Dengiz; “Gelin yine birlik olalım”

10
Kırklareli Muhtarlar Derneği Başkanı Vedat Dengiz hem son zamanlarda Muhtarlar Derneği’nde yaşanan istifalar hem de Kırklareli’nde il çapında özellikle Hayvancılıkla uğraşan…..
HABER MERKEZİ
Kırklareli Muhtarlar Derneği Başkanı Vedat Dengiz hem son zamanlarda Muhtarlar Derneği’nde yaşanan istifalar hem de Kırklareli’nde il çapında özellikle Hayvancılıkla uğraşan kesimin sıkıntılarını 11 Ekim Cuma Günü yaptığı basın toplantısında dile getirdi. 
Toplantıya Muhtarlar Derneği Başkan Yardımcısı Karahıdır Mahallesi Muhtarı Metin Duygun, Karakaş Mahallesi Muhtarı Ergün Sözen ve Dokuzhöyük Köyü Muhtarı Adem Balsak’ta katıldı.
* “Seçimi kavga dövüşle değil seçilerek kazandım”
 Dengiz yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “ 15 Mayıs 2013 günü Kırklareli Muhtarlar Derneğinin bir yönetim kurulu seçimi oldu Cumhuriyet Mahallesinde Muhtarlar lokalinde. Bundan önce aşağı yukarı 10yıldan beri görev yapmış olan Cemal Çetin arkadaşımız da vardı. Kendisine bugüne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Biz bu Muhtarlar Derneği seçimini yaparken zaten Mart ayında erken seçim yaparız diye düşünüldü. Kendimde o zamanlar Muhtarlar Derneği yönetiminde idim. Birden bire karar değiştirip gününde seçim yapma kararı aldılar. O zaman içerisinde arkadaşlarımız bana sende aday olsana dediler bende aday oldum. Gayet Demokratik bir seçimle bizleri başkanlığa layık gördüler. Bizim yönetim kurulu olarak niyetimiz Kırklareli Muhtarlar Derneği’ni daha üst seviyeler ve daha sesi duyulur bir hale getirmek iken Kırklareli Mahalle Muhtarlarının bir kısmı nedense Kırklareli Muhtarlar derneğinden ayrılmayı tercih ettiler. Bunu da hiç anlamış değilim ve sebebini merak ediyorum. Sizlerin aracılığı ile kendilerine buradan sesleniyorum tekrardan Muhtarlar Derneğine kayıtlarını yaptırmalarını istiyorum. Çünkü bizler mahalle Muhtarı, köy muhtarı ayrımı yapmıyoruz ve yapmayacağız. Biz Muhtarlar hepimiz halkın seçtiği insanlarız. Göreve gelen Muhtarlarımıza halkımız oy vermiştir. Burada seçilen arkadaşlarımız nedense bir köy muhtarının Dernek Başkanı olduğunu nedense kabullenemediler. Köy Muhtarı ile Mahalle Muhtarı arasında bir farkındalık ve ayrıcalık yoktur. Geçtiğimiz günlerde istifa eden arkadaşlarımız bir açıklama yaptılar Dernek Başkanı bir mahalle muhtarı olmalıydı diye. Bunu da kabulleniyorum ama bir seçim yapıldı ve bizler seçildik. Ben dernek başkanlığını kaba kuvvetle, kavga dövüşle ve yumruğumla kazanmadım seçilerek kazandım. Burada bulunan muhtarlarımızda var Karakaş Mahallesi Muhtarımız Ergün abimiz var kendinin de istifa ettiğini dile getirdiler. Ama görüyorsunuz kendisi burada. Ben bütün muhtarlarımızı kucaklıyorum hepsinin değeri benim için aynı. Hepsine diyorum ki yuvanıza dönün ve birlikte devam edelim. 6 ay sonra zaten bir yerel seçim olacak orada kim seçilir kim seçilmez bilmiyorum zaten bunun garantisi yok. Burası kimseye kalmaz birisi gider birisi kalır bu yüzden gelin birlikte hareket edelim ve yolumuza devam edelim. Benim için 64 muhtarımızın hepsi birer başkan. Ben burada kimseye efendilik değil hizmetkâr olarak hizmet etmek istiyorum. Tüm Muhtarlarımızı Aday olur olmaz buna eski Başkanımızda dâhil hepsinin Kurban Bayramını Kutluyorum” dedi. Konuşmanın devamında Başkan yardımcısı Metin Duygun söz alarak şunları kaydetti: “Burada hiç birimiz kalıcı değiliz bugün var yarın yoğuz. Seçim döneminde eski Başkanımız aday olmadı doğal olarak birileri aday olup seçilecek. Bu tür tavırların doğru olmadığını düşünüyorum. Bir hata yapılır yanlış bir durum olur istifa edilir. Ancak hiçbir şey olmadan tavır koymak istifa etmek yanlış” dedi. 
* “Mera konusunda büyük sıkıntımız var”
Kırklareli Muhtarlar Derneği başkanı Vedat Dengiz konuşmasının devamında özellikle hayvancılık ve Çiftçilik yapanların yaşadıkları sıkıntılar konusunda açıklama yaptı ve şunları kaydetti: “Bildiğiniz üzere insanımızın çoğu çitçilik ve hayvancılık yapıyor. Son yılların kurak geçmesinden dolayı çiftçilerimiz büyük sıkıntılar yaşıyor. Birde açıklanan fiyatlar hepimizin belini büktü. Durumlar hiç iç açıcı değil. Bunu haricinde ben dahil bir çoğumuzda hayvancılıkla uğraşıyor. Hayvancılıkta meranın önemi çok fazla ancak son zamanlarda alınan kararlar yüzünden Meralarımızı elimizden almaya kalkışıyorlar. Ziraat odası Başkanlığımızın bu konuda zayıf kaldığını düşünüyorum. Önlem alamadılar. Ziraat odamızın bir an önce tüm Sivil Toplum kuruluşları ve Mülki amirleri toplayarak bu konuya açıklık getirmeleri gerekiyor. Ben burada bunu kendi adıma değil Muhtarlar Derneği adına konuşuyorum. Açıkça söylüyorum biz meralarımızı kimseye teslim etmeyeceğiz ve kiralamayacağız. Herhangi birimizin merası elimizden gittiği zaman ben vicdan azabı duyarım. Ben sadece buradaki Ziraat Odaları Başkanımı değil Türkiye Ziraat Odaları Başkanımı Şemsi Bayraktar’ı da göreve davet ediyorum. Lütfen meralarımıza sahip çıkılsın ve birilerine peşkeş çekilmesin. Bizim meralarımız bittiği zaman hayvancılığı bırakmamız gerekiyor ve bizim bunu yaptığımız an yaşama şansımız yok.”
Karahıdır Mahallesi Metin Duygun ise mera konusunda en şansız yer olarak Karahıdır Mahallesinin olduğu ve Köy statüsünde değil de mahalle statüsünde olduğu için ilk hedefin burası olduğunu dile getirdi. Dokuzhöyük Muhtarı Adem Balsak’ta meraların gitmesi tüm hayvancılıkla uğran kişilerinin sonu demektir ve çok büyük bir kaosa yol açabilir dedi. (Serkan Koçtürk)      
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here