“Edirne Bilişim Günleri 2010” başladı

11
Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü AR-GE Projeler ve Avrupa Birliği Şubesi Müdürü Mikail Şenyiğit, “Bakanlığımızda eğitim ve öğretimde bilişim teknolojilerini kullanmak bir öncelik haline gelmiştir” dedi.

 


Şenyiğit, Devecihan Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Edirne Bilişim Günleri 2010” açılış töreninde yaptığı konuşmada, bilginin artık tek başına bir kuvvet olmaktan çıktığını, bilgiyi etkin bir şekilde kullanmanın çok daha önemli hale geldiğini söyledi.
Eğitimde başarı için yeni teknolojilerin kullanılması gerektiğini ifade eden Şenyiğit, şunları söyledi:
“Günümüzde ülkelerin bilişim teknolojilerini kullanma düzeyleri gelişmiş toplum olmanın en önemli ölçülerinden biri haline gelmiştir. Bilgi artık tek başına bir kuvvet olmaktan çıkmakta, bilgiyi etkin kullanmak daha önemli hale gelmektedir. Bilgi çağı hızlı değişim zamanıdır.
Bu bağlamda bilişimci eğitim modeli de, eğitimde yeni teknolojileri kullanmayı gerektirir. Eğitim sistemlerinin çağa ayak uydurabilmesi için önceden var olan, yeni yaygınlaşmaya başlayan ve ileride ortaya çıkacak olan teknolojilerin bütünleşmesi ve eğitime uygulanması gerekmektedir.
Bakanlığımızda eğitim ve öğretimde bilişim teknolojilerini kullanmak bir öncelik haline gelmiştir. Genel müdürlüğümüzün bu anlamda vizyonu, eğitim sistemini ileri teknolojilerle kaynaştırmak, yeniliklerle desteklemek, bilişim teknolojilerini kullanarak öğrenci merkezli ve proje tabanlı eğitim sağlamaktır.”
Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Demirci ise eğitimin amaçlarında birisinin bireyleri toplumun ihtiyaçları doğrultusunda yetiştirmek olduğunu söyledi.
Öğrencileri bilgi çağının özelliklerine ve bilgi toplumu dikkate alınarak yetiştirilmesi gerektiğini anlatan Demirci, “Çağımız bilgi, teknoloji ve iletişim çağı olarak adlandırılmaktadır. Biz eğitimcilere bu konuda önemli görevler düşmektedir. Son yıllarda ezberci ve öğretmen merkezli eğitim sisteminin değiştirilmesiyle birlikte teknolojik gelişimin takip edilmesi zorunluluk haline gelmiştir. Yeni programlarda, düşünen, yaratıcı özellikleri olan, olaylara yorum getiren ve öz güveni olan yüksek nesiller yetiştirilmektedir” diye konuştu.
Edirne’de 205 okulda 220 bilişim teknoloji sınıfı, 4 bin 170 bilgisayar ve 120’yi aşkın akıllı tahta ve tüm okullarda internet erişim hizmeti olduğunu ifade eden Demirci, okulların teknoloji merkezi haline geldiğini sözlerine ekledi.
Daha sonra Edirne Valisi Mustafa Büyük ve Edirne Emniyet Müdürü Mehmet Yazıcı, Edirne Bilişim Günleri etkinlikleri kapsamında öğretmen ve öğrencilerin çalışmalarından oluşan serginin açılışını yaptı.
Vali Büyük ve beraberindekiler fuarı gezerek öğrencilerin yaptığı projeleri inceledi. Bilişim Günleri 9 Mayıs tarihine kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here