Dermenci; “Yılın ilk 9 ayında 977 Gebe Düve İhracatı yaptık”

26
Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (KDSYB) Başkanı Ali Dermenci, yılın ilk 9 ayında yurt içi ve yurt dışına 977 Gebe Düve İhracatı yaptıklarını bildirdi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (KDSYB) Başkanı Ali Dermenci, yılın ilk 9 ayında yurt içi ve yurt dışına 977 Gebe Düve İhracatı yaptıklarını bildirdi.
Dermenci yaptığı açıklamada, birlik olarak Türkiye’de hayvancılıkta söz sahibi olduklarını söyledi. Trakya’nın hastalıktan ari bölge olduğunu hatırlatan Dermenci, Saf Hoştayn Irkı’na sahip düvelerin yetiştirildiğini belirtti.
Yurt içi ve yurt dışına yapılan damızlık gebe düve ihracatları dolayısıyla Kırklareli’deki besicilere büyük katkı sağladıklarını ifade eden Dermenci, "Düve Fiyatları’nın oluşmasında Türkiye’de Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğimizin fiyatları ele alınıyor. Diğer illerde Damızlık Gebe Düve alım-satımı yapılacağı zaman bizim verdiğimiz fiyatlara bakılıyor. Birlik olarak yurdun birçok bölgesinde söz sahibiyiz. Türkiye’de birlikte arasında ilk olarak yurt dışına ihracatı biz gerçekleştirdik. Yılın ilk 9 ayında yurt içi ve yurt dışına 977 Gebe Düve İhracatı yaptık. Yurt dışına olduğu gibi yurdumuzun birçok bölgesine gebe düve sevkiyatları yapıyoruz" dedi.
 Kırklareli’yi damızlık düve merkezi haline getirmek istediklerini anlatan Dermenci, şöyle devam etti:
"Buradaki amacımız hem ilimizdeki birinci kalite düveleri en iyi şekilde pazarlamak hem de ilimizde ve Türkiye’deki damızlık gebe düve ihtiyacının karşılanmayı hedefliyoruz. Trakya Hastalıktan Ari Bir Bölge olduğu için bu bölgenin özelliğini ön planda tutarak Kırklareli’yi Damızlık Düve Merkezi haline getirmek istiyoruz. Kırklareli, Türkiye’de Saf Hoştayn Irkı Düve’nin en bulunduğu bir bölgedir." (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.