Diabetliler Dereköy Sınırı’nda Mavi Halka oluşturacaklar

11
* Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’Nden yapılan açıklamada, 14 Kasım Dünya Diabetliler Günü’nde Dereköy Sınırı’nda Mavi Halka oluşturulacağı bildirildi.


HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada 14 Kasım Dünya Diabet Günü dolayısıyla hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapılacağı bildirildi. Gün kapsamında her yıl değişik başlıkların incelendiği belirtilen açıklamada, bu yılın konusunun “Diabet Eğitimi ve Diabetin Önlenmesi” olduğu belirtilerek şunlar kaydedildi:
“Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 2006 yılında kabulü ile 2007 yılından bu yana “Dünya Diabet Günü” resmi bir dünya günü olarak ilan edilmiştir. Dünya Diabet Günü dünyada 160’ın üzerinde ülkede kutlanmakta ve milyonlarca insanı bu konu çerçevesinde bir araya getirmektedir. Bu Kapsamdaki faaliyetler ile Diabet’ten etkilenen çocuklar ve erişkinler, risk altındaki topluluklar, sağlık çalışanları, sağlıkta karar vericiler ve medyada farkındalık oluşturması amaçlanmaktadır.
Dünya Diabet Günleri’nde her sene bir başlık incelenmektedir. Bu yılın konusu “Diabet Eğitimi ve Diabetin Önlenmesi”dir. Bu amaçla il sağlık müdürlüğü ve Türk Diabet Cemiyeti Kırklareli Şubesi ortak halk eğitim faaliyetleri düzenlemişlerdir.
* 14 Kasım’da Mavi Halka oluşturulacak
Ayrıca 14 Kasım 2009 Cumartesi günü Dereköy Sınır Kapısı’nda Kırklareli Diabetlileri ile birlikte Bulgaristan Burgas Diabet Derneği katılımcıları buluyarak  ”Mavi Halka” logosunu oluşturacaklardır. Mavi Halka halen  dünyada Diabet Hastalığı’na bakış ve Dünya Diabet Günü’ne işaret etmek üzere başlatılmış bir faaliyettir.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here