Dibek: “Ailede demokrasi olmadan toplumda da demokrasi olmayacaktır”

17
Dibek: “Ailede demokrasi olmadan toplumda da demokrasi olmayacaktır”

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek “Kadın Hakları Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Dibek yayınlamış olduğu mesajda kadına verilen seçme ve şeçilme hakında bilgilere yer verdi. Ayrıca kadına yönelik şiddeti kınarken eşitliğin ailede başladığına değindi. Turgut Dibek mesajında şunları kaydetti: “Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 75. yılını kutlamanın heyecanını yaşamaktayız. Kurtuluş Savaşı sonrasında Cumhuriyetimizin ve CHP’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, savaşın kazanılmasında büyük payı olan Türk kadınına dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkının tanınmasını sağlamıştır. Işte, Türk Kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuştuğu tarih olan 5 Aralık, 1934 yılından bu yana "Kadın Hakları Günü" olarak kutlanmaktadır.

Kadınların içinde bulundukları fiili eşitsizlik, bir yandan haklarının verilmemesi, diğer yandan da ana gereksinimlerinin hak olarak kabul edilmemesi nedeniyle beslenerek büyüyor.

Aile içi şiddet, namus cinayetleri, bekaret kontrolü uygulamalarından dolayı meydana gelen intihar vakaları, işyerinde, sokakta yaşanan cinsel taciz olayları… Sonuçta henüz mevcut durum itibariyle "kadının insan hakları" üzerinde "insan haklarından" farklı olarak ayrı bir vurgulama yapmanın gerekliliği devam ediyor.  "Kadının insan hakları" bir azınlık grubuna ait özel alanla kısıtlı kalan bir sorun değil, toplumsal kalkınma sürecinin temel taşlarından biridir. Ailede demokrasi olmadan toplumda da demokrasi olmayacaktır.         

Tüm dünyada kadın haklarının artırılmasını, kadının toplum içindeki hak ettiği erkek ile eşit düzeye her alanda ulaşmasını ve özgürlüğünü kazanması temennilerimle, tüm kadınlarımızın Kadın Hakları Günü’nü kutlar, sağlıklı ve mutlu günler dilerim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here