Demirköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yılı törenlerle kutlandı

22
Demirköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yılı törenlerle kutlandı

Kırklareli’nin Demirköy ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 87. yıldönümü geçtiğimiz Çarşamba günü coşkuyla kutlandı. 09.00’da Atatürk meydanında Atatürk anıtına çelek sunulması ile başlayan törenler, Demirköy Kaymakam vekili Savaş Ünlü’nün makamda tebrikleri kabul etmesi ile devam etti. Kutlamaları ise öğretmen Ebru Köymen ve Tufan Taş sundu. Kutlamalara; Demirköy Kaymakamı Savaş Ünlü, Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, 5’nci Hudut Tabur Komutanı Yrb. Derviş Helvacı, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Haşim Bardakçı, ve Il Genel Meclis Üyeleri, Kıyıköy Belediye Başkanı Ismail Gök, Evrensekiz Belediye Başkanı Halil Abanoz, Çakıllı Belediye Başkanı Mehmet Bayram, Iğneada Belediye Başkanı Tahir Işık, Bulgaristan Dobriç Bolan muhtarı Behzat Iliyaz, Oda başkanları muhtarlar ve kalabalık halk topluluğu katıldı.

Törenlerde ilk olarak, Demirköy Avcılar Derneği mensupları Demirköy’ün kurtuluşunu canlandırdılar. Ardından, Atatürk Ilköğretim Okulu öğrencisi kurtuluş kızı Beyza Nur’un peçesi açıldı ve özgürlüğe kavuşturuldu. Daha sonra ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ve aziz şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve Atatürk Ilköğretim Okulu müzik öğretmeni Şeyma Atalay yönetiminde Istiklal Marşımız okundu. Demirköy kaymakam vekili Savaş Ünlü, Garnizon Komutanı ve belediye başkanı öğrenciler ile halkın ve merasim kıtasının bayramını kutladılar.

Daha sonra Demirköy Belediye Başkanı Yavuz, günün önemini belirten konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Belediye Başkanı Yavuz konuşmasında şunları kaydetti;

"Birinci dünya savaşında Almanya’nın yenilgiye uğraması ile yanında yer aldığımız için bizde yenilmiş sayıldık. Dayatma ve zorla imzalatılan Sevr antlaşmasıyla, ülkemiz toprakları emperyalist güçler tarafından hızla paylaşılmaya başlandı. Akabinde yurdumuzun işgal edilmesiyle sonuçlandı. Düşman ülkemize saldırırken birçok özelliğimizi hesap edememişti. Ezelden beridir hür yaşamış Türk ulusunun yurdunda tüten en son ocak sönmeden hiçbir güce teslim olmayacağını, O’nun özgürlük sevdası için her şeyden vazgeçebileceğini düşünmemiş ve Türk ulusunun büyük önderini gözden kaçırmıştı. Bizim ulusumuzda yeri geldiğinde, varını yoğunu ortaya koyacak ulusal bür irade her zaman vardır.

Türkiye Cumhuriyeti etnik kökeni ne olursa olsun, dini inancı ne olursa olsun vatandaşını koruyan bir anlayışla kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti ırk, din, mezhep sınıf ayrımı yapmaz. Cumhuriyetimiz, kendisine düşmanca davranmayan herkesi kucaklar, hain düşünceler ne taraftan gelirse gelsin, hangi ad altında yürütülürse yürütülsün, kim desteklerse desteklesin, dost görünenlerin de düşman olanların da oyununa gelmeden bu mücadelemiz nesiller boyu sürecektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman iç ve dış düşmanları olmuştur ve olacaktır. Yurdumuzu parçalamak isteyen Sevr anlaşması sevdalıları, şimdiye dek olduğu gibi şimdiden sonra da umduklarını bulamayacaklardır ve yaptıkları planları gerçekleştiremeyeceklerdir.

Cumhuriyeti korumak ve kollamak yalnız konuşmakla, sadece duygusallıkla olmaz. "Ben cumhuriyeti ve bağımsızlığı, seviyorum" demek yetmez. Cumhuriyeti korumak için içtenlikle çalışmalı, yaşadığımız vatan için özveriden kaçınmamalı, Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu bu Cumhuriyeti yüceltmek için mücadele etmeliyiz. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalmalıyız.

Bu bayramlar geçmişteki zorlu günlerin nasıl yaşandığını bugünlere nasıl gelindiğini ve bu Cumhuriyetin nasıl kurulduğunu hatırlatmak içindir. Geçmişini bilmeyen toplum geleceğini göremez. Her parçası şehitlerimizin kanıyla sulanmış bu vatan ve al renkli bayrağımız atalarımızın emanetidir. Bu ülkeyi aynı inanç ve cesaretle korumak bizlerin ve gelecek nesillerin en asıl görevidir.

Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz’un konuşmasının ardından Demirköy Lisesi 9-B sınıfı öğrencilerinden Hicra Tosun "Vatan" isimli şiirini okudu. Demirköy Lisesi folklor ekibinin gösterisinin ardından, Yenimahalle Ilköğretim okulu 4-A öğrencilerinden Gökmen Görmüş ve Aray Sezgin "bir yolcu" adlı şiiri ve Fatih Ilköğretim Okulu 6-A sınıfı öğrencilerinden Selçuk Yavuz "Akıncı" isimli şiirleri okudular. Şiirlerin ardından Atatürk ilköğretim okulu öğrencileri tarafından hazırlanan "kol bastı" oyunu büyük beğeni kazandı.

Programın sonunda tören komutanı ve Iğneada Atatürk ilköğretim okulu beden eğitimi öğretmeni Özkan Çekiç önderliğinde okul bandoları eşliğinde Demirköy Lisesi, Fatih, Atatürk ve Yenimahalle ilköğretim okullarının bayrak ve filamaları ile öğrencilerin resmigeçit töreni izlendi.

Geçit töreninin ardından tüm kamu kuruluşları ve özel kuruluşlar araçları ile resmigeçit yaptılar. Geçit törenlerinin ardından, Tekirdağ Belediyesi mehteran takımı marşlar söyleyerek, muhteşem bir gösteri sundu. Böylece resmi törenler sona erdi. Tören sonrası, Belediye Başkanı Muhlis Yavuz gelen misafirlere Demirköy Efkan Taş mekânda bir kurtuluş yemeği verdi. Kurtuluş yemeğinin ardından Demirköy 5’inci Hudut Komutanı Yrb. Derviş Helvacı makamında tebrikleri kabul etti ve törenler sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here