Doğanca Köyü’nde “Tarla Günü” yapıldı

14
Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesine bağlı Doğanca Köyü’nde Buğday Çeşit Demonstrasyonu Tarla Günü yapıldı.
HABER MERKEZİ 
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından, ülkemizde sertifikasyon ve tescil işlemleri tamamlanmış yeni çeşitlerin verim ve adaptasyon sonuçlarının görülmesi amacıyla tarla koşullarında üretimlerinin yapılarak üreticilere gösterilmesi için çeşitli demonstrasyonlar düzenleniyor. 
Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü tarafından Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden  temin edilen ve bölgemiz koşullarında yetiştiriciliği yapılan bazı çeşitler ile sertifikasyon ve tescil işlemleri tamamlanmış yeni çeşitlerin verimlerinin karşılaştırılması amacıyla Gelibolu, Flamura-85, Selimiye, Bereket ve Pehlivan buğday Tohumları’nın ekimi yapılarak kurulan buğday çeşit demonstrasyonu Tarla Günü 1 Temmuz 2011 Cuma günü saat 14.30’da Pehlivanköy’e bağlı Doğanca Köyü’nde yapıldı. 
Pehlivanköy Kaymakamı İdris Koç, İl Tarım Müdür Yardımcısı Vekili Mehmet Özcan, Çiftçi Eğitim ve Yayım Şube Müdürü Ayhan Çelik, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri, İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü teknik elemanları ile Doğanca Köyü üreticilerinin katıldığı Tarla Günü’nde İlçe Tarım Müdürü Ali Doğan demonstrasyon hakkında bilgi verdi. Daha sonra çeşitler sırasıyla hasat edildi.  Hasadın ardından Doğanca Köy Muhtarlığı ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından katılımcılara yapılan ikram ile Tarla Günü sona erdi. 
Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden  temin edilen ve bölgemiz koşullarında yetiştiriciliği yapılan demonstrasyon sonucu; Flamura-85: 460 kg/da, Gelibolu: 400 kg/da; Bereket: 320 kg/da, Selimiye: 400 kg/da, Pehlivan: 320 kg/da verim elde edildiği belirtildi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here