Demirköy’de düğün havasında asker eğlencesi

16
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’nde 94/3 gidecek olan askerler için yapılan sazlı sözlü eğlenceye 1000 kişiden fazla Demirköy’lü katıldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’nde 94/3 gidecek olan askerler için yapılan sazlı sözlü eğlenceye 1000 kişiden fazla Demirköy’lü katıldı.
Atatürk İlköğretim Okulu bahçesinde askere alınma döneminde geleneksel olarak gerçekleştirilen asker eğlencesinde orkestra ile birlikte davul zurna çalındı. Herkesin alanda toplanması ile birlikte eğlenceye asker adaylarının isimleri tek tek okunarak, Türk Bayrağı eşliğinde okul bahçesine çıkan gençler gururla Demirköy’lüleri selamladılar. Hep birlikte halay çekerek başlayan eğlence, oyunlar eşliğinde devam etti. Gecede Demirköy’lüler ve asker aileleri kendi aralarında para toplayarak bu parayı maddi durumu düşük olan asker adayı kardeşlerine hediye ettiler.
Demirköy’lülerin yoğun ilgi gösterdiği eğlenceye Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, Belediye Meclis üyeleri, muhtarlar, asker aileleri ve akrabaları katıldı. Asker ailelerinin oldukça gururlu ve aynı zamanda evlatlarından kısa sürede ayrılacak olmalarından dolayı hüzünlü oldukları, anne ve babalarının gözyaşlarını tutamadıkları görüldü. Asker aileleri; “Asker anası ve babası olmak, asker yolu gözlemek, onu resimlerde bile özlemek demektir. Onurdur gururdur. Evlatlarımızın yolları ve bahtları açık olsun.  Allah herkesin evladının asker olmasını nasip etsin. Biz bu gururu yaşıyoruz. Hayırlısıyla gidip vatan borcunu ödeyip gelecekler inşallah. Bizleri bu günümüzde yalnız bırakmayan eşimize dostumuza teşekkür ederiz” dediler.
* Türk Bayrağı’nı kendilerinden sonra askere gidecek olan gençlere teslim ettiler
Sahneye çıkan asker adayları; “Düşmana korku salan dosta güven veren kahraman Türk ordusunun bir neferi olacağımız için gurur duyuyoruz’’ diyerek önceki dönemde askere giden ağabeylerinden devir aldıkları Türk Bayrağını kendilerinden sonra askere gidecek olan kardeşlerine emanet ettiler. Bayrağı devir alan 95 doğumlu gelecek dönem askerleri askerlik sıraları gelene kadar bu bayrağı gururla koruyacaklarına ve kendilerinden sonra gideceklere devredeceklerini söz verdiler.
Askere gidecekleri yalnız bırakmayan ve onlarla birlikte oynayan Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz; “Biz Türkler askerlik vazifesine ve asker uğurlama törenlerine çok önem veririz. Çünkü Türk Töresinde ve İslamiyet’te askerlik çok kutsal bir görevdir. Türkler, Asker Millet olarak bilinir. Askerlik yaşı gelmiş gençlerimizi askere davul zurnayla, şenliklerle uğurlamak Türklerin töresindedir. Demirköy bu konuda her zaman hassasiyet göstermiştir. Demirköy’lüler her yıl geleneksel olarak düzenlenen asker eğlencemizde askere gidecek gençlere ve ailelerine moral desteği vermek için ellerinden geleni yapıyorlar. Böyle güzel ve kardeşçe, ailelerimizle birlikte düğün tadında bir eğlencenin gerçekleşmesinden dolayı bir Demirköy’lü olarak gurur duyuyorum. Kardeşlerime şimdiden hayırlı teskereler dilerim. Hayırlısıyla kutsal vatan borcunu ödeyerek ailelerine sağ sağlim kavuşmalarını diliyorum” dedi.
Asker adayları ve aileleri gecenin geç saatlerine kadar gönüllerince doyasıya eğlendiler. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here