Dupnisa Mağarası Turizm Sezonu’na hazır

13
Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Trakya’nın turizme açılan ilk ve tek mağarası olan yer altı cenneti Dupnisa Mağarasının sezon açılışını yaptı.

* HABER MERKEZİ
Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Trakya’nın turizme açılan ilk ve tek mağarası olarak bilinen ve İkinci Jeolojik  Zaman’a ait, yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuş, mermerler içerisinde gelişen Dupnisa Mağarası, birbirine bağlı iki kat ve üç bölümden oluşan kuru ve sulu mağara bölümlerini, 15 Mayıs 2010 Cumartesi günü düzenlenen açılış töreni ile Dupnisa Mağarası’nın sezon açılışını yaptı. Törende öğrenciler şiirler okuyarak, birbirinden güzel gösterilerini sergiledi.
Törende konuşma yapan Vali Aydoğdu; “Az önceki gösterileri ile çocuklar günün anlamından söz etti. Burada söylenecek bir söz kalmadı. Günün anlamı coşku, sevinç, kardeşlik, dostluk. Turizm dediğimiz şeyde, dostluğun, kardeşliğin, tanışmanın bir başka adı. Bu yüzden ben fazla vaktinizi almayacağım. Bende hepinize dostluğumu, kardeşliğimi, sevgimi sunuyorum. Saygılar sunuyorum.”dedi.
Vali Aydoğdu ve beraberindekiler, daha sonra Dupnisa Mağarası’nın 2010 yılı sezon açılışını gerçekleştirerek, mağarayı gezdi.
* Dupnisa Mağarası
Kırklareli’ne 60 kilometre  uzaklıktaki Istranca Dağları’nın derin vadilerle yarıldığı Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyü yakınlarında bulunan İkinci Jeolojik Zaman’a ait, yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuş mermerler içerisinde gelişen mağaralar, birbirine bağlı iki kat ve üç bölümden oluşan mağaranın kuru ve sulu mağara bölümleri olmak üzere toplam uzunluğu 2 bin 720 metre olan sistemin üst katını Kuru ve Kız mağaraları oluşturuyor.
Gelişimini tamamlamış bu mağaralardan 50-60 metre aşağıda Sulu Mağara yer alır. İçinden devamlı bir yer altı nehri akan ve deniz yüzeyinden 345 metre yukarıda giriş ağzı bulunan bu mağaranın toplam uzunluğu 1977 metre. Son noktası ise girişten 61 metre daha yukarıda bulunuyor. Kız Mağarası içinde yaşayan yarasaların yoğunluğu nedeniyle turizme tamamen kapalıdır. Sulu mağaranın 250, Kuru Mağara’nın ise 200 metresi turizme açıktır. Yarasaların olmadığı Kuru Mağara ise yılın 12 ayı turizme açık bulunuyor.
Dupnisa’nın Kız Mağarası olarak bilinen bölümünde yaşayan 11 türden yaklaşık 60 bin yarasanın kış dönemini geçirmesi ve üremesi için 15 Kasım ile 15 Mayıs arasında ziyarete kapalı tutuluyor. Dupnisa’nın Sulu ve Kuru mağara bölümleri ise yıl boyunca ziyaretçilere açık tutuluyor.
Dupnisa mağara sisteminde 11 yarasa türü ile 184 mağara omurgasızının yaşaması önemli bir yer altı habitatı olduğunu gösteriyor.
2003 yılında ziyarete açılan, Türkiye mağara literatüründe en bilinen mağaralar arasında yer alan Dupnisa mağaralarının içinde, sürekli akışa sahip yer altı nehri ve bu nehrin oluşturduğu, derinliği yer yer 2 metreye ulaşan göletler bulunuyor. Kuru ve Sulu mağaralarda süt beyazdan kırmızı ve kahverenginin her tonunda renge sahip dev sarkıtlar, dikit ve sütunlar ile perde bayrak taşları ve damla taş havuzları yer alıyor. (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here