“Denizin Kuru Fasulyesi” balıkçıyı üzdü

16
 Eylülde "vira Bismillah" diyerek sezonu açan ve Tekirdağlimanlarında gırgır tekneleriyle istavrit avına çıkan balıkçılar, umduğunu bulamadı. 
HABER MERKEZİ
 Eylülde "vira Bismillah" diyerek sezonu açan ve Tekirdağlimanlarında gırgır tekneleriyle istavrit avına çıkan balıkçılar, umduğunu bulamadı. 
Tekirdağ Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erdal Coşkunçay yaptığı açıklamasında, Marmara Denizi’nde avlanan balıkçıların sezonun ilk günlerine bereketle başladıklarını ancak sonraki aylarda balık tutmakta zorlandıklarını söyledi.
Marmara Denizi’nde gırgır tekneleriyle ava çıkan balıkçıların, sezona ümitli başladıklarını ancak avlanan balık miktarının beklentiyi karşılamadığını belirten Coşkunçay; "Sezona çok ümitli başladık ve sezonun ilk zamanlarında güzel ve bereketli avlarımız oldu ancak sonraki aylarda avladığımız balık miktarı azalmaya başladı" dedi.
Coşkunçay, istavritin beklentiyi karşılamadığını vurguladı. İstavrit azlığının kendilerini üzdüğünü aktaran Coşkunçay, şöyle konuştu:
"(Denizin kuru fasulyesi) dediğimiz ve vatandaşlar tarafından en çok talep edilen istavrit, bu sene yüzümüzü güldürmedi. Bu yıl avlanan istavrit miktarı, geçen yıla göre yüzde 70-75 daha az. Normalde kilogramı 9 – 10 lira olan istavrit tezgahlarda 15 liraya satılıyor."
Tekirdağ’da balıkçılık yapan İdris Şeremet de olumsuz hava şartları nedeniyle Palamut’un Karadeniz’den Marmara’ya geçiş yapmadığını ve dolayısıyla zor durumda kaldıklarını belirtti.
Palamutta kaybettikleri umudu çinakop ve lüfere bağladıklarını ifade eden Şeremet, şunları kaydetti:
"Bir ara lüfer bizi umutlandırdı. Az da olsa ekmek alabildik lüferden. Sonra çinakop bekledik ve Çinakop istediğimiz verimi verdi ama asıl bizi yıkan, şok eden istavrit. İstavrit yok. Az önce saydığım diğer balıkların hepsi göç balıkları. Hamsi, istavrit sabit olduğu için her gün bir şey avlayabiliyorsun. Her gün ekmek parası kazanıyorsun ama maalesef istavrit yok. Şu an istavrit balığı altın değerinde gidiyor, çinakoptan da üstün gidiyor. Hemen hemen lüfer ayarında satılıyor şu an. O yüzden biraz umutsuzuz." (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here