bari katliama ‘katliam’ deyin. Birleşmiş Milletler’den ses yok. İslam ülkeleri de büyük çoğunluğu darbe dememişti. Dünyanın gözü önünde Mısır Savunma Bakanı Abdülfettah Sisi katliam yapıyor. Artık dünyanın, BM’nin, Avrupa’nın, Amerika’nın, insan hakları kurum ve kuruluşlarının bu dramı, vahşeti ve katliamı görmesi lazım, buna ‘dur’ demesi lazım. Burada İhvanı Müslime de elbette büyük sorumluluk düşüyor.  İhvanı Müslim’in olayların başından itibaren şiddete hiç bulaşmamıştır."Şimdi Sisi, onları iç savaş çıkarmak için kışkırtıyor. Bu oyuna gelmemeleri lazım. Yani darbeciler, yaptıkları darbeye karşılık bulamadığı için, ‘Tahrir Meydan’ında darbe olsun’ diyenlerin büyük çoğunluğunun da artık Tahrir Meydanı’nı terk etmesine dayanamadıkları için şimdi yeniden Tahrir Meydanı’nı doldurmaya ve iç savaş çıkarmaya çalışıyor. İhvan’ın sağduyulu olması lazım, halkı sağduyuya çağırması lazım. Bu oyuna gelmemesi lazım. Burada Sisi’nin ve Sisi’ye destek veren uluslararası güçlerin, Mısırda halkı birbirine düşürerek bir savaş çıkarma ve şiddet oyunu girişimi var"
Darbeci Mısır ordusu Adeviye’de darbeye direnen insanlara ateş açarak 200 kişiyi şehit etmişlerdir.4500 kişi yaralanmıştır. Eğitim Bir Sen olarak Hasan El-Benna’nın, Seyyid Kutub’un ve Zeynep Gazali’nin öğrencileri olan İhvan’ı bir aya yakın süredir insan onurunu ayakta tutan ve meydanlarda darbecilere karşı direnen Mısır halkını selamlıyor, ABD, İsrail, Suudi Arabistan başta olmak üzere darbeyi destekleyen emperyalistlerle işbirlikçilerini ve katliamcıları lanetliyoruz. 
Eğitim-Bir-Sen camiası olarak Rabiatul Adeviyye Meydanı’nda yaşanan katliamı kınıyoruz. Mısır’da acilen seçime gidilerek, akan kanların, yapılan katliamların durdurularak, demokrasiye geçilmesini diliyoruz.
Demokrasilerde, seçimle gelen seçimle gider. Demokrasiye dair bu en yalın gerçek ışığında, Mısır’da ordu, anayasanın askıya alınmasına ilişkin beyanını geri çekmeli, sivil yönetim ve Mısır halkı üzerinde vesayet oluşturma çabalarından vazgeçmeli, Mısır halkının özgür iradesine saygı duymalı, bir ülkenin silahlı kuvvetlerinin görevinin ülkeyi dış tehditlere karşı korumak olduğu idrakiyle kışlasına çekilmelidir.
Mısır’ın demokratik yollarla seçilen sivil yönetimi de,  en kısa sürede vesayeti kırma, tüm Mısırlıları kucaklayan demokratik ve sivil anayasayı ortak bir mutabakatla hayata geçirme, devlet-millet buluşmasını gerçekleştirme noktasındaki adımları en kısa sürede atmalıdır.
Eğitim-Bir-Sen ailesi olarak, Mısır’da halkın iradesine ve sivil yönetime yönelik darbeyi ve darbecileri, katliamlarını lanetliyor; Mısır halkını, iradesine sahip çıkmaya, demokrasiyi önceleyen ülkeleri de Mısır’ın sivil yönetimine destek vermeye çağırıyoruz. Türkiye’nin en büyük sivil toplumu Eğitim-Bir-Sen ailesi olarak kardeş Mısır halkının yanındayız ve hakikati yüksek sesle haykırmaya devam edeceğiz.” (Savaş Eskici)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.