Dinli Dinsiz

13

AMATÖR KALEM

Şenol Orhun

Kıymetli okuyucular dinli dinsiz biz kimiz? Bizleri bu hale kimler getirdi. Okuyanlarım sizlerinde zaman zaman her türlü görsel ve yazılı basında bu iki kelimeye şahit olursunuz. Bende sizlere şahit olduğum bir olayı ve düşüncelerimi yazıyorum.
Bankanın birinde 02.02.2010 saat 16.30’da gişe işlemi için sıra bekliyorum. Dışarıda şiddetli kar var. Benden önce bir kız çocuğu ve babası var. Bir kararsızlık yaşanıyor. Memur ve baba kız çocuğunu hür iradesine bırakmışlar. Mevzu 140 lira para. Çocuk hesabında olan bu paranın ne kadarını çekeyim diye kararsız. Netice 40 lira aldı, 100 lira hesabında kaldı.
Yandaki memur rahatsız olmuş ki mesai arkadaşına “ Ne parası o ?” dedi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin parası. “ Ha, o dinsizin parası mı ?” gibi mırıldandı. Benim araya girmemle memur arkadaşta onu savunma amaçlı “Arkadaş biraz dincidir” dedi.
Dayanamayarak bir daha araya girdim. Benim bildiğim Kur’an’ın ve hadis-i şeriflerin doğrultusunda bu saatte şiddetli kar olmasına rağmen bu kız çocuğuna bu parayı hesabına yatırmaya vesile olan örnek hanımefendinin ruhu şad olsun dedim. O zaman anladım ki kitap okumamız ve gerçek taraf olmayan gazeteleri okuyarak yanlış bilgi sahibi olmamızdan kaynaklanıyor.
Allah resulü sahabelerle oturuyorken bir cenaze geçiyormuş. Ayağa kalkmış sahabeler efendim o Yahudi demişler. Cevap; “O bir insan.” dedi. İkinci bir örnek; Uhut Savaşı’nda yetmiş sahabe ve veliyi şehit eden kişiyi Müslüman olup aralarına aldırmaktır.
Arkadaşlar her konuda bilgili olalım oyuna gelmeyelim. Cahiliye dönemine doğru gitmeyelim. Dinimizi iyi öğrenelim bir bilene soralım. Arkadaşlar bu topluma ne oldu böyle? Sapkınlık ve azgınlıklara girdiler. Kurban paralarını zimmetine geçiren mi istersin oğluna sigortadan alacağı para için annesini vurduran mı istersin annesinin maaşını almak için kadın kılığına gireni mi. Gittiğimiz yol bu başta bizleri yöneten yöneticilerimizin de moralleri bozukmuş evet bozulur. Bir söz var benim hakkımda ne düşünürsen yaradan mislini versin. Bizlerin morallerini nasıl bozuyorlarsa vatandaşta diyor sizlere mislini versin.
Bu nasıl Müslümanlık bu nasıl aydınlık kural belli iki kere iki dört eder. Kitabımız Kur’an dışına çıkıldığında olacakları peygamberimiz söylemiştir. Benim teşhisim bizleri bu hale başta yazdığım bankalar yanı tombul kediler bizleri tırmaladıkça yaralarımız acıyor acıdan ne yaptığımızı bilmiyoruz bildiklerimizi de bizlere unutturdular. Telefon numaraları ve kart şifreleri dışında kafamızda bilgi kalmamış diyorum.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here