Demirköy’de Mart kapıdan baktırdı!

11
* Beklenmeyen kar vakitsiz açan çiçekler üzerinde mükemmel görüntüler oluşturdu.

HABER MERKEZİ
Önceki hafta hava sıcaklığının 22 dereceye kadar yükseldiği, vatandaşın mangalını yakıp piknik yaptığı, baharın habercisi çiçeklerin açtığı Demirköy beyaza büründü.
Kırklareli’nin Demirköy İlçeisi’nde kışın fazla etkili olmaması ve havaların sıcak gitmesi ağaçlara erken çiçek açtırdı. İnsanlar baharı beklerken sürpriz kar yağışı ile Demirköy’de ilginç manzaralar meydana geldi.
Rengarenk açan çiçeklerin üzerine kar yağmasıyla ressamları kıskandıracak görüntüler oluştu. 
Trakya’yı etkisi altına alan yağışlı hava, Demirköy’de kendisini önce yağmur sonra kar olarak gösterdi. Yağmurun ardından aralıksız yağan kar Isıranca Dağları’nda etkili oldu.
Kar yağışı ile birlikte çiçek açmış ağaçların üzerinde beyaz kristalcikler oluştu. Şubat ve Mart Ayı’nda hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı çiçek açan meyve ağaçlarının zarar göreceğini belirten yetkililer, meyvelerin kar ve soğuk havadan etkilenerek verimliliğinin düşebileceğini belirttiler.
* “Çiçekler açtı diye baharın geldi zannettik yanıldık”
Bir yanda kar yağıyor bir yanda çiçekler açıyor diyen Demirköy’lüler ne kışı kış gibi yaşadık, nede yazı yaz gibi yaşayacağız galiba. Birkaç gün önce neredeyse kısa kollu giyip gezecek havaları yaşadık, Hatta orman cenneti olan Demirköy’de mangallarımızı yakıp piknik yaptık. Çiçekler açınca baharın erken geldiğini zannederek çok yanıldık. Önceki kışlara baktığımızda Şubat ve Mart aylarında kardan kıştan gözümüzü açamaz durumda olurduk. Bütün zorluklarına ve soğuğuna rağmen sevdiğimiz kış ayını bile doya doya yaşayamadan, kar görmeden çiçekler açınca yaz erken gelecek diye düşündük ama bugün çevremize baktığımızda baharın habercisi çiçeklerin üzerinde bembeyaz kar var.  Yarın havanın ne olacağını kestirmek güç oldu. Bu anormal mevsim değişiklikleri bizi korkutuyor. Dolaplarımızdan ne kışlıklarımızı, ne yazlıklarımızı kaldırabiliyoruz, ne giyeceğimizi şaşırdık diyorlar. 
Kırklareli’de eskilerin sıkça kullandığı bir tabir var, “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.”  Böyle giderse Mart vatandaşa kazam kürek yaktıracağa benziyor. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here