Ecdadımıza 4 bin Mektup

1
“Pırıl pırıl gençler varken gelecek için hiçbir endişe duymuyorum”
* Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği  “Ecdada Mektup Yarışması”nda Kırklareli’den dereceye girenlere ödülleri verildi.
HABER MERKEZİ
Gençlik ve Spor Bakanlığı “Çanakkale ve Sarıkamış’ın 100. Yılında 100 bin Mektup”  sloganı ile başlattığı “Ecdada Mektup Yarışması”na Türkiye genelinden büyük ilgi gördü. 27 Mart 2015 tarihinde sona eren yarışmada hedef 100 bin mektup olmasına rağmen yarışmaya Türkiye genelinde 522 bin 190 rekor başvuru yapıldı.
“Ecdada Mektup Yarışması”na Türkiye geneli olduğu gibi Kırklareli’den de yoğun ilgi vardı.  Ecdada Mektup Yarışması’na Kırklareli’den 4 bin civarında katılım oldu. Yarışmaya katılanlar arasında dereceye girenlere Ödüllerini, Kırklareli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Taner Özgüven verdi. 
1 Temmuz 2015 Çarşamba günü düzenlenen Ödül Töreni Özgüven’in makamında gerçekleşti. Yarışmaya katılan Gençleri tek tek tebrik eden Özgüven; “Böyle pırıl pırıl gençler varken gelecek için hiçbir endişe duymuyorum” dedi.
* Kırklareli’den 4 bin Mektup
Özgüven’in Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmaya şöyle devam etti;
“Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması, gençlerin milli ve manevi duygularını canlı tutarak, tarih şuurunun toplumda yerleşmesini sağlamak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından bu yıl üçüncü kez düzendi. “Çanakkale ve Sarıkamış’ın 100. Yılında 100 Bin Mektup” sloganıyla başlatılan yarışmanın kazananları belli oldu. 27 Mart tarihi itibariyle sona eren yarışmada hedef 100 bin mektup olmasına rağmen yarışmaya 522 bin 190 rekor başvuru yapıldı. Kırklareli’den yarışmaya 4 bin civarında gönüllü genç katıldı. Yarışmada dereceye giren gençlerimizi ve yarışmaya katılan tüm gençleri kutluyorum.”
Kırklareli’den Derece’ye giren gençler ve Kategorileri şu şekilde;
* 11-14 Yaş Kategorisi
1. Berkant Korkmaz
2. Seray Çakır
3. Zuhal Pehlivan
* 15-18 Yaş Kategorisi
1. Canan İlke Meriç
2. Büşranur Demirörs
3. Melis Deniz Altan
* 19-28 Yaş Kategorisi
1. Emre Bingöl
2. Onur Pıpnak
3. Pınar Demir
* Tablet verildi
Tek Vatan, Tek Devlet, Tek Bayrak, Tek Millet İnancı ve idealini kazandırmak, dili doğru, etkin bir şekilde kullanmasını teşvik ederek okuyan düşünen ve yazan gençliğin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla başlatılan yarışmada Kırklareli’den dereceye girenler 3 Kategori’de değerlendirilirken, dereceye girenlere Tablet verildi. 
Dereceye giren gençler Ecdada Mektup yazarken çok duygulandıklarını dile getirerek; “Ecdada Mektup yazmayı bir vatan borcu gibi gördüm. Ecdadımızın canlarıyla bizlere bu toprakları emanet ettiler. Bu düşünceler ile gözyaşları içinde bu mektupları yazdık. Onları her zaman saygı ve minnetle anmalıyız” dediler. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here