Doktorları kollamalı

6
Günümüzde en yoğun haberlerden biri de doktorlara hasta ve hasta yakınları tarafından uygulanan şiddet ya da hakaretler. Bu haberleri ulusal medyada da yerel medyalarda da sık sık gördük ve üzüntü ile izledik.
Bu sıkıntıların artması ile ve basında yoğun şekilde yer alması ile başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili Bakanlıklar ve Genel Müdürlükler Hastane Müdürlükleri’ne önlemlerin arttırılması ve bu konuda daha dikkatli olunması gerekliliği ile ilgili yazılar gönderdiler.
İlimizde az da olsa özellikle hastanelerin Acil Bölümü’nde doktorlarla, hemşirelerle ve sağlık personeli ile ilgili sıkıntılar yaşandığını gördük. Genel anlamda çok sıkıntı olmayan bir ilimiz var. Galiba hastane yönetimi de buna güvenerek bazı doktorların yanına sekreter görevlendirme ihtiyacı dahi duymamış.
Devlet Hastanesi B Blok’taki Gastroentoroloji Bölümü’ne giden hastalarda doktorun hizmetinden büyük bir memnuniyet var ama doktor hanımın sekreterinin olmaması dolayısıyla hizmetin yavaş işlemesinden dolayı da büyük bir tepki. 
Bu tepkilerde istenmeyen olaylar çıkacak boyutlara ulaşabilir gönül istemese de. Bir doktorun işi sekreterlik yapmak değil hastalarını muayene etmek ve dertlerine derman olmaktır. Doktorlardan hem üst düzeyde hizmet bekleyip hem de onlara sekreter dahi atamamak çelişkili bir durum oluşturuyor. Hastane yönetimi sanırım doktorların yaşadığı şiddet haberlerinden hiç ders çıkarmamış olacak ki hem doktoru sekretersiz bırakarak hizmetin yavaşlamasına sebebiyet veriyor hem de hasta ile doktoru baş başa bırakarak olası yaşanacak bir gerginlikte doktorunu korumasız bırakıyor. 
Yarın bir gün bizim doktorlarımızın başına da böyle bir şey gelirse bunun sorumluluğu da bu konudaki önlem alması gerekip de almayanlardadır. Doktorlarımızı koruyalım, onların sıkıntılarını görelim ve çözümler üretelim. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here