“Edindiğim izlenimlerden sonra Yayla’daki yapılara daha fazla önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum”

16
“Edindiğim izlenimlerden sonra Yayla’daki yapılara daha fazla önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum”

Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan 15-20 Aralık tarihleri arasında Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen ve kendisi de dahil 31 Belediye Başkanı’nın katıldığı Ispanya gezisinin detaylarını ve gezi izlenimlerini dün makamında basın mensuplarıyla paylaştı.

Saat 15:30’da yapılan bilgilendirme toplantısında Başkan Çağlayan, ilk olarak Kırklareli’nde dün yaşanan yağışlarla ilgili dipnot düştü ve “Yaptığımız yağmur suyu kanalları böyle durumlarda faydasını göstermektedir. Bu kanallar hizmette aşikar bir şekilde gözükmese de faydaları çoktur.” dedi.

Bu kısa açıklamanın ardından Ispanya gezisi notlarına sıra geldi. Ispanya gezisinde; Madrid, Toledo, Sevilla, Kurtuba ve Granada şehirlerine gittiklerini kaydeden Başkan Çağlayan, ayrıca Madrid ve Granada Belediyeleri ile de teknik ve turistik anlamda istişare toplantısı yaptıklarını, diğer şehirlerde de inceleme gezisinde bulunduklarını belirtti. Çağlayan gezi ile ilgili olarak şunları aktardı:

“Ispanya turizmden yılda 50 milyar dolara yakın para kazanan bir ülke. Ben orada sadece yaz turizmine yönelik şeyler olduğunu düşünüyordum. Ancak gittiğimizde gördük ki, tarih ve kültür birikimleri de çok fazla. Ispanya’da 10. asırlarda 700-800 yıl boyunca Endülüs Emevi Devleti hüküm sürmüştür. Bu hükümden de çok sayıda Islamiyet eserleri günümüze kadar ulaşmış. Bu da Ispanya’yı diğer Avrupa devletlerinden ayıran bir unsur. Ispanya’da uygarlık eserlerine çok sahip çıkılıyor. Kentlerin neredeyse yarıya yakın yapısı, restore edilmiş. Peyzaj mimarisinde çok iyiler. Asfalt hiç yok. Yol yapımında hep doğada bulunan malzemelerden kullanmışlar. Birçok yerde granit var. Meydan düzenlemeleri çok güzel.”

Ispanya’da yaşamın çok pahalı olduğunu da vurgulayan Başkan Çağlayan, yaptığı gözlemler neticesinde herhangi bir tekstil ürününün fiyatının TL’ye çevrilmiş haliyle bizdeki fiyatının 3-4 katı fiyata satıldığını söyledi. Buna oranla milli gelirin de fazla olduğunu kaydeden Çağlayan, en ilgi çeken izlenimini de, “Gezilerimiz esnasında gördük ki, arazilerin %90’ında zeytin ağaçları var. Zaten Ispanya dünya zeytin piyasasının 3/2’sine hakim bir ülke.” sözleriyle anlattı.

Çağlayan; “Ana teması turizm ve peyzaj analizi olan gezimiz esnasında, orada şehirler arasında büyük bir rekabet olduğunu gördük. Birbirlerinin ismini bile duymaya tahammülleri yok. Daha önceki gezilerimizde farklı incelemelerde bulunmuştuk. Ispanya gezimiz de çok faydalı geçti. Ufkumuz genişledi. Inceledik, gözlemledik, notlar aldık, fotoğraflar çektik. Gezi kafilemizdeki diğer Belediye Başkanı arkadaşlarla da çok güzel dostluklar kurduk.” diye konuştu.

Başkan Çağlayan, Ispanya gezisizinden aldığı en büyük dersin tarihi yapılara gösterilen önem olduğunu kaydederek, “Gezinin bizim ilimize olabilecek en büyük yansıması, Yayla Mahallesi’ndeki tarihi evlerimize daha çok önem vermemiz ve sahip çıkıp restore ettirebilmemiz gerçeğidir. Eğer Yayla için birşeyler yapıp harekete geçmezsek, 3-4 yıl sonra çok geç kalmış olacağız. Yayla Mahallesi’ndeki yapıları daha önemli hale getirmeliyiz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here